Decyzja 2020/1831 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Rady ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w odniesieniu do dostosowania ilości referencyjnych dla niektórych produktów określonych w załączniku IV do tej umowy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.409.36

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 grudnia 2020 r.

DECYZJA RADY (UE) 2020/1831
z dnia 30 listopada 2020 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Rady ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w odniesieniu do dostosowania ilości referencyjnych dla niektórych produktów określonych w załączniku IV do tej umowy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony 1  (zwana dalej "Umową"), została podpisana przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie w dniu 10 czerwca 2016 r.

(2) W oczekiwaniu na jej wejście w życie Umowa jest stosowana tymczasowo między Unią i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Botswany, Królestwem Lesotho, Republiką Namibii, Republiką Południowej Afryki oraz byłym Królestwem Suazi, obecnie Królestwem Eswatini, z drugiej strony, od dnia 10 października 2016 r. oraz między Unią i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mozambiku, z drugiej strony, od dnia 4 lutego 2018 r.

(3) Zgodnie z art. 102 ust. 1 Umowy Wspólna Rada państw SADC UPG i UE (zwana dalej "Wspólną Radą") jest uprawniona do podejmowania decyzji dotyczących wszystkich kwestii objętych Umową.

(4) Art. 35 Umowy przewiduje dla Południowoafrykańskiej Unii Celnej (SACU) możliwość zastosowania środka ochronnego w postaci należności celnych przywozowych, jeżeli w dowolnym dwunastomiesięcznym okresie wielkość przywozu do SACU pochodzących z Unii produktów rolnych wymienionych w załączniku IV do Umowy przekroczy określoną w tym załączniku ilość referencyjną wskazaną dla danego produktu.

(5) Przypis 1 do załącznika IV do Umowy przewiduje proporcjonalne dostosowanie niektórych ilości referencyjnych dla pozycji taryfowych wskazanych gwiazdką, jeżeli Umowa wejdzie w życie po 2015 r.

(6) Należy określić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Wspólnej Rady, ponieważ decyzja Wspólnej Rady w sprawie dostosowania niektórych ilości referencyjnych określonych w załączniku IV do Umowy będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Wspólnej Rady państw SADC UPG i UE (zwanej dalej "Wspólną Radą") ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (zwanej dalej "Umową") w odniesieniu do dostosowania, na potrzeby art. 35 Umowy, ilości referencyjnych niektórych produktów wymienionych w załączniku IV do Umowy i wskazanych gwiazdką, opiera się na odpowiednim projekcie decyzji Wspólnej Rady 2 .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2020 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
M. ROTH
1 Dz.U. L 250 z 16.9.2016, s. 3.
2 Zob. dokument ST 12376/20 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.