Decyzja 2022/1244 ustanawiająca kryteria oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych i polepszaczy gleby

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.190.141

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 lipca 2022 r.

DECYZJA KOMISJI (UE) 2022/1244
z dnia 13 lipca 2022 r.
ustanawiająca kryteria oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych i polepszaczy gleby

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 4758)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 19 lipca 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 2,

po zasięgnięciu opinii Komitetu Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie rozporządzenia (WE) nr 66/2010 oznakowanie ekologiczne UE można przyznawać produktom o ograniczonym poziomie wpływu na środowisko w ciągu ich całego cyklu życia.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 66/2010 stanowi, że szczegółowe kryteria oznakowania ekologicznego UE należy ustanawiać według grup produktów.

(3) Decyzją Komisji (UE) 2015/2099 2  ustanowiono kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE i powiązane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji dla grupy produktów "podłoża uprawowe, polepszacze gleby i ściółka ogrodnicza". Decyzją Komisji (UE) 2019/1134 3  okres ważności tych kryteriów i wymogów wydłużono do dnia 30 czerwca 2022 r.

(4) W celu lepszego odzwierciedlenia najlepszych praktyk na rynku dla danej grupy produktów oraz uwzględnienia rozwoju polityki, potencjalnych przyszłych możliwości wyższego wykorzystania oraz popytu na produkty zrównoważone na rynku, należy ustanowić nowy zestaw kryteriów dotyczących podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

(5) W sprawozdaniu z oceny adekwatności dotyczącej oznakowania ekologicznego UE 4  z dnia 30 czerwca 2017 r., w ramach której dokonano przeglądu wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 66/2010, stwierdzono konieczność opracowania bardziej strategicznego podejścia do oznakowania ekologicznego UE, w tym, w stosownych przypadkach, powiązania ze sobą pokrewnych grup produktów.

(6) Zgodnie z tymi wnioskami należy zmienić kryteria dla grupy produktów "podłoża uprawowe, polepszacze gleby i ściółka ogrodnicza" oraz zapewnić harmonizację z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 5 .

(7) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/1009, pkt 6 preambuły i częścią I załącznika I do tego rozporządzenia nazwę grupy produktów należy zmienić na "podłoża uprawowe i polepszacze gleby", aby lepiej odzwierciedlić funkcjonalność produktu, ponieważ "ściółka ogrodnicza" jest uznawana za rodzaj polepszacza gleby.

(8) Harmonizacja z rozporządzeniem (UE) 2019/1009 powinna również zwiększyć widoczność oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych i polepszaczy gleby na rynku oraz zmniejszyć obciążenia administracyjne dla organów krajowych. Ponadto należy wprowadzić pewne zmiany w definicjach w ramach grupy produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby", w szczególności w celu harmonizacji terminologii z rozporządzeniem (UE) 2019/1009.

(9) Nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy 6  przyjęty w dniu 11 marca 2020 r. stanowi, że wymogi w zakresie trwałości, zdolności do recyklingu i zawartości materiałów z recyklingu mają być bardziej systematycznie uwzględniane w kryteriach oznakowania ekologicznego UE.

(10) Zmienione kryteria oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych i polepszaczy gleby powinny mieć na celu w szczególności promowanie produktów, które w całym cyklu życia mają ograniczony wpływ na środowisko i które są wytwarzane z wykorzystaniem procesów materiało- i energooszczędnych. Aby przyczynić się do przejścia na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu, kryteria powinny promować włączanie do grupy podłoży uprawowych i polepszaczy gleby składników odżywczych i materii organicznej pochodzących z recyklingu oraz zachęcać do odzyskiwania mineralnych podłoży uprawowych na etapie ich wycofywania z eksploatacji. Zmienione kryteria powinny gwarantować bezpieczeństwo produktów dla zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin lub dla środowiska poprzez ustanowienie limitów obecności substancji niebezpiecznych, takich jak metale ciężkie i zanieczyszczenia organiczne, oraz poprzez zapewnienie kontrolowanego pozyskiwania minerałów. Biorąc pod uwagę wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej i dekarbonizacji przemysłu europejskiego, kryteria powinny określać obowiązkowe wymogi dotyczące emisji CO2 i zużycia energii w przypadku produkcji porowatych materiałów mineralnych i wełny mineralnej oraz zachęcać do włączania do podłoży uprawowych materiałów pochodzących z recyklingu/odzyskiwa- nych.

(11) 7  Nowe kryteria oraz związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji powinny pozostać ważne do dnia 31 grudnia 2030 r., przy uwzględnieniu cyklu innowacji w tej grupie produktów.

(12) Ze względu na pewność prawa należy uchylić decyzję (UE) 2015/2099.

(13) Należy przewidzieć okres przejściowy dla producentów wytwarzających produkty, którym przyznano oznakowanie ekologiczne UE dla podłoży uprawowych, polepszaczy gleby i ściółki ogrodniczej w oparciu o kryteria określone w decyzji (UE) 2015/2099, tak aby mieli oni wystarczający czas na dostosowanie swoich produktów do nowych kryteriów i wymogów. Po przyjęciu niniejszej decyzji producenci powinni mieć również ograniczony czas na składanie wniosków na podstawie kryteriów ustanowionych decyzją (UE) 2015/2099 albo na podstawie nowych kryteriów ustanowionych niniejszą decyzją. Stosowanie oznakowania ekologicznego UE przyznanego zgodnie z kryteriami określonymi w decyzji (UE) 2015/2099 powinno być dozwolone przez 12 miesięcy od daty przyjęcia niniejszej decyzji.

(14) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 16 rozporządzenia (WE) nr 66/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Grupa produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby" obejmuje podłoża uprawowe i polepszacze gleby.

Artykuł  2

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

1)
"podłoże uprawowe" jest produktem innym niż gleba na miejscu, którego funkcja polega na byciu materiałem, w którym rosną rośliny (w tym algi) lub grzyby;
2)
"polepszacz gleby" jest produktem, którego funkcja polega na utrzymaniu, poprawie lub ochronie właściwości fizycznych lub chemicznych, struktury lub aktywności biologicznej gleby, do której jest dodawany (obejmuje to również ściółkę ogrodniczą);
3)
"ściółka ogrodnicza" oznacza rodzaj polepszacza gleby stosowanego jako ochronna warstwa umieszczana wokół roślin na powierzchniowej warstwie gleby, którą stosuje się zwłaszcza w celu zapobiegania utracie wilgoci, ograniczania rozwoju chwastów, wspierania łagodzenia temperatury gleby oraz ograniczania erozji gleby.
Artykuł  3

Aby dany produkt mógł otrzymać oznakowanie ekologiczne UE jako podłoże uprawowe lub polepszacz gleby na podstawie rozporządzenia (WE) nr 66/2010, musi on należeć do grupy produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby" zdefiniowanej w art. 1 niniejszej decyzji i spełniać kryteria oraz związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji określone w załączniku.

Artykuł  4

Kryteria oznakowania ekologicznego UE dla grupy produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby" oraz związane z nimi wymogi dotyczące oceny i weryfikacji obowiązują do dnia 31 grudnia 2030 r.

Artykuł  5

Do celów administracyjnych grupie produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby" przypisuje się numer kodowy 048.

Artykuł  6

Decyzja (UE) 2015/2099 traci moc.

