Decyzja 2007/343/WE zatwierdzająca wprowadzenie do obrotu oleju wzbogaconego fitosterolami/fitostanolami jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.129.63

Akt indywidualny
Wersja od: 17 maja 2007 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 maja 2007 r.
zatwierdzająca wprowadzenie do obrotu oleju wzbogaconego fitosterolami/fitostanolami jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 2073)

(2007/343/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 maja 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 4 maja 2005 r. przedsiębiorstwo Enzymotec złożyło wniosek do właściwych organów niderlandzkich o wprowadzenie do obrotu oleju wzbogaconego fitosterolami/ fitostanolami jako nowego składnika żywności.

(2) Dnia 23 maja 2006 r. właściwy organ ds. oceny żywności w Niderlandach wydał sprawozdanie ze wstępnej oceny. W sprawozdaniu tym stwierdzono, że spożycie oleju wzbogaconego fitosterolami/fitostanolami nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

(3) Dnia 29 maja 2006 r. Komisja przekazała sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny wszystkim państwom członkowskim.

(4) Przed upływem okresu 60 dni, określonego w art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97, zgłoszone zostały uzasadnione sprzeciwy wobec wprowadzania do obrotu przedmiotowego produktu zgodnie z przepisami wspomnianego artykułu.

(5) Zgłoszone sprzeciwy dotyczyły raczej kwestii zarządzania ryzykiem niż oceny ryzyka, dlatego też przeprowadzenie konsultacji z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie było konieczne.

(6) Zatwierdzenie wprowadzenia do obrotu oleju wzbogaconego fitosterolami/fitostanolami powinno dotyczyć wyłącznie wykorzystania w żywności, w której dopuszczono dodawanie fitosteroli/fitostanoli. Przepisy dotyczące prezentacji i etykietowania żywności z dodatkiem fitosteroli/fitostanoli mają zastosowanie.

(7) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 608/2004(2) z dnia 31 marca 2004 r. dotyczącym etykietowania żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i/lub estrów fitostanoli gwarantuje się, że konsument otrzymuje konieczne informacje, których znajomość umożliwia zapobieganie nadmiernemu spożyciu dodawanych fitosteroli/fitostanoli.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Olej wzbogacony fitosterolami/fitostanolami w formie opisanej w załączniku 1 może zostać wprowadzony do obrotu we Wspólnocie jako nowy składnik żywności stosowany w środkach spożywczych, o których mowa w załączniku 2.

Artykuł  2

Prezentacja produktów zawierających nowy składnik żywności umożliwia podzielenie ich w łatwy sposób na porcje zawierające maksymalnie 3 g dodatku fitosteroli/fitostanoli (w przypadku jednej porcji na dzień) lub maksymalnie 1 g (w przypadku trzech porcji na dzień).

Ilość fitosteroli/fitostanoli dodana do pojemnika z napojami nie przekracza 3 g.

Ostre sosy i sosy sałatkowe włącznie z majonezem są pakowane w pojedyncze porcje.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Enzymotec, 5 Hataasi ST, Ramat Gabriel Industrial Park, Migdal HaEmeq, Izrael 23.106.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 maja 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 43 z 14.2.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 97 z 1.4.2004, str. 44.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specyfikacje oleju wzbogaconego fitosterolami/fitostanolami

Definicja:

Olej wzbogacony fitosterolami/fitostanolami składa się z frakcji oleju i frakcji fitosterolu.

Substancja/ParametrZawartość
Podział acylogliceroli:
Wolne kwasy tłuszczowe (wyrażone jako kwas oleinowy)Nie więcej niż 2 %
Monoacyloglicerole (MAG)Nie więcej niż 10 %
Diacyloglicerole (DAG)Nie więcej niż 25 %
Triacyloglicerole (TAG) Pozostała ilość
Frakcja fitosterolu:
β-sitosterolNie więcej niż 80 %
β-sitostanolNie więcej niż 15 %
kampesterolNie więcej niż 40 %
kampestanolNie więcej niż 5 %
stigmasterolNie więcej niż 30 %
brassicasterolNie więcej niż 3 %
inne sterole/stanoleNie więcej niż 3 %
Pozostałe:
Wilgotność i substancje lotneNie więcej niż 0,5 %
Liczba nadtlenkowa (PV)< 5 meq/kg
Kwasy tłuszczowe transNie więcej niż 1 %

Stopień skażenia/czystości (GC-FID lub podobna metoda) fitosteroli/fitostanoli

Fitosterole i fitostanole będące wyciągiem ze źródeł innych niż olej roślinny stosowany do celów spożywczych muszą być wolne od substancji zanieczyszczających, wskazany jest stopień czystości przekraczający 99 %.

ZAŁĄCZNIK  II

Środki spożywcze określone w art. 1

Tłuszcze do smarowania, jak określono w załączniku pkt B i C do rozporządzenia Rady (WE) nr 2991/94(1), z wyjątkiem tłuszczów używanych do gotowania i smażenia oraz tłuszczów do smarowania bazujących na maśle lub innym tłuszczu zwierzęcym.

Produkty na bazie mleka, takie jak produkty na bazie przetworów mlecznych półtłustych i odtłuszczonych z dodatkiem owoców i/lub zbóż, produkty na bazie mleka sfermentowanego, takie jak jogurty i produkty na bazie sera (zawartość tłuszczu 12 g na 100 g), w przypadku których zawartość tłuszczu mleka została prawdopodobnie zmniejszona, a tłuszcz lub białko zostały częściowo lub całkowicie zastąpione przez tłuszcz lub białko roślinne.

Napoje sojowe.

Ostre sosy i sosy sałatkowe, włącznie z majonezem.

______

(1) Dz.U. L 316 z 9.12.1994, str. 2.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.