Decyzja 2021/2180 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych odnośnie do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego zmniejszenia minimalnej zaliczki

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.443.73

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 grudnia 2021 r.

DECYZJA RADY (UE) 2021/2180
z dnia 28 września 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych odnośnie do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego zmniejszenia minimalnej zaliczki

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanym dalej "poro- porozumieniem") zostały transponowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 i - co za tym idzie - stały się prawnie wiążące w Unii Europejskiej 1 .

(2) Uczestnicy porozumienia (zwani dalej "uczestnikami") mają podjąć, w drodze procedury pisemnej, decyzję w sprawie propozycji Unii Europejskiej dotyczącej uzgodnionych warunków zgodnie z rozdziałem IV sekcja 5 porozumienia w celu umożliwienia tymczasowego zmniejszenia minimalnej zaliczki wymaganej zgodnie z art. 11 lit. a) porozumienia (zwanej dalej "zaproponowanymi uzgodnionymi warunkami"), w świetle obecnego pogorszenia koniunktury gospodarczej w związku z COVID-19.

(3) Zaproponowane uzgodnione warunki umożliwiłyby publicznym kupującym w krajach o niskich i średnich dochodach, którzy kupują towary i usługi objęte oficjalnym wsparciem kredytów eksportowych, dokonywanie wpłat zaliczek w wysokości minimum 5 % wartości umowy eksportowej przez okres 12 miesięcy zamiast 15 % zgodnie z wymogami art. 11 lit. a) porozumienia. Oznaczałoby to z kolei zwiększenie limitu maksymalnego oficjalnego wsparcia, które uczestnicy mogą zapewnić na podstawie art. 11 lit. c) porozumienia, z pułapu wynoszącego 85 % do 95 % wartości umowy eksportowej przez ten sam okres.

(4) Ten wyjątkowy środek jest konieczny, aby zareagować na pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowane kryzysem sanitarnym związanym z COVID-19 oraz ograniczyć poważne skutki kryzysu dotyczące realizacji przez unijny przemysł istotnych projektów w krajach o niskich i średnich dochodach.

(5) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w drodze procedury pisemnej przez uczestników odnośnie do zaproponowanych uzgodnionych warunków, ponieważ zaproponowane uzgodnione warunki, po ich przyjęciu, mogą wywrzeć decydujący wpływ na treść prawa Unii na mocy rozporządzenia (UE) nr 1233/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w drodze procedury pisemnej przez uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych odnośnie do propozycji dotyczącej uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego zmniejszenia minimalnej zaliczki, oparte jest na projekcie propozycji Unii Europejskiej dotyczącej uzgodnionych warunków 2 .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 września 2021 r.
W imieniu Rady
S. KUSTEC
Przewodnicząca
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).
2 Zob. dokument ST 11591/21 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.