Decyzja 2007/259/WE w sprawie udzielenia Mołdawii wspólnotowej pomocy makrofinansowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.111.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 kwietnia 2007 r.

DECYZJA RADY
z dnia 16 kwietnia 2007 r.
w sprawie udzielenia Mołdawii wspólnotowej pomocy makrofinansowej

(2007/259/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 kwietnia 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Finansowym,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Władze Mołdawii zaangażowały się w stabilizację ekonomiczną i reformy strukturalne wspierane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poprzez trzyletni plan w ramach instrumentu promującego ograniczanie ubóstwa i wzrost (Poverty Reduction and Growth Facility - PRGF), który zatwierdzony został dnia 5 maja 2006 r. W dniu 12 maja 2006 r. wierzyciele skupieni w Klubie Paryskim wyrazili zgodę na restrukturyzację oficjalnego długu dwustronnego Mołdawii na warunkach zaproponowanych na szczycie w Houston.

(2) W maju 2004 r. władze Mołdawii przyjęły strategię rozwoju gospodarczego i redukcji ubóstwa, ustalając średnioterminowe priorytety działań rządu.

(3) Mołdawia, z jednej strony, oraz Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie, z drugiej strony, podpisały umowę o partnerstwie i współpracy(2), która weszła w życie dnia 1 lipca 1998 r.

(4) Stosunki pomiędzy Mołdawią i Unią Europejską rozwijają się w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa, od której oczekuje się doprowadzenia do głębszej integracji ekonomicznej. EU i Mołdawia uzgodniły w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa plan działań określający krótkoi średnioterminowe priorytety w stosunkach UE-Mołdawia i związane z nimi działania polityczne.

(5) Mołdawia ma duże potrzeby finansowe wynikające ze znacznego pogorszenia jej sytuacji finansowej.

(6) Władze Mołdawii zwróciły się o pomoc finansową na warunkach preferencyjnych do Wspólnot, międzynarodowych instytucji finansowych i innych darczyńców bilateralnych. Mimo finansowania z MFW i Banku Światowego pozostaje do pokrycia znaczna luka, której wypełnienie pozwoliłoby poprawić bilans płatniczy państwa, zwiększyć rezerwy walutowe i wesprzeć cele polityki związane z prowadzonymi przez władze reformami.

(7) Mołdawia kwalifikuje się do uzyskania pożyczek i dotacji na zasadach preferencyjnych z Banku Światowego i MFW.

(8) W tych okolicznościach wspólnotowa pomoc makrofinansowa dla Mołdawii powinna zostać udzielona w formie dotacji, będącej odpowiednim środkiem skierowanym na pomoc Mołdawii, która znalazła się w tej trudnej sytuacji.

(9) W celu zapewnienia skutecznej ochrony finansowych interesów Wspólnoty związanych z niniejszą pomocą makrofinansową konieczne jest, aby Mołdawia podjęła odpowiednie działania w zakresie zapobiegania i zwalczania nadużyć finansowych, korupcji oraz wszelkich innych nieprawidłowości związanych z pomocą. Należy wprowadzić przepis dotyczący kontroli przeprowadzanych przez Komisję i Trybunał Obrachunkowy.

(10) Udostępnienie pomocy mikrofinansowej pozostaje bez uszczerbku dla uprawnień władzy budżetowej.

