Decyzja 2004/363/WE dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do influenzy drobiu o wysokiej zaraźliwości w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.114.19

Akt utracił moc
Wersja od: 21 kwietnia 2004 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 kwietnia 2004 r.
dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do influenzy drobiu o wysokiej zaraźliwości w Stanach Zjednoczonych Ameryki

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 1310)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/363/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 kwietnia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnych zwierząt wprowadzanych na rynek Wspólnoty z państw trzecich i zmieniającą dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG(1), w szczególności jej art. 18 ust. 6 i 7,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(2), w szczególności jej art. 22 ust. 1 i 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Influenza drobiu jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową drobiu i ptaków, która może szybko przybrać rozmiary epizotyczne mogące stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz znacznie zmniejszyć rentowność hodowli drobiu.

(2) Istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy może zostać wprowadzony poprzez handel międzynarodowy żywym drobiem i produktami drobiowymi.

(3) 23 lutego 2004 r. Stany Zjednoczone Ameryki potwierdziły powstanie ogniska influenzy drobiu o wysokiej zaraźliwości w stadzie drobiu w stanie Teksas (hrabstwo Gonzales), którego wykrycie potwierdzono podczas nadzoru przeprowadzonego 17 lutego 2004 r.

(4) Wykryty szczep wirusa influenzy drobiu jest podtypem H5N2 i dlatego różni się od szczepu obecnie powodującego epidemie w Azji. Obecna wiedza sugeruje, że ryzyko dla zdrowia publicznego w przypadku tego podtypu jest mniejsze od ryzyka, które stanowi szczep rozprzestrzeniający się w Azji, tj. podtyp wirusa H5N1.

(5) Jednakże z uwagi na ryzyko dla zdrowia zwierząt związane z wprowadzeniem choroby do Wspólnoty, przywóz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego oraz jaj wylęgowych tych gatunków i świeżego mięsa drobiowego, z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego, wyrobów i produktów mięsnych składających się lub zawierających mięso tych gatunków, otrzymane z ptaków poddanych ubojowi po 27 stycznia 2004 r., oraz przywóz jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki zawieszono 25 lutego 2004 r. na mocy decyzji Komisji 2004/187/WE(3), 2004/256/WE(4) oraz 2004/274/WE(5) z dnia 23 marca 2004 r.

(6) Zgodnie z decyzją Komisji 94/984/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt i świadectwa weterynaryjne dla przywozu świeżego mięsa drobiowego z niektórych państw trzecich(6), decyzją Komisji 96/482/WE z dnia 12 lipca 1996 r. ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt i świadectwa weterynaryjne dla przywozu drobiu i jaj wylęgowych innych gatunków niż ptaki bezgrzebieniowe i ich jaj pochodzących z państw trzecich z uwzględnieniem środków zdrowotnych stosowanych po ich przywozie(7), decyzją Komisji 2000/585/WE ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa zwierząt łownych, mięsa zwierząt dzikich utrzymywanych przez człowieka i mięsa króliczego z państw trzecich oraz uchylająca decyzje Komisji 97/217/WE, 97/218/WE, 97/219/WE i 97/220/WE(8), decyzją Komisji 2000/609/WE z dnia 29 września 2000 r. ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych(9), oraz decyzją Komisji 2001/751/WE z dnia 16 października 2001 r. ustanawiającą wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectwa weterynaryjne przy przywozie żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych z państw trzecich, w tym środki zdrowotne stosowane po ich przywozie, zmieniającą decyzję Komisji 95/233/WE ustalającą wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz drobiu i jaj wylęgowych oraz zmieniającą decyzję Komisji 96/659/WE w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko - krymskiej gorączki krwotocznej(10), odpowiednio wymaga się, aby przed wywozem żywego drobiu i jaj wylęgowych, żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych, świeżego mięsa drobiowego i świeżego mięsa z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego, władze weterynaryjne Stanów Zjednoczonych Ameryki wydały gwarancje zdrowotne stwierdzające, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie występuje influenza drobiu. Zatem, władze weterynaryjne Stanów Zjednoczonych Ameryki zawieszają wszystkie zaświadczenia wydane po wybuchu epidemii.

(7) Świadectwa weterynaryjne dotyczące wyrobów i produktów mięsnych składających się z, lub zawierających mięso drobiowe ustanowiono w decyzji Komisji 97/221/WE z dnia 28 lutego 1997 r. ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i wzór świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z państw trzecich i uchylającej decyzję 91/449/EWG(11) i decyzji Komisji 2000/572/WE z dnia 8 września 2000 r. ustanawiającej warunki dotyczące zdrowia zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa mielonego i wyrobów mięsnych z państw trzecich oraz uchylającej decyzję 97/29/WE(12), a także dokonującej odniesień do wymogów zdrowotnych zwierząt podanych w decyzji 94/984/WE ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i świadectwa weterynaryjne dla przywozu świeżego mięsa drobiowego z niektórych państw trzecich.

(8) Decyzja Komisji 97/222/WE(13) ustanawia wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz produktów mięsnych oraz ustala reżimy poddawania ich przetwarzaniu w celu zapobieżenia ryzyku rozprzestrzeniania się choroby przez takie produkty. Metody przetwarzania, które należy zastosować do produktu zależy od statusu zdrowotnego kraju pochodzenia w odniesieniu do gatunków, z których pozyskuje się mięso; w celu uniknięcia zbędnego obciążenia handlu, nadal powinno się dopuszczać przetwarzanie produktów drobiowych przywiezionych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki w temperaturze co najmniej 70 °C.

(9) Środki kontroli sanitarnej stosowane w odniesieniu do surowców do produkcji pasz zwierzęcych oraz produktów farmaceutycznych lub technicznych umożliwiają wyłączenie z zakresu niniejszej decyzji kontrolowanego przywozu takich produktów.

