Aktualizacja kwot referencyjnych wymaganych przy przekraczaniu granic zewnętrznych, o których mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.57.38

Akt nienormatywny
Wersja od: 1 marca 2008 r.

Aktualizacja kwot referencyjnych wymaganych przy przekraczaniu granic zewnętrznych, o których mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz.U. C 247 z 13.10.2006, str. 19, Dz.U. C 153 z 6.7.2007, str. 22, Dz.U. C 182 z 4.8.2007, str. 18)

(2008/C 57/15)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2008 r.)

Publikacja kwot referencyjnych wymaganych przy przekraczaniu granic zewnętrznych, o których mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) opiera się na informacjach przekazanych Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 34 kodeksu granicznego Schengen.

Oprócz publikacji w Dzienniku Urzędowym, na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa dostępne są aktualizowane co miesiąc informacje.

HISZPANIA

Nowe informacje zastępujące informacje opublikowane w Dz.U. C 182 z 4.8.2007, str. 18

Zarządzenie Urzędu Premiera PRE/1282/2007 z dnia 10 maja 2007 r. w sprawie udowadniania przez cudzoziemców pragnących wjechać na terytorium Hiszpanii posiadania wystarczających środków finansowych określa środki finansowe, jakich posiadanie musi udowodnić cudzoziemiec przy wjeździe na terytorium Hiszpanii:

a) środki na pokrycie kosztów utrzymania w trakcie pobytu w Hiszpanii (w EUR) w wysokości 10 % minimalnej płacy brutto (tj. 60,00 EUR w 2008 r.) lub równowartość tej kwoty w walucie obcej, przemnożona przez liczbę planowanych dni pobytu w Hiszpanii i liczbę podróżujących z zainteresowanym członków rodziny, będących na jego utrzymaniu. Niezależnie od przewidywanego okresu pobytu, posiadane środki na osobę nie mogą być w żadnym przypadku niższe niż 90 % minimalnej obowiązującej płacy brutto (tj. 540,00 EUR w 2008 r.) lub równowartość tej kwoty w walucie obcej;

b) odnośnie powrotu do kraju pochodzenia lub przejazdu do państwa trzeciego cudzoziemiec musi udowodnić, że posiada bilet(-y) na odpowiedni środek transportu z ustalonymi datami podróży, wysta-wiony(-e) na nazwisko podróżnego i niepodlegający(-e) przeniesieniu.

W celu udowodnienia posiadania wymienionych środków, cudzoziemiec musi je okazać - o ile rozporządza takimi środkami w gotówce - lub przedstawić czeki potwierdzone, czeki podróżne, karty płatnicze lub karty kredytowe wraz z aktualnym wyciągiem z konta bankowego (nie przyjmuje się kart wydanych przez banki internetowe ani internetowych wyciągów z konta) lub wszelkiego rodzaju inne dokumenty pozwalające potwierdzić wysokość posiadanych środków np. na karcie kredytowej lub na rachunku bankowym.

RUMUNIA

Nowe informacje zastępujące informacje opublikowane w Dz.U. C 77 z 5.4.2007, str. 11

Zgodnie z postanowieniami art. 6 Ustawy o cudzoziemcach nr 194/2002 do wjazdu na terytorium Rumunii uprawnieni są cudzoziemcy, którzy udowodnią posiadanie środków finansowych niezbędnych do pokrycia wydatków osobistych, jak również kosztów powrotu do kraju pochodzenia lub przejazdu do innego kraju, który z pewnością zezwoli im na wjazd na swoje terytorium.

Jeśli chodzi o kwoty referencyjne wymagane do przekroczenia granic zewnętrznych, uzyskanie wizy uprawniającej do wjazdu na terytorium Rumunii jest możliwe pod warunkiem udowodnienia, że posiada się środki finansowe niezbędne do pokrycia wydatków osobistych w wysokości 50 EUR/dzień (lub ekwiwalentu w wymienialnej walucie) na cały okres pobytu.

Obywatele UE oraz państw EOG mogą wjeżdżać na terytorium Rumunii bez konieczności spełnienia tego wymogu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.