(11) Pomocą makrofinansową Wspólnoty powinna zarządzać Komisja w porozumieniu z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Finansowym,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Wspólnota udziela Mołdawii pomocy makrofinansowej w formie dotacji w maksymalnej wysokości 45.000.000 EUR w celu wsparcia bilansu płatniczego Mołdawii i złagodzenia ograniczeń finansowych związanych z realizacją rządowego programu gospodarczego.
2.
Pomocą makrofinansową Wspólnoty zarządza Komisja w porozumieniu z Europejskim Komitetem Ekonomiczno- Finansowym, czyniąc to w sposób zgodny z porozumieniami lub uzgodnieniami zawartymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Mołdawię.
3.
Pomoc makrofinansowa Wspólnoty udostępniana jest przez okres dwóch lat począwszy od pierwszego dnia po wejściu w życie niniejszej decyzji. Jeżeli jednak wymagać tego będą okoliczności, Komisja może, po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Finansowym, podjąć decyzję o przedłużeniu okresu dostępności pomocy maksymalnie o jeden rok.
Artykuł  2
1.
Komisja jest niniejszym upoważniona do uzgodnienia z władzami Mołdawii, po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Finansowym, polityki gospodarczej oraz warunków finansowych, którym podlega pomoc makrofinansowa, a które zostaną określone w protokole ustaleń i w umowie o dotacji. Warunki te muszą być zgodne z porozumieniami lub uzgodnieniami, o których mowa w art. 1 ust. 2.
2.
W okresie realizacji pomocy makrofinansowej Wspólnoty Komisja monitoruje prawidłowość ustaleń finansowych, procedur administracyjnych oraz wewnętrznych i zewnętrznych mechanizmów kontroli w Mołdawii, które są istotne dla pomocy.
3.
W regularnych odstępach czasu Komisja, we współpracy z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Finansowym oraz w ramach koordynacji z MFW, ocenia, czy polityka gospodarcza Mołdawii w poszczególnych dziedzinach jest zgodna z celami pomocy oraz czy uzgodniona polityka gospodarcza jest realizowana w zadowalający sposób i czy warunki finansowe są w zadowalający sposób spełniane.
Artykuł  3
1.
Pomoc makrofinansowa Wspólnoty jest udostępniana Mołdawii przez Komisję w trzech transzach.
2.
Pierwsza transza jest udostępniana na podstawie zadowalającej realizacji programu gospodarczego wspieranego przez MFW w ramach instrumentu promującego ograniczanie ubóstwa i wzrost oraz planu działań UE-Mołdawia w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa.
3.
Druga i trzecia transza są również udostępniane na podstawie zadowalającej realizacji programu gospodarczego wspieranego przez MFW w ramach instrumentu promującego ograniczanie ubóstwa i wzrost oraz planu działań UE-Mołdawia w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa oraz na podstawie wszelkich innych środków uzgodnionych z Komisją zgodnie z art. 2 ust. 1, jednak nie wcześniej niż trzy miesiące po udostępnieniu poprzedniej transzy.
4.
Środki są wypłacane Narodowemu Bankowi Mołdawii. Końcowym odbiorcą środków jest Ministerstwo Finansów Mołdawii.
Artykuł  4

Pomoc makrofinansowa Wspólnoty jest realizowana zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(3) oraz przepisami wykonawczymi do tego rozporządzenia. Protokół ustaleń i umowa o dotacji z władzami Mołdawii przewidują w szczególności podjęcie stosownych środków przez Mołdawię w zakresie zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i wszelkim innym nieprawidłowościom związanym z pomocą oraz ich zwalczania. Przewidują one także kontrole prowadzone przez Komisję, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, z prawem przeprowadzania kontroli i inspekcji na miejscu, a także kontrole prowadzone przez Trybunał Obrachunkowy, w stosownych przypadkach, przeprowadzane również na miejscu.

Artykuł  5

Każdego roku do dnia 31 sierpnia Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, które zawiera ocenę wykonania niniejszej decyzji w poprzednim roku. Sprawozdanie określa związek między warunkami polityki, o których mowa w art. 2 ust. 1, i bieżącymi wynikami gospodarczymi i fiskalnymi Mołdawii a decyzją Komisji o udostępnieniu transz pomocy.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 16 kwietnia 2007 r.

W imieniu Rady
H. SEEHOFER
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 14 lutego 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 181 z 24.6.1998, str. 3.

(3) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1995/2006 (Dz.U. L 390 z 30.12.2006, str. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.