Artykuł  7
1. 
Wnioski o oznakowanie ekologiczne UE dla grupy produktów "podłoża uprawowe, polepszacze gleby i ściółka ogrodnicza", zdefiniowanej w art. 1 decyzji (UE) 2015/2099, złożone przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszej decyzji podlegają ocenie zgodnie z warunkami określonymi w decyzji (UE) 2015/2099.
2. 
Wnioski o przyznanie oznakowania ekologicznego UE dla grupy produktów "podłoża uprawowe i polepszacze gleby" zdefiniowanej w art. 1 niniejszej decyzji złożone przed upływem dwóch miesięcy od daty przyjęcia niniejszej decyzji mogą opierać się na kryteriach określonych w niniejszej decyzji albo w decyzji (UE) 2015/2099. Wnioski te ocenia się zgodnie z kryteriami, na których się opierają.
3. 
Oznakowania ekologiczne UE przyznane na podstawie wniosku ocenianego zgodnie z kryteriami określonymi w decyzji (UE) 2015/2099 mogą być używane przez 12 miesięcy od daty przyjęcia niniejszej decyzji.
Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 20 lipca 2022 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2022 r.
W imieniu Komisji
Virginijus SINKEVIČIUS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK

Kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE podłożom uprawowym i polepszaczom gleby

RAMY

KRYTERIA OZNAKOWANIA EKOLOGICZNEGO UE

Kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE podłożom uprawowym i polepszaczom gleby oraz ich zastosowanie do każdego rodzaju produktu objętego zakresem są następujące:

Tabela 1

Przegląd mających zastosowanie kryteriów w zależności od konkretnego produktu

KryteriumPodłoża uprawowePolepszacze gleby
1 - Składnikixx
1.1 - Organiczne składniki produktuxx
2 - Składniki mineralnexx
2.1 - Zużycie energii i emisje CO2 w procesie produkcji mineralnych podłoży uprawowychx
2.2 - Źródła wydobycia minerałówxx
2.3 - Stosowanie mineralnych podłoży uprawowych i ich późniejsze wykorzystaniex
3 - Składniki organiczne i materiały pochodzące z recyklingu/odzyskiwane w podłożach uprawowychx
4 - Substancje objęte ograniczeniamixx
4.1 - Limity metali ciężkichxx
4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)xx
4.3 - Ograniczenia dotyczące substancji i mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 (1)xx
4.4 - Ograniczenia dotyczące substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie jak określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE)

nr 1907/2006 (2)

xx
4.5 - Kryteria mikrobiologicznexx
5 - Zdatność do użyciaxx
5.1 - Stabilnośćxx
5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowexx
5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach glebyx
5.4 - Nasiona żywotne chwastów i propagule roślinxx
5.5 - Reakcja roślinxx
6 - Właściwości podłoży uprawowychx
6.1 - Przewodność elektrycznax
6.2 - Zawartość sodux
6.3 - Zawartość chlorux
7 - Udostępnianie informacjixx
7.1 – Polepszacze glebyx
7.2 – Podłoże uprawowex
8 – Informacje widniejące na oznakowaniu ekologicznym UExx
( 1 ) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).

( 2 ) Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE (Dz.U. L 396 z 30.12.2006, s. 1).

Wymogi w zakresie oceny i weryfikacji

Aby oznakowanie ekologiczne UE zostało przyznane konkretnemu produktowi, wnioskodawcy muszą spełnić każdy z wymogów.

W ramach każdego kryterium wskazano szczegółowe wymogi w zakresie oceny i weryfikacji.

W przypadku gdy w celu wykazania zgodności z kryteriami wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia deklaracji, dokumentacji, analiz, sprawozdań z badań lub innych dowodów, mogą one pochodzić odpowiednio od wnioskodawcy lub od jego dostawcy (dostawców).

Właściwe organy uznają na zasadzie preferencyjnej zaświadczenia wydane przez organy akredytowane zgodnie z właściwą normą zharmonizowaną dla laboratoriów badawczych i kalibracyjnych oraz weryfikację przez organy akredytowane zgodnie z właściwą normą zharmonizowaną dla organów certyfikujących produkty, procesy i usługi.

W stosownych przypadkach można stosować metody badania i pobierania próbek inne niż metody wskazane dla każdego z kryteriów, jeżeli właściwy organ oceniający wniosek uzna je za metody równoważne.

W stosownych przypadkach właściwe organy mogą wymagać dokumentacji uzupełniającej i mogą przeprowadzić niezależne weryfikacje.

Właściwe organy należy powiadamiać o zmianach dostawców i miejsc produkcji w odniesieniu do produktów, którym przyznano oznakowanie ekologiczne UE, załączając odpowiednie informacje umożliwiające sprawdzenie ciągłej zgodności z kryteriami.

Warunkiem wstępnym jest spełnienie przez produkt odpowiednich wymogów rozporządzenia (UE) 2019/1009 lub wymogów prawnych państwa członkowskiego, w którym produkt ma zostać wprowadzony do obrotu. W tym ostatnim przypadku, wnioskodawca oświadcza, że produkt jest zgodny z tym wymogiem. Pobieranie próbek przeprowadza się zgodnie z normą EN 12579 (Środki poprawiające glebę i podłoża uprawowe - Pobieranie próbek). Próbki przygotowuje się zgodnie z normą EN 13040 (Środki poprawiające glebę i podłoża uprawowe - Przygotowanie próbki do analiz chemicznych i fizycznych, oznaczanie zawartości suchej masy, wilgotności oraz gęstości objętościowej próbki laboratoryjnie zagęszczonej).

Jeżeli dostępne są metody badań i pobierania próbek, przeprowadza się je zgodnie z odpowiednimi normami zharmonizowanymi, do których odniesienia opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zgodnie z art. 13 rozporządzenia (UE) 2019/1009.

W roku stosowania częstotliwość pobierania i analiz próbek muszą spełniać wymogi określone w dodatku 1. W odniesieniu do kolejnych lat częstotliwość pobierania próbek i analiz produktów musi spełniać wymogi określone w dodatku 2. Różne częstotliwości pobierania i analiz próbek określono dla następujących typów obiektów:

- typ 1: Zakłady przetwarzania odpadów lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego,

- typ 2: Zakłady wytwarzające produkty przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z zakładów typu 1, oraz

- typ 3: Zakłady wytwarzające produkty, które nie wykorzystują materiałów pochodzących z zakładów typu 1.

W przypadku zakładów typu 2 częstotliwości pobierania i analiz próbek dla roku stosowania i kolejnych lat będą takie same jak częstotliwości określone dla typu 3, jeżeli dostarczone materiały uzyskane z odpadów/produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego spełniają kryteria oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych i polepszaczy gleby. Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych przez dostawców, wraz z dokumentacją w celu zagwarantowania zgodności dostarczonych materiałów z kryteriami oznakowania ekologicznego UE. Właściwy organ może uznać częstotliwości pobierania i analiz próbek w ramach krajowych lub regionalnych przepisów prawnych i norm za ważne w celu zagwarantowania zgodności z kryteriami oznakowania ekologicznego UE dostarczonych materiałów uzyskanych z odpadów lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Do oceny wymagane jest również pisemne potwierdzenie od wnioskodawcy, że wszystkie kryteria zostały spełnione.

"Produkt nawozowy UE" oznacza produkt nawozowy, który w momencie udostępniania na rynku ma oznakowanie CE. Jeżeli dany produkt jest produktem nawozowym UE, właściwemu organowi dostarcza się następującą dokumentację: deklarację zgodności UE; dokumentację techniczną; oraz, w stosownych przypadkach, dokumenty wydane przez jednostkę notyfikowaną zaangażowaną w procedurę oceny zgodności produktu.

