Decyzja 2014/343/UE dotycząca podpisania w imieniu Unii Europejskiej i tymczasowego stosowania Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz trzech powiązanych z nią umów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.170.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 marca 2014 r.

DECYZJA RADY
z dnia 24 marca 2014 r.
dotycząca podpisania w imieniu Unii Europejskiej i tymczasowego stosowania Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz trzech powiązanych z nią umów

(2014/343/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 czerwca 2014 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 217 w związku z art. 218 ust. 5 oraz art. 218 ust. 8 akapit drugi,

uwzględniając Akt przystąpienia Republiki Chorwacji, w szczególności jego art. 6 ust. 2 oraz ust. 5,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie w sprawie Europejskiego Obszaru Gospodarczego 1 ("Porozumienie EOG") zostało podpisane w Porto w dniu 2 maja 1992 r.

(2) Republika Chorwacji stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej w dniu 1 lipca 2013 r.

(3) W następstwie przystąpienia do Unii Europejskiej Chorwacja zgłosiła zamiar zostania Umawiającą się Stroną Porozumienia EOG zgodnie z jego art. 128.

(4) W tym celu Komisja wynegocjowała, w imieniu Unii i jej państw członkowskich, z Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii Umowę o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwaną dalej "Umową") i powiązane z nią trzy Protokoły dodatkowe, to jest: a) Protokół dodatkowy do Umowy między Królestwem Norwegii a Unią Europejską w sprawie Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w związku z udziałem Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym; b) Protokół dodatkowy do Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Islandią w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej; oraz c) Protokół dodatkowy do Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Królestwem Norwegii w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej (zwane dalej "Protokołami dodatkowymi").

(5) Umowa i Protokoły dodatkowe powinny zostać podpisane i być tymczasowo stosowane w oczekiwaniu na zakończenie procedur niezbędnych dla ich zawarcia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się do podpisania w imieniu Unii Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Protokołów dodatkowcyh, z zastrzeżeniem ich zawarcia.

Teksty Umowy i Protokołów dodatkowych, jak również porozumień w formie wymiany listów dotyczących ich tymczasowego stosowania, dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Przewodniczący Rady zostaje niniejszym uprawniony do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania w imieniu Unii Umowy i Protokołów dodatkowych, jak również porozumień w formie wymiany listów dotyczących ich tymczasowego stosowania.

Artykuł  3

Umowę i Protokół dodatkowy do Umowy między Królestwem Norwegii a Unią Europejską w sprawie Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w związku z udziałem Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym stosuje się tymczasowo od dnia następującego po dniu, w którym dokonano ostatniej z tych wymian listów, w oczekiwaniu na zakończenie procedur niezbędnych do zawarcia Umowy i tego protokołu.

Protokół dodatkowy do Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Islandią w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej oraz Protokół dodatkowy do Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Królestwem Norwegii w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej stosuje się tymczasowo od pierwszego dnia trzeciego miesiąca przypadającego po złożeniu ostatniej notyfikacji dotyczącej tymczasowego stosowania zgodnie z art. 4 obu tych protokołów dodatkowych.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 marca 2014 r.

W imieniu Rady

A. TSAFTARIS

Przewodniczący

1 Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 3.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.