Decyzja 2014/481/UE w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-UE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.216.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 lipca 2014 r.

DECYZJA RADY
z dnia 14 lipca 2014 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-UE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

(2014/481/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 lipca 2014 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowę o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony 1 ("Umowa"), podpisano dnia 15 października 2008 r. i jest ona stosowana tymczasowo od dnia 29 grudnia 2008 r.

(2) Art. 232 ust. 2 Umowy przewiduje, że o uczestnictwie społeczeństwa obywatelskiego w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-UE decyduje ustanowiona Umową Wspólna Rada, aby zapewnić szeroką reprezentację wszystkich zainteresowanych stron.

(3) Istotne jest utworzenie wszystkich instytucji przewidzianych w Umowie, zwłaszcza Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-UE, który nie został jeszcze utworzony mimo jego roli w promowaniu dialogu, współpracy i monitorowania w ramach Umowy.

(4) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wyraził chęć pomocy Komitetowi Konsultacyjnemu CARIFORUM-UE poprzez zorganizowanie naboru europejskich przedstawicieli do tego komitetu oraz poprzez podjęcie się prowadzenia sekretariatu tego komitetu w początkowym okresie po jego utworzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii w odniesieniu do przyjęcia decyzji Wspólnej Rady CARIFORUM-UE przewidzianej w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w sprawie Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-UE oparte jest na projekcie decyzji Wspólnej Rady dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2014 r.

W imieniu Rady

M. MARTINA

Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJI NR .../2014 WSPÓLNEJ RADY CARIFORUM-UE

z dnia

ustanowionej Umową o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, dotyczącej uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-UE

WSPÓLNA RADA CARIFORUM-UE,

uwzględniając Umowę o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony ("Umowa"), w szczególności jej art. 232 ust. 2,

mając na uwadze, że w świetle celów ustanowionych w art. 1 Umowy oraz zobowiązania do jej monitorowania przewidzianego w art. 5 Umowy, należy określić skład Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Komitet Konsultacyjny CARIFORUM-UE ("Komitet") składa się z nie więcej niż następujących czterdziestu (40) stałych przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego:
a)
dwudziestu pięciu (25) przedstawicieli organizacji znajdujących się w państwach CARIFORUM; oraz
b)
piętnastu (15) przedstawicieli organizacji znajdujących się w Unii Europejskiej.
2.
W obu wspomnianych powyżej grupach przedstawicieli zapewnia się zrównoważoną reprezentację:
a)
organizacji pracodawców;
b)
związków zawodowych;
c)
innych organizacji gospodarczych, społecznych i pozarządowych, w tym organizacji zajmujących się rozwojem i ochroną środowiska; oraz
d)
społeczności akademickich.
3.
Stali przedstawiciele sprawują swoje funkcje przez dwa lata. Zapewnia się odpowiednią wiedzę fachową i szeroką reprezentację poszczególnych regionów geograficznych i sektorów.
4.
Do celów niniejszej decyzji "organizacje społeczeństwa obywatelskiego" obejmują instytucje, stowarzyszenia, fundacje, grupy wsparcia i inne podmioty pozarządowe, których celem nie jest osiąganie zysku, i które są w stanie udzielać porad lub specjalistycznych informacji w sprawach objętych Umową, a także przedstawicieli społeczności akademickich.
5.
Organizację uważa się za znajdującą się na terytorium państwa CARIFORUM lub Unii Europejskiej, jeśli ma ona swą siedzibę statutową, siedzibę głównego zarządu i kontroli odpowiednio na terytorium państwa CARIFORUM lub Unii Europejskiej.
Artykuł  2
1.
Wspólna Rada CARIFORUM-UE określa skład Komitetu, który obejmuje przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego wybranych zgodnie z art. 1 odpowiednio przez Unię Europejską i państwa CARIFORUM.
2.
Wspólna Rada CARIFORUM-UE może również w razie konieczności zmienić listę członków.
3.
Jakikolwiek wakat na stanowisku członka Komitetu nie unieważnia składu Komitetu ani nie narusza prawa pozostałych członków do działania.
4.
Większość członków wybranych przez Unię Europejską i większość członków wybranych przez państwa CARIFORUM stanowi kworum Komitetu.
Artykuł  3

Stali członkowie mogą otrzymywać pomoc finansową w związku z pełnieniem obowiązków w Komitecie.

Artykuł  4

Każda organizacja spełniająca wymogi art. 232 ust. 1 Umowy może uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu w charakterze obserwatora.

Artykuł  5

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny pełni rolę sekretariatu Komitetu w początkowym okresie kończącym się w dniu 31 grudnia 2014 r. Następnie organizacja lub podmiot wybrany przez państwa CARIFORUM, a później organizacja lub podmiot wybrany przez Unię Europejską pełnią na przemian, przez okres 12 miesięcy, rolę sekretariatu Komitetu.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem [...] r.

Sporządzono w

W imieniu Wspólnej Rady CARIFORUM-UE

1 Dz.U. L 289 z 30.10.2008, s. 3.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.