Do celów niniejszego załącznika stosuje się następujące definicje:

1) "roczny wkład" oznacza ilość materiałów rocznie przetwarzanych w zakładzie przetwarzania odpadów lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego;

2) "roczna produkcja" oznacza roczną ilość produktów składających się z tych samych składników;

3) "partia" oznacza ilość produktów wytworzonych podczas tego samego procesu, w takich samych warunkach i oznaczonych w ten sam sposób oraz zakłada się, że mają one takie same właściwości;

4) "bioodpady" oznaczają ulegające biodegradacji odpady ogrodowe i parkowe, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, biur, restauracji, hurtowni, stołówek, zakładów żywienia zbiorowego i punktów sprzedaży detalicznej oraz porównywalne odpady z zakładów przetwórstwa spożywczego, w tym podobne odpady z gospodarstw domowych zebrane razem z bioodpadami;

5) "składnik" oznacza każdy materiał, który jest stosowany jako składnik produktu;

6) "mineralne podłoże uprawowe" oznacza podłoże uprawowe składające się w całości ze składników mineralnych, które jest oferowane wyłącznie do zastosowań profesjonalnych w ogrodnictwie, jako zielone ściany lub zielone dachy;

7) "składnik organiczny" oznacza składniki składające się głównie z węgla i cząsteczek pochodzących z żywych organizmów, inne niż paliwa kopalne i materiały pochodzące z paliw kopalnych;

8) "materiał odzyskany" oznacza każdy materiał, który został poddany jakiejkolwiek operacji odzysku, w tym przygotowaniu do ponownego użycia, recyklingowi lub posłużył do zasypywania wykopów, ale z wyłączeniem odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub inne środki wytwarzania energii;

9) "odzysk" oznacza jakikolwiek proces, którego głównym wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu, poprzez zastąpienie innych materiałów, które w przeciwnym wypadku zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub w szerszej gospodarce.

10) "recykling" oznacza każdy proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub w innych celach, w tym przetwarzanie materiału organicznego, lecz z wyłączeniem odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów zasypywania wykopów;

11) "całkowity węgiel organiczny (TOC)" oznacza ilość węgla, która jest przekształcana w dwutlenek węgla przez spalanie i która nie jest uwalniana jako dwutlenek węgla w drodze obróbki kwasowej.

Kryterium 1 - Składniki

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Dopuszczalnymi składnikami są składniki organiczne lub mineralne.

Produkt nie może zawierać celowo dodanego torfu.

Kryterium 1.1 - Organiczne składniki produktu

Produkt może zawierać co najmniej jeden z następujących składników organicznych:

a) rośliny, części roślin lub wyciągi z roślin, pochodzące z działalności rolniczej lub leśnej, niepoddane żadnemu przetwarzaniu innemu niż cięcie, rozdrabnianie, mielenie, przesiewanie, odsiewanie, odwirowywanie, wyciskanie, suszenie, zamrażanie, liofilizacja, ekstrahowanie za pomocą wody, ekstrakcja nadkrytycznym CO2 lub rozwłóknianie w temperaturze nie wyższej niż 100 °C i bez żadnych dodatków z wyjątkiem wody. Na potrzeby niniejszego punktu do roślin zalicza się grzyby i algi, a wyklucza z nich sinice (cyjanobakterie);

b) wapno pochodzące z przemysłu spożywczego tj. materiał pochodzący z przemysłu przetwórstwa żywności, uzyskiwany przez karbonatację substancji organicznej, z wykorzystaniem wyłącznie wapna palonego ze źródeł naturalnych;

c) melasa, tj. lepki produkt uboczny rafinacji cukru z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych;

d) vinassa, tj. lepki produkt uboczny fermentacji melasy w produkcji etanolu, kwasu askorbinowego lub innych produktów;

e) wywary gorzelniane, tj. produkty uboczne pochodzące z produkcji napojów alkoholowych;

f) wapno pochodzące z produkcji wody pitnej, tj. pozostałość, która jest uwalniana w wyniku produkcji wody pitnej z wód gruntowych lub wód powierzchniowych i składa się głównie z węglanu wapnia.

g) produkt pofermentacyjny otrzymany w drodze fermentacji beztlenowej lub kompost uzyskany w wyniku fermentacji beztlenowej co najmniej jednego spośród materiałów wymienionych poniżej w pkt 1-5.

Składniki organiczne g) można uzyskać w wyniku przetworzenia co najmniej jednego spośród następujących materiałów wsadowych:

1) bioodpady z selektywnej zbiórki u źródła, zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE 8 ;

2) żywe lub martwe organizmy lub ich części, które są nieprzetworzone lub przetworzone jedynie ręcznie, mechanicznie lub z wykorzystaniem siły grawitacji, poprzez rozpuszczanie w wodzie, flotację, ekstrakcję z wykorzystaniem wody, destylację parą wodną lub ogrzewanie jedynie w celu usunięcia wody, lub które są w jakikolwiek sposób ekstrahowane z powietrza, oprócz:

a) materiałów ze zmieszanych odpadów komunalnych;

b) osadów ściekowych, przemysłowych lub z pogłębiania,

c) produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych wchodzących w zakres stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 9 , dla których nie określono punktu końcowego w łańcuchu produkcyjnym zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit trzeci tego rozporządzenia;

3) materiałów kategorii 2 lub kategorii 3, lub ich produktów pochodnych, zgodnie z warunkami określonymi w art. 32 ust. 1 i 2 oraz w środkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1069/2009, pod warunkiem że punkt końcowy łańcucha produkcyjnego został określony zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit trzeci tego rozporządzenia i osiągnięty przed wprowadzeniem produktu do obrotu;

4) osady spełniające oba poniższe warunki:

I. określa się je jako jeden z następujących rodzajów odpadów 10 :

0203 05 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków powstałe w wyniku przygotowania i przetwarzania owoców, warzyw, zbóż, olejów jadalnych, kakao, kawy, herbaty i tytoniu, produkcji przetworów, produkcji drożdży i ekstraktu drożdżowego, przygotowania i fermentacji melasy;

0204 03 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków powstałe przy przetwarzaniu cukru;

0205 02 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków pochodzące z przemysłu mleczarskiego;

0206 03 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków pochodzące z przemysłu piekarskiego i cukierniczego;

0207 05 osady pochodzące z produkcji napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyłączeniem kawy, herbaty i kakao);

II. osady te są oddzielone, tzn. że nie zostały one zmieszane ze ściekami lub osadami pochodzącymi z innych procesów produkcyjnych.

5) produkt pofermentacyjny otrzymany w drodze fermentacji beztlenowej lub kompost uzyskany w wyniku fermentacji beztlenowej któregokolwiek z materiałów wymienionych w pkt 1, 2, 3 i 4 niniejszego wykazu.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi wykaz wszystkich składników produktu.

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi informacje dotyczące pochodzenia każdego składnika organicznego produktu oraz deklarację zgodności z wymogami kryterium 1 niniejszego załącznika.

Kryterium 2 - Składniki mineralne

Kryterium 2.1 - Zużycie energii i emisje CO2 w procesie produkcji mineralnych podłoży uprawowych

Kryterium to stosuje się tylko do mineralnych podłoży uprawowych.

Wytwarzanie porowatych materiałów mineralnych i wełny mineralnej musi spełniać następujące progi zużycia energii i emisji CO2:

- zużycie energii/produkt < 11 GJ/t produktu, w energii pierwotnej, oraz

- emisje CO2/produkt < 0.7 t CO2/t produktu.

"Produkt" odnosi się do wełny mineralnej w dowolnej postaci wprowadzonej do obrotu (np. płyty, kostki, zatyczki).

Wskaźnik zużycie energii/produkt oblicza się jako średnią roczną w następujący sposób:

Gdzie:

- n jest liczbą lat okresu użytego do obliczenia średniej;

- i jest każdym rokiem okresu użytego do obliczenia średniej;

- Produkcja jest produkcją wełny mineralnej lub porowatych materiałów mineralnych w tonach na rok i;

- F to roczne zużycie paliw w procesie produkcji w roku i;

- Elsieć jest rocznym zużyciem energii elektrycznej z sieci w roku i;

- Hkog to roczne zużycie użytecznego ciepła wytworzonego w procesie kogeneracji w roku i;

- Elkog to roczne zużycie energii elektrycznej wytworzonej w procesie kogeneracji w roku i;

- Ref i Ref Εη stanowią wartości referencyjne efektywności dla rozdzielonej produkcji ciepła i energii elektrycznej, jak

określono w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE 11  oraz obliczone zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/2402 12 ; oraz

- PESkog to oszczędność energii pierwotnej w elektrociepłowni, jak określono w dyrektywie 2012/27/UE w roku i.

