Decyzja 2021/542 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.108.57

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 marca 2021 r.

DECYZJA RADY (WPZiB) 2021/542
z dnia 26 marca 2021 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 31 marca 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/472 1 , którą ustanowiona została operacja wojskowa Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI).

(2) W kontekście strategicznego przeglądu operacji Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa uzgodnił, że operacja EUNAV- FOR MED IRINI powinna zostać przedłużona do dnia 31 marca 2023 r.

(3) Należy doprecyzować ustalenia dotyczące unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych podczas wprowadzania w życie embarga ONZ na broń wobec Libii, w tym przechowywania, niszczenia lub przekazywania przejętych przedmiotów państwu członkowskiemu lub stronie trzeciej, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2292 (2016).

(4) Zgodnie z art. 5 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowaniu oraz wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie obronne. W związku z tym Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, nie jest nią związana, nie stosuje jej ani nie współfinansuje niniejszej operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2020/472 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 2 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Mając na uwadze wyjątkowe wymogi operacyjne, oraz na zaproszenie państwa członkowskiego, EUNAVFOR MED IRINI może przekierowywać statki do portów tego państwa członkowskiego oraz dokonywać unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych zgodnie z ust. 3, w tym poprzez ich przechowywanie, niszczenie lub przekazanie państwu trzeciemu lub stronie trzeciej. Porty, do których można przekierowywać statki wskazuje się w planie operacji.

Komitet Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju podejmuje decyzję, na wniosek dowódcy operacji UE, w sprawie ostatecznego miejsca przeznaczenia przejętej broni i materiałów powiązanych, w tym ich przechowywania, niszczenia lub przekazania w obrębie terytorium Unii. Natomiast w sprawie przekazania przejętych przedmiotów poza terytorium Unii, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2292 (2016), decyzję podejmuje, na wniosek dowódcy operacji UE, Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB), o ile państwo członkowskie nie zwróci się o przekazanie sprawy Radzie. Takie przekazywanie przejętych przedmiotów poza terytorium Unii odbywa się z poszanowaniem zasad określonych we wspólnym stanowisku Rady 2008/944/WPZiB * oraz zgodnie z mającymi zastosowanie krajowymi przepisami i procedurami dotyczącymi kontroli wywozu broni; przekazywanie to podlega warunkom i zabezpieczeniom ustanowionym przez odpowiednio KPiB i Radę, z uwzględnieniem procedur określonych w decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 * , w szczególności metodologii ustalania ryzyka i zabezpieczeń; nie dotyczy ono sprzętu wojskowego lub platform wojskowych o śmiercionośnej sile.

Państwo członkowskie pomagające EUNAVFOR MED IRINI w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych zobowiązuje się do możliwie najszybszego zakończenia procedur wymaganych do unieszkodliwienia przejętych przedmiotów, w ramach jego prawa krajowego i krajowych procedur. EUNAVFOR MED IRINI przekazuje temu państwu członkowskiemu zaświadczenie o unieszkodliwieniu.

Koszty przechowywania i unieszkodliwienia broni i materiałów powiązanych przejętych przez EUNAVFOR MED IRINI na jej obszarze prowadzenia operacji, w tym koszty dotyczące niezbędnych usług portowych, ponosi Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Europejski Instrument na rzecz Pokoju pokrywa także koszty wszelkich zobowiązań finansowych wynikających z przekierowania statku lub z dalszych działań związanych z transportem, przechowywaniem i unieszkodliwianiem przejętych przedmiotów, z wyjątkiem przypadków rażącego zaniedbania lub umyślnego naruszenia przepisów przez państwo członkowskie pomagające w unieszkodliwianiu lub przez podmioty działające w jego imieniu. Każde pokwitowanie na rzecz państwa członkowskiego dotyczące unieszkodliwienia przejętej broni i materiałów powiązanych przekazuje się do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z należytym uwzględnieniem odpowiednich krajowych procedur administracyjnych lub sądowych obowiązujących w tym państwie członkowskim.

EUNAVFOR MED IRINI, reprezentowana przez dowódcę operacji UE, może zawrzeć z odpowiednimi organami państwa członkowskiego, które pomaga w przekierowywaniu statku lub w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych, porozumienie administracyjne służące realizacji niniejszego ustępu.

Niniejsze ustęp stosuje się do toczących się postępowań w sprawie przejmowania i unieszkodliwiania.

2)
w art. 13 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. W okresie od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 31 marca 2023 r. kwota odniesienia dla wspólnych kosztów EUNAVFOR MED IRINI wynosi 16 900 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 46 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509, wynosi 10 % w środkach na zobowiązania i 10 % w środkach na płatności.";

3)
art. 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. EUNAVFOR MED IRINI zakończy się w dniu 31 marca 2023 r.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2020/472 z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI) (Dz.U. L 101 z 1.4.2020, s. 4).
* Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
**) Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.