Decyzja 2012/20/UE ustanawiająca zasady i procedury dotyczące ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.6.10

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 stycznia 2012 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 stycznia 2012 r.
ustanawiająca zasady i procedury dotyczące ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 9973)

(2012/20/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 stycznia 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 479/2009 z dnia 25 maja 2009 r. o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską(1), w szczególności jego art. 12 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 479/2009 zawarty jest wymóg przeprowadzania przez Komisję (Eurostat) oceny jakości danych wykorzystywanych w ramach procedury nadmiernego deficytu, w tym także oceny przeprowadzanej w formie inspekcji metodologicznych. W celu dokonywania takich inspekcji Komisja (Eurostat) może być wspomagana przez ekspertów w zakresie rachunków narodowych.

(2) Istnieje konieczność ustanowienia zasad i procedur dotyczących wyboru ekspertów, uwzględniając stosowny rozdział ekspertów między państwa członkowskie i stosowną rotację ekspertów między państwami członkowskimi, organizację ich pracy oraz szczegóły finansowe,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do niniejszej decyzji określa się zasady i procedury dotyczące wyboru ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję (Eurostat) w ramach inspekcji w państwach członkowskich na mocy art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 479/2009, organizacji ich pracy oraz podziału kosztów związanych z takimi inspekcjami między Komisję a krajowy organ eksperta odpowiedzialny za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu.

Artykuł  2

Decyzję tę stosuje się do pomocy, o której mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 479/2009, udzielonej od dnia 1 stycznia 2012 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 stycznia 2012 r.

W imieniu Komisji

Algirdas ŠEMETA

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 145 z 10.6.2009, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

1. Lista ekspertów w zakresie rachunków narodowych

Komisja (Eurostat) prowadzi listę ekspertów w zakresie rachunków narodowych na podstawie wniosków przesłanych do niej przez krajowe organy odpowiedzialne za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu. Lista ta jest regularnie uaktualniana.

2. Definicja eksperta w zakresie rachunków narodowych

Eksperci w zakresie rachunków narodowych są specjalistami w dziedzinie sprawozdawczości w ramach procedury nadmiernego deficytu i statystyki. Wspierają oni komisyjnych ekspertów w dziedzinie procedury nadmiernego deficytu dokonujących inspekcji w państwie członkowskim. W ramach tych działań eksperci w zakresie rachunków narodowych służą niezależną wiedzą fachową i nie mogą reprezentować punktu widzenia państw członkowskich.

3. Wybór ekspertów

W przypadku wyjątkowych inspekcji, co do których uznaje się to za stosowne, Komisja (Eurostat) dobiera jednego lub więcej ekspertów, którzy mają towarzyszyć jej własnym ekspertom. Ekspertów wybiera się z listy w taki sposób, by ten sam ekspert nie został wybrany do przeprowadzenia inspekcji więcej niż trzy razy w przeciągu trzech lat.

4. Zwrot kosztów krajowemu organowi odpowiedzialnemu za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu

Kwotę należną tytułem zwrotu kosztów podróży, ryczałtu za nocleg oraz zryczałtowanej diety dziennej oblicza się zgodnie z decyzją Komisji z dnia 5 grudnia 2007 r. w sprawie zasad zwrotu kosztów poniesionych przez osoby niebędące pracownikami Komisji, powołane w charakterze ekspertów(1).

5. Poufność

Przed dokonaniem inspekcji ekspert towarzyszący powinien podpisać oświadczenie o poufności dotyczące treści, terminu i praktycznej organizacji inspekcji.

______

(1) C(2007) 5858.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.