(10) Stany Zjednoczone Ameryki podpisały ze Wspólnotą Europejską Umowę w sprawie sanitarnych środków ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi(14).

(11) Stany Zjednoczone Ameryki przekazały kilka informacji dodatkowych dotyczących sytuacji chorobowej oraz środków kontroli podejmowanych w tym względzie celem wprowadzenia przez Wspólnotę środków regionalizacji zgodnie z postanowieniami Umowy Weterynaryjnej; jednakże obecnie dostępne informacje zezwalają na ograniczenie środków ochronnych wyłącznie do obszaru stanu Teksas.

(12) Uchyla się decyzję 2004/274/WE.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki wyłącznie żywego drobiu i jaj wylęgowych, żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych, świeżego mięsa drobiowego, świeżego mięsa z ptaków bezgrzebieniowych lub dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego, produktów i wyrobów mięsnych zawierających, lub składających się z mięsa dowolnego z wymienionych gatunków oraz jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi, jeżeli pochodzą lub zostały przywiezione z regionu Stanów Zjednoczonych Ameryki podanego w Załączniku.
2.
Zawiesza się przywóz produktów określonych w ust. 1 pochodzących lub przywiezionych z pozostałych części Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Artykuł  2

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 ust. 2, Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz:

a) produktów mięsnych składających się z, lub zawierających mięso drobiowe, z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego, w przypadku gdy mięso tych gatunków poddano jednej z form przetwarzania podanych w pkt B, C lub D części IV Załącznika do decyzji 97/222/WE;

b) świeżego mięsa drobiowego, świeżego mięsa z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego, produktów i przetworów zwierzęcych składających się z, lub zawierających mięso tych gatunków pod warunkiem że mięso pozyskano z ptaków poddanych ubojowi przed 27 stycznia 2004 r.

Artykuł  3
1.
W świadectwach weterynaryjnych towarzyszących przesyłkom, przewidzianych na mocy:

a) decyzji 94/984/WE, w odniesieniu do świeżego mięsa drobiowego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

b) decyzji 94/482/WE, w odniesieniu do drobiu żywego lub jaj wylęgowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

c) decyzji 97/221/WE, w odniesieniu do produktów mięsnych składających się z, lub zawierających mięso drobiowe, z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

d) decyzji 2000/572/WE, w odniesieniu do wyrobów mięsnych składających się z, lub zawierających mięso drobiowe, z ptaków bezgrzebieniowych lub z dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

e) decyzji 2000/585/WE, w odniesieniu do świeżego mięsa dzikiego ptactwa utrzymywanego przez człowieka i dzikiego ptactwa łownego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

f) decyzji 2000/609/WE, w odniesieniu do świeżego mięsa z ptaków bezgrzebieniowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

g) decyzji 2001/751/WE, w odniesieniu do żywych ptaków bezgrzebieniowych lub ich jaj wylęgowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki;

umieszcza się następujące wyrażenia właściwe dla danych gatunków i produktów:

a) "świeże mięso drobiowe, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

b) "drób żywy lub jaja wylęgowe, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

c) "produkty mięsne, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

d) "przetwory mięsne, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

e) "świeże mięso z ptactwa utrzymywanego przez człowieka i ptactwa łownego (niepotrzebne skreślić), zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

f) "świeże mięso z ptaków bezgrzebieniowych, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE";

g) "żywe ptaki bezgrzebieniowe lub ich jaja wylęgowe, zgodnie z decyzją Komisji 2004/363/WE".

2.
Państwa Członkowskie dokonują weryfikacji świadectw zdrowotnych dla tych zwierząt opatrzonych kodem regionu "US-1" i potwierdzających, iż wymienione gatunki są one wolne od influenzy drobiu.
Artykuł  4

Państwa Członkowskie zmieniają środki stosowane do przywozu tak, aby były one zgodne z niniejszą decyzją i niezwłocznie właściwie ogłaszają przyjęte środki.

Państwa Członkowskie niezwłocznie informują o tym Komisję.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja podlega przeglądowi w świetle rozwoju influenzy drobiu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Artykuł  6

Decyzja 2004/274/WE zostaje uchylona.

Artykuł  7

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 23 sierpnia 2004 r.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56, ostatnio zmieniona dyrektywą 96/43/WE (Dz.U. L 162, 1.7.1996, str. 1).

(2) Dz.U. L 24 z 31.1.1998, str. 9.

(3) Dz.U. L 57 z 25.2.2004, str. 35.

(4) Dz.U. L 80 z 18.3.2004, str. 31.

(5) Dz.U. L 86 z 24.3.2004, str. 27.

(6) Dz.U. L 378 z 31.12.1994, str. 11. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/118/WE (Dz.U. L 36 z 7.2.2004, str. 34)

(7) Dz.U. L 196 z 7.8.1996, str. 13. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/118/WE.

(8) Dz.U. L 251 z 6.10.2000, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/245/WE, (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 62).

(9) Dz.U. L 258 z 12.10.2000, str. 49. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/118/WE.

(10) Dz.U. L 281 z 25.10.2001, str. 24. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/118/WE.

(11) Dz.U. L 89 z 4.4.1997, str. 32.

(12) Dz.U. L 240 z 23.9.2000, str. 19. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2004/212/WE (Dz.U. L 73 z 11.3.2004, str. 11).

(13) Dz.U. L 98 z 4.4.1997, str. 39. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/826/WE (Dz.U. L 311 z 27.11.2003, str. 29).

(14) Decyzja Rady 98/258/WE (Dz.U. L 118 z 21.4.1998, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

US-1:

Terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem stanu Teksas.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.