Wskaźnik emisji CO2/produkt oblicza się jako średnią roczną w następujący sposób:

Gdzie:

- n jest liczbą lat okresu użytego do obliczenia średniej;

- i jest każdym rokiem okresu użytego do obliczenia średniej;

- Produkcja jest produkcją wełny mineralnej w tonach na rok i;

- Bezp. CO2 (bezpośrednie emisje CO2) to emisje CO2, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/2066 13 , w roku i; oraz

- Pośrednie CO2 (pośrednie emisje CO2) to pośrednie emisje CO2 wynikające ze zużycia energii końcowej w roku i, a oblicza się je zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/331 14 .

Bezpośrednie emisje CO2 są monitorowane zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2066.

Pośrednie emisje CO2 są monitorowane zgodnie z art. 6 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/331.

Okres służący do obliczania wskaźników zużycia energii/produkt i emisje CO2/produkt obejmuje przynajmniej ostatnie pięć lat przed złożeniem wniosku. Jeżeli okres eksploatacji zakładu wynosi mniej niż pięć lat w dniu złożenia wniosku, wskaźnik oblicza się jako średnią roczną okresu eksploatacji, który wynosi co najmniej jeden rok.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi deklarację, która zawiera następujące informacje:

- wskaźnik zużycia energii (GJ)/produkt (w tonach),

- wskaźnik emisji CO2 (w tonach)/produkt (w tonach),

- bezpośrednie emisje CO2 (w tonach) dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- pośrednie emisje CO2 (w tonach) dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- zużyte paliwa, zużycie każdego paliwa (GJ), podproces/-y procesu produkcyjnego, podczas którego są one wykorzystywane dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- zużycie energii elektrycznej z sieci (GJ energii końcowej) dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- zużycie użytecznego ciepła wytworzonego w procesie kogeneracji (GJ energii końcowej) dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- zużycie energii elektrycznej wytworzonej w procesie kogeneracji (GJ energii końcowej) dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- wartości referencyjne sprawności dla rozdzielonej produkcji ciepła i energii elektrycznej,

- oszczędność energii pierwotnej (PSE) (%) w procesie kogeneracji dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej, oraz

- identyfikację paliw wykorzystywanych w kogeneracji i ich udział w koszyku paliw dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej.

Wraz z deklaracjami przekazuje się następujące dokumenty:

- roczny raport na temat wielkości emisji zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2018/2066 dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- sprawozdanie z weryfikacji rocznego raportu na temat wielkości emisji stwierdzające, że jest on zadowalający zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2067 15  dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej,

- zapisy dotyczące zużycia energii elektrycznej z sieci przedstawione przez dostawcę dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej, oraz

- zapisy dotyczące zużycia użytecznego ciepła i energii elektrycznej wytworzonych w procesie kogeneracji, zarówno na miejscu, jak i zakupionych, dla każdego roku okresu służącego do obliczenia średniej.

Kryterium 2.2 - Źródła wydobycia minerałów

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Wydobycie minerałów, które mają być wykorzystywane jako składnik podłoża uprawowego i polepszacza gleby posiadającego oznakowanie ekologiczne UE, odbywa się wyłącznie w miejscach objętych następującą dokumentacją:

- oceną oddziaływania na środowisko oraz, w stosownych przypadkach, sprawozdaniem zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/52/UE 16 ,

- ważnym zezwoleniem na działalność wydobywczą wydanym przez właściwy organ regionalny lub krajowy,

- planem zarządzania rekultywacją powiązanym z zezwoleniem na działalność wydobywczą,

- mapą wskazującą lokalizację kamieniołomu,

- deklaracją zgodności z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 17 ,

- oświadczeniem zgodności z dyrektywą Rady 92/43/EWG 18  (siedliskową) i dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE 19  (ptasią).

W odniesieniu do ostatniego punktu powyżej, w przypadkach gdy miejsca wydobycia znajdują się na obszarach sieci Natura 2000, składających się ze specjalnych obszarów ochrony, o których mowa w art. 3 dyrektywy 92/43/EWG, oraz obszarów specjalnej ochrony określonych w art. 4 dyrektywy 2009/147/WE, działalność wydobywcza została oceniona i zatwierdzona zgodnie z przepisami art. 6 dyrektywy 92/43/EWG i uwzględnia odpowiednie wytyczne Komisji Europejskiej 20 .

Również w odniesieniu do ostatniego punktu powyżej, w przypadkach gdy miejsca wydobycia znajdują się poza UE, jeżeli materiały wydobywa się z obszarów oficjalnie nominowanych jako lub uznanych za: możliwe specjalne obszary ochrony; część sieci Emerald zgodnie z zaleceniem nr 16 (1989) i rezolucją nr 3 (1996) Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk 21 ; obszary chronione wyznaczone jako takie na mocy prawodawstwa krajowego państw pozyskiwania/wywozu, działalność wydobywcza została oceniona i wyrażono na nią zgodę zgodnie z przepisami, które zapewniają gwarancje równoważne gwarancjom określonym w dyrektywach 92/43/EWG i 2009/147/WE.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza deklarację zgodności z tym wymogiem wydaną przez właściwe organy lub kopie zezwoleń wydanych przez właściwe organy oraz wszelkie inne wymagane deklaracje i dokumentację.

Plan zarządzania rekultywacją obejmuje cele rekultywacji kamieniołomu, projekt koncepcyjny ostatecznego kształtu terenu, w tym proponowane przeznaczenie gruntów zamknięciu kamieniołomu, szczegółowe informacje na temat wdrożenia skutecznego programu odnowy szaty roślinnej i szczegółowe informacje na temat skutecznego programu monitorowania na potrzeby oceniania stanu obszarów poddanych rekultywacji.

W przypadku wydobywania kopalin stosowanych w przemyśle i budownictwie na obszarach objętych siecią Natura 2000 (w UE), siecią Emerald lub na chronionych obszarach wyznaczonych jako takie na mocy prawodawstwa krajowego państw pozyskiwania/wywozu (poza UE), wnioskodawca dostarcza deklarację zgodności z tym wymogiem wydaną przez właściwe organy lub kopię zezwolenia wydanego przez właściwe organy.

Kryterium 2.3 - Stosowanie mineralnych podłoży uprawowych i ich późniejsze wykorzystanie

Kryterium to ma zastosowanie wyłącznie do mineralnych podłoży uprawowych.

Wnioskodawca musi zapewnić klientom usługę zorganizowanej zbiórki i recyklingu, która może być świadczona przez dostawców usług będący osobami trzecimi. Usługi zbiórki i recyklingu obejmują przynajmniej 70 % sprzedaży produktu przez wnioskodawcę, wyrażonej objętościowo, w całej Unii Europejskiej.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi deklarację, że mineralne podłoża uprawowe proponowane są do wykorzystania wyłącznie do profesjonalnych zastosowań ogrodniczych. Oświadczenie na temat stosowania produktu do profesjonalnych zastosowań ogrodniczych zawarte jest w informacjach dla użytkownika końcowego.

Wnioskodawca informuje właściwy organ o oferowanych możliwościach zorganizowanej zbiórki i recyklingu oraz o wynikach realizacji tego wariantu. W szczególności wnioskodawca przedstawia następujące dokumenty i informacje:

- dokumentację umowy między producentem a dostawcami usług,

- opis sposobu zbiórki, przetwarzania i miejsc przeznaczenia,

- roczne zestawienie całkowitej wielkości sprzedaży podłoży uprawowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i roczne zestawienie wielkości sprzedaży na obszarach tych państw członkowskich, w których proponowana jest zbiórka i przetwarzanie.

