Decyzja 2000/351/WE w sprawie procedury wyznaczenia nowego wspólnego serwera macierzystego dla zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2000.124.61

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 maja 2000 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 maja 2000 r.
w sprawie procedury wyznaczenia nowego wspólnego serwera macierzystego dla zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 818)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/351/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 maja 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 92/118/EWG(2), w szczególności jej art. 20 ust. 3,

uwzględniając decyzję Rady 92/438/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. w sprawie komputeryzacji weterynaryjnych procedur przywozowych (Projekt SHIFT), zmieniająca dyrektywy 90/675/EWG, 91/496/EWG, 91/628/EWG i decyzję 90/424/EWG, oraz uchylająca decyzję 88/192/EWG(3), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 92/373/EWG(4) Komisja wyznaczyła serwer macierzysty ANIMO, i zgodnie z decyzją Komisji 92/486/EWG(5), ostatnio zmienioną decyzją 1999/716/WE(6), serwer macierzysty ANIMO ma działać przynajmniej do dnia 31 marca 2000 r.

(2) W wyniku prac na poziomie wspólnotowym, włączając badania i seminaria dotyczące modyfikacji architektury sieci ANIMO, należy wprowadzić w życie system weterynaryjny integrujący różne komputerowe programy użytkowe.

(3) W obecnej fazie niezbędne jest określenie procedury, jaka ma być zastosowana do wyznaczenia nowego wspólnego serwera macierzystego do wykonywania wszystkich funkcji wymaganych w zintegrowanym komputerowym systemie weterynaryjnym.

(4) Wspólny serwer macierzysty musi spełniać dokładnie określone specyfikacje techniczne.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Komisja ogłasza zaproszenie do składania ofert w przetargu, otwieranym w 2000 r., na wspólny serwer macierzysty, biorąc pod uwagę postęp technologii przesyłania danych oraz usług nowego typu koniecznych dla wymiany informacji między Państwami Członkowskimi w ramach zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego.
2.
Przewidziane w ust. 1 zaproszenie do składania ofert, zawierające wszystkie informacje niezbędne do przystąpienia do przetargu (szczegółowa specyfikacja), uwzględnia co najmniej specyfikacje techniczne określone w Załączniku.
3.
Zgodnie z zaproszeniem do składania ofert przewidzianym w ust. 1, Komisja w celu wyznaczenia serwera macierzystego wybiera co najmniej trzy oferty spełniające specyfikacje techniczne określone w ust. 2.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 maja 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1999, str. 29.

(2) Dz.U. L 62 z 15.3.1993. str. 49.

(3) Dz.U. L 243 z 25.8.1992, str. 27.

(4) Dz.U. L 195 z 14.7.1992, str. 31.

(5) Dz.U. L 291 z 7.10.1992, str. 20.

(6) Dz.U. L 289 z 11.11.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

SPECYFIKACJE TECHNICZNE DLA WSPÓLNEGO SERWERA MACIERZYSTEGO

1. Opis ogólny

Serwer macierzysty do wymiany i przetwarzania wiadomości oraz innych danych musi zostać uruchomiony nie później niż dnia 1 kwietnia 2001 r.

Musi on zawierać następujące elementy:

a) odpowiednią liczbę komputerów o wydajności zapewniającej właściwe zarządzanie dużymi ilościami danych, przyjmowanie wniosków weterynaryjnych, tworzenie baz danych i plików źródłowych,

b) wyposażenie (sprzęt komputerowy i oprogramowanie) gwarantujące zarządzanie wieloprotokołową komunikacją między różnymi sieciami, z możliwością równoczesnego dostępu dla wielu użytkowników,

c) usługi e-mail: odpowiadające międzynarodowym normom,

d) funkcje i usługi sieci internetowej,

e) funkcje przesyłania plików,

f) pamięć o pojemności wystarczającej do przechowywania danych przez jeden rok,

g) środki do archiwizacji w okresie umowy,

h) funkcje tworzenia kopii zapasowych i natychmiastowego ponownego uruchomienia w razie awarii.

Serwer macierzysty musi być przystosowany do współpracy z istniejącymi systemami, takimi jak serwery krajowe lub systemy w krajowej administracji weterynaryjnej, odpowiadającymi międzynarodowym normom.

Serwer macierzysty musi być do dyspozycji całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

2. Format i objętość przesyłanych danych

Formatem dla istniejących programów użytkowych musi być format ASCII o zdefiniowanych znakach, lecz posiadający funkcję rozbudowywania innych określonych formatów. Szacunkowa liczba wiadomości przesyłanych dziennie wynosi około 4.000. Z tego powodu serwer macierzysty będzie obsługiwać 4.000 operacji przychodzących i 8.000 operacji wychodzących dziennie.

Innymi przesyłanymi danymi będą głównie pliki źródłowe, pliki danych i programy użytkowe.

3. Pojemność systemu

System musi być w stanie przyjąć 2.000 potencjalnych użytkowników. Jednakże ponieważ czas użytkowania może być różny, szacowana liczba równoczesnych użytkowników (wejścia i wyjścia) wynosić będzie średnio około 70, a maksymalnie 100. Możliwość powiększenia pojemności systemu w razie potrzeby, musi być zapewniona dla zagwarantowania stałego poziomu usług. System musi posiadać funkcję zarządzania oczekującymi użytkownikami.

4. Możliwość śledzenia wiadomości

Serwer macierzysty musi gwarantować możliwość monitorowania i śledzenia drogi wiadomości. Musi zapewniać utrzymywanie działania sieci łączności i ich przywrócenie do działania w razie zakłócenia, a także posiadać wszystkie elementy, jakie mogą być w dowolnej chwili potrzebne do prześledzenia drogi wiadomości.

5. Zabezpieczenie systemu i danych

Serwer musi posiadać zestaw dokładnych i spójnych zabezpieczeń zapewniających ochronę danych i integralność. Dane nie są użytkowane przez serwer macierzysty.

Dostęp do systemu musi być strzeżony i kontrolowany przez procedury bezpieczeństwa oparte o różne rozwiązania, takie jak identyfikacja użytkownika i uwierzytelnienie nadawcy wiadomości przez serwer macierzysty.

Serwer macierzysty musi posiadać funkcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, aby nie dopuścić do utraty jakiejkolwiek informacji na skutek awarii sprzętu.

Serwer macierzysty musi być obsługiwany przez konieczny do jego obsługi kompetentny personel.

6. Funkcja pomocy

Pomoc musi być dostępna przez 12 godzin dziennie, od godziny 7.00 do 19.00 w miejscu zainstalowania serwera macierzystego, aby rozwiązywać wszelkie problemy łączności.

Każdy program użytkowy ma pomoc "on-line".

7. Zarządzanie systemem

Serwer macierzysty musi dostarczać informacji o statystyce administrowania dotyczącej przepływu wiadomości, rozsyłania plików źródłowych, awarii sieci łączności i wszystkich parametrach potrzebnych do celów zarządzania kosztami.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.