Decyzja 2022/1448 w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Islamską Republiką Mauretańską oraz protokołu wykonawczego do tej umowy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.228.2

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 lipca 2022 r.

DECYZJA RADY (UE) 2022/1448
z dnia 18 lipca 2022 r.
w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Islamską Republiką Mauretańską oraz protokołu wykonawczego do tej umowy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 w związku z art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) ppkt (v) oraz art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2021/2123 2  Umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Islamską Republiką Mauretańską (zwana dalej "umową o partnerstwie") i protokół wykonawczy do tej umowy (zwany dalej "protokołem") zostały podpisane w dniu 15 listopada 2021 r.

(2) Celem umowy o partnerstwie i protokołu jest umożliwienie statkom unijnym prowadzenia działalności połowowej w wodach Islamskiej Republiki Mauretańskiej (zwanej dalej "Mauretanią"), umożliwienie ścisłej współpracy między Unią i Mauretanią w celu dalszego wspierania rozwoju zrównoważonej polityki rybołówstwa oraz umożliwienie odpowiedzialnej eksploatacji zasobów rybnych w obszarze połowowym Mauretanii oraz na Oceanie Atlantyckim, zgodnie z uznanym w prawie Unii celem polegającym na zachowaniu morskich zasobów biologicznych. Współpraca ta przyczyni się również do stworzenia godnych warunków pracy w sektorze gospodarki rybnej.

(3) Umowa o partnerstwie i protokół powinny zostać zatwierdzone.

(4) W art. 14 umowy o partnerstwie ustanowiono wspólny komitet odpowiedzialny za monitorowanie stosowania umowy o partnerstwie i protokołu. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 1 protokołu, wspólny komitet może zatwierdzać określone zmiany protokołu. W celu ułatwienia zatwierdzenia tych zmian należy upoważnić Komisję do zatwierdzania, w imieniu Unii, zmian w drodze procedury uproszczonej, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków merytorycznych i formalnych.

(5) Stanowisko Unii w sprawie zaproponowanych zmian protokołu powinno zostać ustalone przez Radę. Należy zatwierdzić zaproponowane zmiany, chyba że sprzeciwi się temu mniejszość blokująca państw członkowskich, zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej,

(6) Umowa o partnerstwie i protokół powinny wejść w życie jak najszybciej, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze działalności połowowej Unii na obszarze połowowym Mauretanii oraz konieczność zapobieżenia przerwaniu tej działalności lub maksymalnego ograniczenia czasu jej przerwania, jeżeli ono nastąpi,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Islamską Republiką Mauretańską i protokół wykonawczy do tej umowy zostają niniejszym zatwierdzone w imieniu Unii 3 .

Artykuł  2

Przewodniczący Rady dokonuje, w imieniu Unii, powiadomienia przewidzianego w art. 18 umowy o partnerstwie i powiadomienia przewidzianego w art. 22 protokołu wykonawczego 4 .

Artykuł  3

Zgodnie z procedurą i warunkami zawartymi w załączniku do niniejszej decyzji Komisja jest upoważniona do zatwierdzania, w imieniu Unii, zmian protokołu przyjętych przez wspólny komitet, powołany zgodnie z art. 14 umowy o partnerstwie.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA I WARUNKI ZATWIERDZANIA PRZYJMOWANYCH PRZEZ WSPÓLNY KOMITET ZMIAN PROTOKOŁU

W przypadku gdy wspólny komitet ma przyjąć zmiany protokołu zgodnie z art. 11 ust. 1 protokołu, Komisja jest upoważniona do zatwierdzenia proponowanych zmian w imieniu Unii na następujących warunkach:
1.
Komisja zapewnia, by zatwierdzenie w imieniu Unii:
a)
było zgodne z celami wspólnej polityki rybołówstwa;
b)
było zgodne z odpowiednimi przepisami przyjmowanymi przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem oraz uwzględniało wspólne zarządzanie przez państwa nadbrzeżne;
c)
uwzględniało najnowsze przekazane Komisji dane statystyczne, biologiczne i inne istotne informacje.
2.
Przed zatwierdzeniem zaproponowanych zmian w imieniu Unii Komisja przekazuje je Radzie ze stosownym wyprzedzeniem przed odpowiednim posiedzeniem wspólnego komitetu.
3.
Rada dokona oceny zgodności zaproponowanych zmian z kryteriami określonymi w pkt 1.
4.
Komisja zatwierdza w imieniu Unii zaproponowane zmiany, chyba że sprzeciwi się im mniejszość blokująca państw członkowskich w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. W przypadku wystąpienia takiej mniejszości blokującej, Komisja odrzuca w imieniu Unii zaproponowane zmiany.
5.
Jeżeli podczas kolejnych posiedzeń wspólnego komitetu, w tym na miejscu, nie będzie możliwe osiągnięcie porozumienia, dana kwestię przedkłada się ponownie Radzie, zgodnie z procedurą, o której mowa w pkt 2-4, tak aby stanowisko Unii uwzględniało nowe elementy.
6.
Komisję zachęca się do podejmowania, w odpowiednim czasie, wszelkich niezbędnych działań następczych w odniesieniu do decyzji wspólnego komitetu, w tym, w stosownych przypadkach, publikacji odpowiedniej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i przedkładania wszelkich wniosków niezbędnych do wdrożenia tej decyzji.

W innych kwestiach, które nie dotyczą zmian protokołu zgodnie z art. 11 ust. 1 protokołu, stanowisko, które ma zostać przyjęte przez Unię w ramach wspólnego komitetu, określa się zgodnie z Traktatami oraz ustalonymi metodami pracy.

1 Zgoda z dnia 8 czerwca 2022 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Decyzja Rady (UE) 2021/2123 z dnia 11 listopada 2021 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Islamską Republiką Mauretańską oraz protokołu wykonawczego do tej umowy (Dz.U. L 439 z 8.12.2021, s. 1).
3 Teksty umowy o partnerstwie i protokołu zostały opublikowane w Dz.U. 439 z 8.12.2021, s. 3.
4 Data wejścia w życie umowy o partnerstwie oraz protokołu zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.