W przypadku nowych podmiotów należy przedstawić szacunkowe roczne zestawienie całkowitej wielkości sprzedaży podłoży uprawowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i szacunkowe roczne zestawienie wielkości sprzedaży na obszarach tych państw członkowskich, w których proponowana jest zbiórka i przetwarzanie. Rzeczywiste dane należy przedstawić rok po przyznaniu pozwolenia na używanie oznakowania ekologicznego UE.

Kryterium 3 - Składniki organiczne i materiały pochodzące z recyklingu/odzyskane w podłożach uprawowych

Kryterium to stosuje się tylko do podłoży uprawowych.

Podłoża uprawowe składają się z materiałów organicznych lub pochodzących z recyklingu/odzyskanych, zgodnie z jednym z poniższych warunków:

a) podłoże uprawowe zawiera co najmniej 30 % składników organicznych (wyrażonych jako objętość składników organicznych na całkowitą objętość produktu);

b) podłoże uprawowe zawiera składniki mineralne wytworzone podczas procesu przy użyciu co najmniej 30 % materiałów pochodzących z recyklingu/odzyskanych (wyrażonych jako sucha masa materiałów pochodzących z recyklingu/ odzyskanych na ogólną suchą masę materiałów wsadowych).

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca przedstawia następujące informacje:

- w przypadku określonym w lit. a): ilość składników organicznych zadeklarowanych w kryterium 1 na całkowitą wielkość produktu,

- w przypadku określonym w lit. b): suchą masę materiałów pochodzących z recyklingu/odzyskanych na całkowitą suchą masę materiałów wsadowych.

W przypadku określonym w lit. b) wnioskodawca przedstawia również następujące informacje na temat składników mineralnych:

- identyfikacja surowców wsadowych, z podaniem informacji dotyczących ilości w postaci suchej masy i pochodzenia,

- identyfikacja materiałów pochodzących z recyklingu/odzyskanych, z podaniem informacji dotyczących ilości i pochodzenia, które mają być poparte fakturą lub dokumentami weryfikacyjnymi dostarczonymi przez dostawcę materiału.

Kryterium 4 - Substancje objęte ograniczeniami

Kryterium 4.1 - Limity metali ciężkich

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Kryterium 4.1 lit. a) - Limity metali ciężkich w polepszaczach gleby

Zawartość następujących elementów w produkcie nie może przekroczyć wartości podanych w tabeli 2, mierzonych w przeliczeniu na suchą masę produktu.

Tabela 2

Limity zawartości metali ciężkich w polepszaczach gleby

Metal ciężkiMaksymalna zawartość w produkcie (mg/kg suchej masy)
Kadm (Cd)1
Chrom całkowity (Cr całkowity)100
Miedź (Cu)200
Rtęć (Hg)0,45
Nikiel (Ni)40
Ołów (Pb)100
Cynk (Zn)300
Arsen nieorganiczny (As)10

Kryterium 4.1 lit. b) - Limity metali ciężkich w podłożach uprawowych

Zawartość następujących elementów w produkcie nie może przekroczyć wartości podanych w tabeli 3, mierzonych w przeliczeniu na suchą masę produktu.

Tabela 3

Limity dotyczące metali ciężkich w podłożach uprawowych

Metal ciężkiMaksymalna zawartość w produkcie (mg/kg suchej masy)
Mineralne podłoża uprawowePodłoża uprawowe inne niż mineralne podłoża uprawowe
Kadm (Cd)1,31,3
Chrom całkowity (Cr całkowity)310100
Chrom VI (Cr VI)2Nie dotyczy
Miedź (Cu)200200
Rtęć (Hg)0,450,45
Nikiel (Ni)4040
Ołów (Pb)100100
Cynk (Zn)300300
Arsen nieorganiczny (As)1010

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi normami EN lub procedurami badań przeprowadzonych w wiarygodny i odtwarzalny sposób.

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 13650.

W podłożach uprawowych zawierających wyłącznie składniki mineralne limit niklu odnosi się do jego biodostępnej zawartości.

Kryterium 4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Zawartość następujących wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w produkcie nie może przekroczyć wartości podanych w tabeli 4, mierzonych w przeliczeniu na suchą masę produktu.

Tabela 4

Limit dla WWA

ZanieczyszczenieMaksymalna zawartość w produkcie (mg/kg suchej masy)
WWA166

WWA16 = suma naftalenu, acenaftylenu, acenaftenu, fluorenu, fenantrenu, antracenu, fluorantenu, pirenu, benzo[a]antracenu, chryzenu, benzo[b]fluo- rantenu, benzo [k] fluorantenu, benzo [a] pirenu, indeno [1,2,3-cd] pirenu, dibenzo [a,h] antracenu oraz benzo [g,h,i] perylenu.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 16181.

Kryterium 4.3 - Ograniczenia dotyczące substancji i mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008

Kryterium to ma zastosowanie do polepszaczy gleby i podłoży uprawowych.

Produkt nie jest sklasyfikowany według żadnej z klas zagrożenia, kategorii zagrożenia i powiązanych kodów zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008, wymienionych w następnym akapicie.

Produkt nie może zawierać celowo dodanych substancji ani mieszanin w stężeniu wyższym niż 0,010 % (m/m), którym przypisano jakiekolwiek klasy zagrożenia, kategorie zagrożenia i kody zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008:

- zagrożenia grupy 1: substancja rakotwórcza, mutagenna lub działająca szkodliwie na rozrodczość (CMR) kategorii 1 A lub 1B: H340, H350, H350i, H360, H360F, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df,

- zagrożenia grupy 2: CMR kategorii 2: H341, H351, H361, H361f, H361d, H361fd, H362; toksyczność dla organizmów wodnych kategorii 1: H400, H410; ostra toksyczność kategorii 1 i 2: H300, H310, H330; toksyczność przy aspiracji kategorii 1: H304; działanie toksyczne na narządy docelowe (STOT) kategorii 1: H370, H372, oraz

- zagrożenia grupy 3: toksyczność dla organizmów wodnych kategorii 2, 3 i 4: H411, H412, H413; ostra toksyczność kategorii 3: H301, H311, H331; STOT kategorii 2: H371, H373.

Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia odnoszą się na ogół do substancji. Jeżeli jednak nie można uzyskać informacji dotyczących substancji, stosuje się zasady dotyczące klasyfikacji mieszanin.

Z powyższego wymogu wyłącza się stosowanie substancji lub mieszanin, które zostały zmodyfikowane chemicznie podczas procesu produkcji, tak aby nie występowały już żadne istotne zagrożenia, w odniesieniu do których substancja lub mieszanina została sklasyfikowana na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

Kryterium to nie ma zastosowania do składników składających się z:

- substancji nieobjętych zakresem rozporządzenia (WE) nr 1907/2006, jak określono w art. 2 ust. 2 tego rozporządzenia,

- substancji objętych przepisami art. 2 ust. 7 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 określającego kryteria pozwalające na wyłączenie substancji objętych załącznikiem V do tego rozporządzenia z wymogów dotyczących rejestracji, dalszych użytkowników i oceny.

W celu ustalenia czy wyłączenie to ma zastosowanie wnioskodawca bada każdą substancję lub mieszaninę dodaną celowo i obecną w produkcie w stężeniu powyżej 0,010 % w/w (mokrej masy).

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza wykaz wszystkich istotnych składników i chemikaliów dodanych celowo w procesie produkcji wraz z odpowiednimi kartami charakterystyki lub deklaracjami dostawcy chemikaliów wykazującymi zgodność z wymogiem.

Należy podkreślić wszelkie składniki lub chemikalia zawierające substancje lub mieszaniny sklasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008.

Przybliżony współczynnik dozowania składników lub chemikaliów, wraz ze stężeniem objętej ograniczeniami substancji lub mieszaniny w tej substancji chemicznej (przedstawionym w karcie charakterystyki lub deklaracji dostawcy) oraz przyjęty 100 % współczynnik retencji wykorzystuje się, aby oszacować ilość objętej ograniczeniami substancji lub mieszaniny pozostałej w produkcie.

