Decyzja 2002/98/WE przewidująca tymczasowy obrót materiałem siewnym gatunków niespełniających wymogów dyrektywy Rady 69/208/EWG

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.37.14

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lutego 2002 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 stycznia 2002 r.
przewidująca tymczasowy obrót materiałem siewnym gatunków niespełniających wymogów dyrektywy Rady 69/208/EWG

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 165)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/98/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 07 lutego 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 69/208/EWG z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin oleistych i włóknistych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 98/96/WE(2), w szczególności jej art. 16,

uwzględniając powiadomienia dotyczące trudności w podaży materiału siewnego, złożone przez Francję,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) We Francji ilość dostępnego materiału siewnego lnu, który spełnia wymogi dyrektywy 69/208/EWG, jest niewystarczająca w odniesieniu do zdolności kiełkowania i dlatego jest nieodpowiednia, by zaspokoić zapotrzebowanie tego kraju.

(2) Nie jest możliwe zaspokojenie popytu w zadowalającym stopniu przez materiał siewny z innych Państw Członkowskich lub z państw trzecich, spełniający wszystkie wymogi ustanowione w dyrektywie.

(3) Z tego względu Państwa Członkowskie powinny zezwolić, na okres upływający dnia 30 czerwca 2002 r., na obrót materiałem siewnym podlegającym mniej surowym wymogom.

(4) Ponadto Francja powinna stać się koordynatorem w celu zapewnienia, że całkowita ilość objęta zezwoleniem nie przekracza maksymalnej ilości objętej niniejszą decyzją.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie zezwalają na okres upływający dnia 30 czerwca 2002 r. na warunkach określonych w Załączniku do niniejszej decyzji na obrót w całej Wspólnocie materiałem siewnym lnu, który nie spełnia wymogów ustanowionych w dyrektywie 69/208/EWG w odniesieniu do minimalnej zdolności kiełkowania, pod warunkiem że spełnione są następujące wymogi:

a) materiał siewny został najpierw wprowadzony do obrotu przez osobę do tego upoważnioną zgodnie z art. 2 poniżej;

b) zdolność kiełkowania wynosi co najmniej 88 %.

Artykuł  2

Dostawca materiału siewnego pragnący skorzystać z odstępstwa w celu wprowadzenia nasion do obrotu zgodnie z art. 1 składa wniosek w Państwie Członkowskim, w którym posiada on siedzibę.

Zainteresowane Państwo Członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzenia do obrotu materiału siewnego, chyba że:

a) posiada należycie uzasadnione wątpliwości, czy dostawca będzie mógł wprowadzić do obrotu ilość materiału siewnego, dla której wystąpił o zezwolenie; lub

b) całkowita ilość objęta zezwoleniem na wprowadzenie do obrotu w zastosowaniu przedmiotowego odstępstwa przekroczyłaby wtedy ilość maksymalną wymienioną w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Do celów stosowania art. 1 Państwa Członkowskie przyznają sobie wzajemnie pomoc administracyjną.

Francja (która powiadomiła o trudnościach w podaży materiału siewnego) występuje jako koordynator zezwoleń udzielanych na mocy art. 2, w celu zapewnienia, że całkowita ilość nie przekracza maksymalnych ilości określonych Załączniku.

Państwo Członkowskie otrzymujące wniosek na mocy art. 2 niezwłocznie powiadamia państwo koordynujące o ilości objętej tym wnioskiem. Koordynujące Państwo Członkowskie niezwłocznie informuje powiadamiające Państwo Członkowskie, czy udzielenie upoważnienia może spowodować przekroczenie ilości maksymalnej.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie o ilościach materiału siewnego oznakowanych i dopuszczonych do wprowadzenia do obrotu w całej Wspólnocie na mocy niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 stycznia 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.1969, str. 3.

(2) Dz.U. L 25 z 1.2.1999, str. 27.

ZAŁĄCZNIK 

GatunekRodzaj odmianyIlość maksymalna (w tonach)
W odniesieniu do art. 1
Linum usitatissimumAgatha, Argos, Ariane, Aurore, Diane, Diva, Electra, Elise, Escalina, Evelin, Hermès, Ilona, Liviola, Marilyn, Venus, Veralin, Viking1.000

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.