Decyzja 1/2023 w odniesieniu do mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.198.39

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 lipca 2023 r.

DECYZJA nr 1/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO W ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 24 lipca 2023 r.
w odniesieniu do mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów [2023/1611]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

Uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa") 1 , w szczególności jej art. 508 ust. 1 lit. m),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 498 ust. 8 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każda ze Stron, łącznie "Strony") ustanawiają mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów między Stronami.

(2) W art. 508 umowy określono w sposób niewyczerpujący funkcje i uprawnienia Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa.

(3) Art. 508 ust. 1 lit. m) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może opracować mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów między Stronami, o którym mowa w art. 498 ust. 8. Art. 508 ust. 2 lit. b) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować środki, w tym decyzje i zalecenia w odniesieniu do kwestii, o których mowa w art. 508 ust. 1 lit. m) umowy.

(4) Jak określono w pisemnych sprawozdaniach z konsultacji w sprawie połowów między Stronami na lata 2021 i 2022, Strony stosowały mechanizm przejściowy w odniesieniu do dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów odpowiednio w 2021 r. i 2022 r., do czasu ustanowienia mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(5) Na trzecim posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 27 kwietnia 2022 r. Strony zatwierdziły zasady funkcjonowania mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(6) Jak określono w pisemnych sprawozdaniach z konsultacji w sprawie połowów między Stronami na rok 2023, mechanizm przejściowy przewidziany na lata 2021 i 2022 został przedłużony i objął uprawnienia do połowów na 2023 r., do czasu ustanowienia mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(7) Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa powinien podjąć decyzję w sprawie szczegółów dotyczących mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów, o którym mowa w art. 498 ust. 8,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów, o którym mowa w art. 498 ust. 8 umowy.

Artykuł  2

Mechanizm opiera się na następujących zasadach:

1.
Jest to mechanizm służący do dobrowolnego przekazywania uprawnień do połowów w ciągu roku między Stronami.
2.
Mechanizm ten będzie funkcjonował co roku w drodze serii regularnych indywidualnych rund między Stronami w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 stycznia następnego roku, zazwyczaj z czterotygodniowym odstępem między rundami. Strony uzgodnią z wyprzedzeniem harmonogram tych rund, w tym terminy, w ramach których obie Strony chcące przekazać uprawnienia, dokonują wymiany wykazów proponowanych do przekazania uprawnień.
3.
Indywidualne wnioski dotyczące wymiany będą obejmować numery identyfikacyjne stad i wielkości, które Strony oferują do przekazania w każdym kierunku (do Zjednoczonego Królestwa i do państwa członkowskiego Unii).
4.
Zostaną zrealizowane identyczne wnioski, które znajdują się w wykazach obu Stron.
5.
Mechanizm może być poddawany okresowo przeglądowi za pośrednictwem Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa.
Artykuł  3

Mechanizm może zostać zawieszony lub przerwany przez każdą ze Stron za odpowiednim powiadomieniem drugiej Strony.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.
1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.