Uzasadnienia dotyczące wszelkich odstępstw od 100 % współczynnika retencji lub modyfikacji chemicznej objętej ograniczeniami substancji lub mieszaniny niebezpiecznej należy przedłożyć w formie pisemnej.

W przypadku składników lub substancji zwolnionych z wymogu spełnienia kryterium 4.3 (zob. załączniki IV i V do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006) do wykazania zgodności wystarcza stosowna deklaracja wnioskodawcy.

W przypadku wełny mineralnej wnioskodawca przedkłada również:

a) kopię świadectwa potwierdzającego prawo do korzystania ze znaku towarowego Europejskiej Rady ds. Certyfikacji Produktów z Wełny Mineralnej jako dowód zgodności z Uwagą Q w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008;

b) kopię sprawozdania z badań zgodnie z normą ISO 14184-1 Tekstylia - Oznaczanie formaldehydu - Część 1: Formaldehyd wolny i zhydrolizowany.

Dowolny dostawca w łańcuchu dostaw wnioskodawcy może również bezpośrednio dostarczyć właściwym organom wymienione powyżej dowody.

Kryterium 4.4 - Ograniczenia dotyczące substancji i mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006

Kryterium to ma zastosowanie do polepszaczy gleby i podłoży uprawowych.

Produkt nie zawiera żadnej celowo dodanej substancji spełniającej kryteria, o których mowa w art. 57 rozporządzenia (WE) nr 1907/2006, zidentyfikowanej zgodnie z procedurą opisaną w art. 59 tego rozporządzenia i umieszczonej na kandydackiej liście substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) oczekujących na pozwolenie.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza oświadczenie, że w trakcie procesu produkcji nie dodał celowo żadnych substancji wzbudzających szczególnie duże obawy. Do deklaracji wnioskodawcy dołącza się deklaracje i karty charakterystyki wszystkich dostarczonych chemikaliów i materiałów wykorzystywanych do produkcji produktów posiadających oznakowanie ekologiczne UE - w celu potwierdzenia, że do dostarczonych chemikaliów lub materiałów nie dodano celowo substancji wzbudzających szczególnie duże obawy.

Kryteria 4.5 - Kryteria mikrobiologiczne

Kryterium to ma zastosowanie do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby, z wyjątkiem mineralnych podłoży uprawowych.

Zawartość pierwotnych patogenów w produkcie nie może przekroczyć poziomów określonych w tabeli 5.

Tabela 5

Proponowana wartość dopuszczalna dla patogenów

Mikroorganizmy podlegające badaniuPlany pobierania próbekPoziom
ncmM
Salmonella spp.500Nieobecne w 25 g lub 25 ml
Escherichia coli lub Enterococcaceae5501 000 jtk w 1 g lub 1 ml

jtk = jednostka tworząca kolonię

Gdzie:

- n = liczba badanych próbek;

- c = liczba próbek, w których liczba bakterii wyrażona w jtk mieści się między m a M;

- m = wartość progowa dla liczby bakterii, wyrażonej w jtk, uznawana za zadowalającą; oraz

- M = maksymalna wartość dla liczby bakterii wyrażonej w jtk.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w tabeli 6.

Tabela 6

Standardowa metoda badawcza w celu wykrywania specyficznych patogenów

ParametrMetoda badawcza
E. coliCEN/TR 16193 lub ISO 16649-2 lub EN ISO 9308-3
Salmonella spp.EN ISO 6579 lub CEN/TR 15215
EnterococcaceaMetoda EN 15788 lub EN ISO 7899-1 lub BEA

Kryterium 5 - Zdatność do użycia

Kryterium 5.1 - Stabilność

Kryterium to ma zastosowanie do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby, z wyjątkiem ściółki ogrodniczej składającej się z ligninowo-celulozowych składników oraz mineralnych podłoży uprawowych.

Polepszacze gleby do nieprofesjonalnych zastosowań oraz podłoża uprawowe do wszystkich zastosowań muszą spełniać jeden z wymogów przedstawionych w tabeli 7.

Tabela 7

Wymagania w zakresie stabilności polepszaczy gleby przeznaczonych do nieprofesjonalnych zastosowań oraz podłoży uprawowych przeznaczonych do wszystkich zastosowań

Parametr stabilnościWymóg
Maksymalny wskaźnik respirometryczny15 mmol O2/kg materia organiczna/h
Minimalny indeks stabilności, w stosownych przypadkachIV (wzrost samonagrzewającej się temperatury badania o maksymalnie 20 °C powyżej temperatury otoczenia)

Polepszacze gleby do profesjonalnych zastosowań muszą spełniać jeden z wymogów przedstawionych w tabeli 8.

Tabela 8

Wymagania w zakresie stabilności polepszaczy gleby przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań

Parametr stabilnościWymóg
Maksymalny wskaźnik respirometryczny25 mmol O2/kg materia organiczna/h
Minimalny indeks stabilności, w stosownych przypadkachIII (wzrost samonagrzewającej się temperatury badania o maksymalnie 30 °C powyżej temperatury otoczenia)

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w tabeli 9.

Tabela 9

Standardowa metoda badawcza w celu określenia parametrów stabilności

ParametrMetoda badawcza
Wskaźnik respirometrycznyEN 16087-1
Indeks stabilnościEN 16087-2

Kryterium 5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

Kryterium to ma zastosowanie do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby, z wyjątkiem mineralnych podłoży uprawowych:

a) nie więcej niż 3 g/kg suchej masy makroskopowych zanieczyszczeń większych niż 2 mm w jakiejkolwiek postaci szkła lub metalu, każde;

b) nie więcej niż 2,5 g/kg suchej masy makroskopowych zanieczyszczeń większych niż 2 mm w postaci plastiku; oraz

c) nie więcej niż 5 g/kg suchej masy sumy makroskopowych zanieczyszczeń, o których mowa w lit. a) i b).

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w technicznej specyfikacji CEN/TS 16202 lub inną równoważną procedurą badań zatwierdzoną przez właściwy organ.

Kryterium 5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby

Kryterium to ma zastosowanie do polepszaczy gleby.

Masa organiczna jako strata podczas zapłonu produktu nie może być niższa niż 15 % masy suchej lub 8,5 % masy węgla organicznego (Corg).

Zawartość suchej masy w produkcie nie może być niższa niż 25 % masy świeżej (% FW).

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w tabeli 10.

W przypadku gdy zgodność ocenia się w oparciu o materię organiczną, stosuje się następujący przelicznik: węgiel organiczny (Corg) = materia organiczna * 0,56

Tabela 10

Standardowe metody badania do oznaczania suchej masy, materii organicznej i całkowitej zawartości węgla organicznego (TOC)

ParametrMetoda badawcza
sucha masa (% świeżej masy)Norma EN 13040
Masa organiczna jako strata podczas zapłonu (% suchej masy)Norma EN 13039
Całkowity węgiel organiczny (TOC) (% suchej masy)Norma EN 15936

Kryterium 5.4 - Nasiona żywotne chwastów i propagule roślin

Kryterium to ma zastosowanie do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby, z wyjątkiem mineralnych podłoży uprawowych.

W produkcie zawartość żywotnych nasion chwastów i propaguli roślin nie może przekraczać dwóch jednostek na litr.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w technicznej specyfikacji CEN/TS 16201 lub inną równoważną procedurą badań zatwierdzoną przez właściwy organ.

Kryterium 5.5 - Reakcja roślin

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Produkty nie mogą wywierać niekorzystnego wpływu na wschodzenie ani wzrost roślin.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi ważne badanie przeprowadzone zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 16086-1.

Kryterium 6 - Właściwości podłoży uprawowych

Kryterium to stosuje się wyłącznie do podłoży uprawowych.

