Decyzja 2019/1564 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z nieefektywnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy"

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.241.6

Akt indywidualny
Wersja od: 19 września 2019 r.

DECYZJA KOMISJI (UE) 2019/1564
z dnia 4 września 2019 r.
w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z nieefektywnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy"

(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 6387)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 19 września 2019 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

Uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej 1  w szczególności jego art. 4,

A także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiotem proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z nieefektywnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy" są następujące kwestie: "Wprowadzenie stałego terminu wynoszącego 10 lat od przystąpienia na automatyczne zawieszenie płatności z funduszy strukturalnych i spójności dla krajów, które niedawno przystąpiły, do momentu zniesienia monitorowania ich systemów sądownictwa".

(2) Cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej dotyczą następujących kwestii: "Obecne ramy prawne UE pozwalają na interpretację mogącą prowadzić do nadużyć. W niektórych okolicznościach korupcja wśród elit politycznych w krajach, które niedawno przystąpiły, może okazać się korzystna dla innych krajów w Unii, a względne pojęcie »tymczasowe« może się rozciągnąć na czas nieokreślony. Ustanowienie ścisłych ram czasowych pozwoli uniknąć bezpośredniej i pośredniej motywacji do korupcji w państwach członkowskich UE. Jednym z takich przykładów jest nieefektywność istniejącego mechanizmu monitorowania w przypadku Bułgarii i Rumunii."

(3) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) podkreśla rolę obywatelstwa Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4) W związku z tym procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak, aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć przystępność Unii.

(5) Możliwe jest przyjęcie aktu prawnego Unii mającego na celu wprowadzenie w życie Traktatów w odniesieniu do przepisów finansowych określających w szczególności procedurę wykonania budżetu Unii oraz przedstawiania i kontroli rachunków, zgodnie z art. 322 ust. 1 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

(6) Z powyższych względów proponowana inicjatywa obywatelska nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. b) rozporządzenia.

(7) Ponadto utworzono komitet obywatelski i wyznaczono osoby do kontaktu zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia, a proponowana inicjatywa obywatelska nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna lub dokuczliwa ani nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 TUE.

(8) Należy, zatem zarejestrować proponowaną inicjatywę obywatelską zatytułowaną "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z niewydajnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym rejestruje się proponowaną inicjatywę obywatelską "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z niewydajnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu 12 września 2019 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Wyeliminować przyczyny korupcji w Europie: kraje z niewydajnym sądownictwem po upływie terminu nie dostaną pieniędzy", reprezentowanych przez następujące osoby wyznaczone jako osoby do kontaktu: Veneta Konstantinova MAGISTRELLI i Dobrinka Ruseva MOSKOVA.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 września 2019 r.
W imieniu Komisji
Frans TIMMERMANS
Pierwszy wiceprzewodniczący
1 Dz.U. L 65 z 11.3.2011, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.