Kryterium 6.1 - Przewodność elektryczna

Przewodność elektryczna produktu końcowego wynosi poniżej 100 mS/m.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 13038.

Kryterium 6.2 - Zawartość sodu

Zawartość sodu w wyciągu wodnym produktu końcowego nie przekracza 150 mg/l świeżego produktu.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 13652.

Kryterium 6.3 - Zawartość chloru

Zawartość sodu w wyciągu wodnym produktu końcowego nie przekracza 500 mg/l masy mokrej produktu.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca dostarcza właściwemu organowi sprawozdania z badań przeprowadzonych zgodnie z procedurą badań wskazaną w EN 16195.

Kryterium 7 - Udzielanie informacji

Kryterium to stosuje się do podłoży uprawowych i polepszaczy gleby.

Należy podać informacje wskazane odpowiednio w kryterium 7.1 lub 7.2.

Do produktu należy załączyć następujące informacje, umieszczone na opakowaniu lub w ulotkach informacyjnych.

Produkt nawozowy UE należący do kategorii funkcji produktu 3 A (organiczne polepszacze gleby) lub kategorii funkcji produktu 4 (podłoża uprawowe) zgodnie z warunkami rozporządzenia (UE) 2019/1009 uznaje się za zgodny z wymogiem.

W przypadku mineralnych podłoży uprawowych udzielanie informacji obejmuje oświadczenie dotyczące profesjonalnego zastosowania ogrodniczego.

Kryterium 7.1 -Polepszacze gleby

a) nazwa (nazwisko) i adres organu odpowiedzialnego za wprowadzanie do obrotu;

b) napis określający rodzaj produktu, zawierający sformułowanie "POLEPSZACZ GLEBY";

c) kod identyfikujący partię produktu;

d) ilość (wyrażona jako masa lub objętość);

e) zakres zawartości wilgoci lub suchej masy wyrażony w % (m/m);

f) wykaz wszystkich składników stanowiących powyżej 5 % masy lub objętości produktu w malejącym porządku wielkości według suchej masy; w przypadku gdy składnik jest substancją lub mieszaniną, jest on identyfikowany zgodnie z art. 18 rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

g) zalecane warunki składowania i zalecany termin przydatności do użycia;

h) wytyczne dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z produktem i jego stosowania, w tym wszelkie istotne informacje na temat środków zalecanych w celu ograniczenia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin, dla bezpieczeństwa lub środowiska;

i) instrukcje dotyczące zastosowania, w tym dawkowania, okresu stosowania i częstości, i docelowych roślin lub grzybów;

j) pH;

k) przewodność elektryczna wyrażona w mS/m, z wyjątkiem dla wełny mineralnej;

l) zawartość materii organicznej lub zawartość węgla organicznego (Corg) wyrażona w % (m/m);

m) minimalna ilość azotu organicznego (Norg), wyrażona w % (m/m), a następnie opis pochodzenia użytej substancji organicznej;

n) stosunek węgla organicznego do całkowitego azotu (Corg/N).

Podaje się następujące składniki pokarmowe, wyrażone w % (m/m), jeżeli przekraczają 0,5 % (m/m): azot (N), pięciotlenek fosforu (P2O5) oraz tlenek potasu (K2O).

Kryterium 7.2 - Podłoża uprawowe

a) nazwa (nazwisko) i adres organu odpowiedzialnego za wprowadzanie do obrotu;

b) napis określający rodzaj produktu, zawierający sformułowanie "PODŁOŻE UPRAWOWE";

c) kod identyfikujący partię produktu;

d) ilość:

- w odniesieniu do zatyczek z wełny mineralnej - wyrażona jako liczba sztuk oraz z podaniem dwóch wymiarów (średnica i wysokość),

- w odniesieniu do wełny mineralnej w innych postaciach niż zatyczki - wyrażona jako liczba sztuk oraz z podaniem trzech wymiarów (długość, wysokość i szerokość),

- w odniesieniu do innych gotowych podłoży do upraw - wyrażona jako wielkość w co najmniej dwóch wymiarach,

- w odniesieniu do innych podłoży do upraw - wyrażona jako całkowita objętość,

- z wyjątkiem gotowych podłoży do upraw, ilość wyrażona jako objętość materiałów o wielkości cząstek powyżej 60 mm, jeśli występują;

e) zakres zawartości wilgoci lub suchej masy wyrażony w % (m/m);

f) wykaz wszystkich składników stanowiących powyżej 5 % masy lub objętości produktu w malejącym porządku wielkości według suchej masy; w przypadku gdy składnik jest substancją lub mieszaniną, jest on identyfikowany zgodnie z art. 18 rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

g) zalecane warunki składowania i zalecany termin przydatności do użycia oraz data produkcji;

h) wytyczne dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z produktem i jego stosowania, w tym wszelkie istotne informacje na temat środków zalecanych w celu ograniczenia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin, dla bezpieczeństwa lub środowiska;

i) instrukcje dotyczące zastosowania, w tym dawkowania, okresu stosowania i częstości, i docelowych roślin lub grzybów;

j) pH;

k) przewodność elektryczna wyrażona w mS/m, z wyjątkiem dla wełny mineralnej;

l) oświadczenie o stabilności substancji organicznej (trwała lub bardzo trwała);

m) azot (N) ekstrahowalny za pomocą CaCl2/DTPA (chlorek wapnia/kwas dietylenotriaminopentaoctowy; "rozpuszczalny w CAT"), jeżeli powyżej 150 mg/l;

n) pięciotlenek fosforu (P2O5) ekstrahowalny za pomocą CaCl2/DTPA (chlorek wapnia/kwas dietylenotriaminopentaoc- towy; "rozpuszczalny w CAT"), jeżeli powyżej 20 mg/l;

o) tlenek potasu (K2O) ekstrahowalny za pomocą CaCl2/DTPA (chlorek wapnia/kwas dietylenotriaminopentaoctowy; "rozpuszczalny w CAT"), jeżeli powyżej 150 mg/l;

p) Chrom całkowity (Cr całkowity), określony ilościowo zgodnie z kryterium 4.1 lit. b), jeżeli przekracza 200 mg/kg DM;

q) oświadczenie dotyczące zastosowania profesjonalnego ogrodnictwa w przypadku mineralnych podłoży uprawowych.

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca oświadcza, że produkt jest zgodny z tym kryterium i dostarcza właściwemu organowi tekst informacji dla użytkownika umieszczonych na opakowaniu lub towarzyszących mu ulotkach informacyjnych.

Kryterium 8 - Informacje widniejące na oznakowaniu ekologicznym UE

Jeśli stosowana jest nieobowiązkowa etykieta z polem tekstowym, zawiera ona następujące trzy oświadczenia:

- produkt wspierający recykling materiałów,

- produkt wspierający stosowanie materiałów wytworzonych w sposób bardziej zrównoważony, przyczyniający się do zmniejszenia degradacji środowiska.

W odniesieniu do polepszaczy gleby należy podać dodatkowe informacje:

- produkt przyczyniający się do ograniczenia zanieczyszczenia gleby i wody.

Wnioskodawca postępuje zgodnie z instrukcjami właściwego stosowania logo oznakowania ekologicznego UE przedstawionymi w wytycznych dotyczących logo oznakowania ekologicznego UE:

https://ec.europa.eu/environment/ecolabel/

Ocena i weryfikacja

Wnioskodawca przedstawia deklarację zgodności z niniejszym kryterium wraz z załączonym zdjęciem w wysokiej rozdzielczości przedstawiającym opakowanie produktu, na którym wyraźnie widać etykietę, numer rejestracji/zezwolenia oraz - w razie potrzeby - oświadczenia, które można umieścić na opakowaniu wraz z etykietą.

Dodatek  1

Pobieranie próbek i częstotliwość badań w roku złożenia wniosku

Typ instalacjiKryteriumRoczny wkład/produkcjaCzęstotliwość badań
Typ 1: Zakłady przetwarzania odpadów/produktów ubocznych pochodzenia

zwierzęcego

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Kryteria mikrobiologiczne

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby x

5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

Wkład (t) < 3 0001 na 1 000 ton materiałów wsadowych w zaokrągleniu do kolejnej liczby całkowitej
3 000 < wkład (t) < 20 0004 (jedna próbka w każdym sezonie)
Wkład (t) > 20 000Liczba badań rocznie = roczna liczba materiałów wsadowych (w tonach)/10 000 ton + 1
4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Wkład (t) < 3 0001
3 001 < wkład (t) < 10 0002
10 001 < wkład (t) < - 20 0003
20 001 < wkład (t) < 40 0004
40 001 < wkład (t) < 60 0005
60 001 < wkład (t) < 80 0006
80 001 < wkład (t) < 100 0007
100 001 < wkład (t) < 120 0008
120 001 < wkład (t) < 140 0009
140 001 < wkład (t) < 160 00010
160 001 < wkład (t) < 180 00011
Wkład (t) > 180 00012
Typ 2: Zakłady produkcji produktów wykorzystujące materiały pochodzące

z odpadów/produktów

ubocznych pochodzenia

zwierzęcego, z wyjątkiem zakładów przetwarzania

odpadów

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Kryteria mikrobiologiczne

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby

Produkcja (m3) < 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 2 różnych partii zgodnie z normą EN 12579 (1)
Produkcja (m3) > 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 4 różnych partii zgodnie z normą EN 12579
Typ instalacjiKryteriumRoczny wkład/produkcjaCzęstotliwość badań
5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Produkcja (m3) < 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579
Produkcja (m3) > 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 2 różnych partii zgodnie z normą EN 12579
Typ 3: Zakłady wytwarzające produkty bez

wykorzystywania materiałów pochodzących z odpadów lub produktów ubocznych

pochodzenia zwierzęcego

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Kryteria mikrobiologiczne

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby x

5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

Produkcja (m3) < 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579
Produkcja (m3) > 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 2 różnych partii zgodnie z normą EN 12579
4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Niezależnie od wkładu/produkcjiPołączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579
(1) EN 12579 Środki poprawiające glebę i podłoża uprawowe - Pobieranie próbek.

Dodatek  2

Pobieranie próbek i częstotliwość badań dla kolejnych lat

Typ instalacjiKryteriaRoczny wkład/produkcjaCzęstotliwość badań
Typ 1: Zakłady przetwarzania odpadów/produktów ubocznych pochodzenia

zwierzęcego

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Patogeny

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby x

5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

Wkład (t) < 1 0001
Wkład (t)> 1 000Liczba badań rocznie = roczna liczba materiałów wsadowych (w tonach)/10 000 ton + 1
Minimalnie 2 i maksymalnie 12
4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Wkład (t) < 10 0000,25 (raz na 4 lata)
10 001 < wkład (t) < 25 0000,5 (raz na 2 lata)
25 001 < wkład (t) < 50 0001
50 001 < wkład (t) < 100 0002
100 001 < wkład (t) < 150 0003
150 001 < wkład (t) < 200 0004
200 001 < wkład (t) < 250 0005
250 001 < wkład (t) < 300 0006
300 001 < wkład (t) < 350 0007
350 001 < wkład (t) < 400 0008
400 001 < wkład (t) < 450 0009
450 001 < wkład (t) < 500 00010
500 001 < wkład (t) < 550 00011
Wkład (t) > 550 00012
Typ 2: Zakłady produkcji produktów wykorzystujące materiały pochodzące

z odpadów/produktów

ubocznych pochodzenia

zwierzęcego, z wyjątkiem zakładów przetwarzania

odpadów

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Patogeny

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby

Produkcja (m3) < 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579
Produkcja (m3) > 5 000Połączone próbki reprezentatywne z 2 różnych parti zgodnie z normą EN 12579
Typ instalacjiKryteriaRoczny wkład/produkcjaCzęstotliwość badań
5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Produkcja (m3) < 15 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579, raz na cztery lata
15 000 < produkcja (m3) < 40 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579, co dwa lata
Produkcja (m3) > 40 000Połączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579, co roku
Typ 3: Zakłady wytwarzające produkty bez

wykorzystywania materiałów pochodzących z odpadów lub produktów ubocznych

pochodzenia zwierzęcego

4.1 - Limity metali ciężkich

4.5 - Patogeny

5.1 - Stabilność

5.2 - Zanieczyszczenia makroskopowe

5.3 - Materia organiczna i sucha masa w polepszaczach gleby x

5.4 - Nasiona żywotne i propagule roślin

5.5 - Reakcja roślin

6 - Właściwości podłoży uprawowych

Niezależnie od wkładu/produkcjiPołączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579
4.2 - Limity dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)Niezależnie od wkładu/produkcjiPołączone próbki reprezentatywne z 1 partii zgodnie z normą EN 12579, raz na cztery lata
1 Dz.U. L 27 z 30.1.2010, s. 1.
2 Decyzja Komisji (UE) 2015/2099 z dnia 18 listopada 2015 r. ustanawiająca ekologiczne kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE dla podłoży uprawowych, polepszaczy gleby i ściółki ogrodniczej (Dz.U. L 303 z 20.11.2015, s. 75).
3 Decyzja Komisji (UE) 2019/1134 z dnia 1 lipca 2019 r. zmieniająca decyzję 2009/300/WE i decyzję (UE) 2015/2099 w odniesieniu do okresu ważności ekologicznych kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego UE niektórym produktom i związanych z nimi wymogów dotyczących oceny i weryfikacji (Dz.U. L 179 z 3.7.2019, s. 25).
4 Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat przeglądu wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE (COM(2017) 355 final).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz.U. L 170 z 25.6.2019, s. 1).
6 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy", (COM (2020) 98 final).
7 Motyw 11 zmieniony przez sprostowanie z dnia 13 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.90174) zmieniające nin. decyzję z dniem 19 lipca 2022 r.
8 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1).
10 Rodzaje odpadów i kody odniesienia określone w decyzji Komisji 2000/532/WE z dnia 3 maja 2000 r. zastępującą decyzję 94/3/WE ustanawiającą wykaz odpadów zgodnie z art. 1 lit. a) dyrektywy Rady 75/442/EWG w sprawie odpadów oraz decyzję Rady 94/904/WE ustanawiającą wykaz odpadów niebezpiecznych zgodnie z art. 1 ust. 4 dyrektywy Rady 91/689/EWG w sprawie odpadów niebezpiecznych (Dz.U. L 226 z 6.9.2000, s. 3).
11 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE (Dz.U. L 315 z 14.11.2012, s. 1).
12 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2402 z dnia 12 października 2015 r. w sprawie przeglądu zharmonizowanych wartości referencyjnych sprawności dla rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w zastosowaniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE i uchylające decyzję wykonawczą Komisji 2011/877/UE (Dz.U. L 333 z 19.12.2015, s. 54).
13 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2066 z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych na podstawie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (UE) nr 601/2012, (Dz.U. L 334 z 31.12.2018, s. 1).
14 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/331 z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie ustanowienia przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii na podstawie art. 10a dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 59 z 27.2.2019, s. 8).
15 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2067 z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie weryfikacji danych oraz akredytacji weryfikatorów na podstawie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 334 z 31.12.2018, s. 94).
16 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/52/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2011/92/UE w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dz.U. L 124 z 25.4.2014, s. 1).
17 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (Dz.U. L 317 z 4.11.2014, s. 35).
18 Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).
19 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz.U. L 20 z 26.1.2010, s. 7).
20 Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Środowiska, Wytyczne dotyczące wydobycia minerałów nieenergetycznych i sieci Natura 2000: streszczenie. Urząd Publikacji, 2019 r., https://data.europa.eu/doi/10.2779/985239.
21 Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (Dz.U. L 38 z 10.2.1982, s. 3).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.