Zobowiązanie Naczelnej Rady Lekarskiej do powołania zespołu ekspertów do dokonania analizy przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej pod kątem jego nowelizacji.

Akty korporacyjne

Lekarz.2016.5.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 1
NADZWYCZAJNEGO XIII KRAJOWEGO ZJAZDU LEKARZY
z dnia 13 maja 2016 r.
w sprawie zobowiązania Naczelnej Rady Lekarskiej do powołania zespołu ekspertów do dokonania analizy przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej pod kątem jego nowelizacji

Na podstawie art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2016 r. poz. 522) uchwala się, co następuje:
§  1.
Zobowiązać Naczelną Radę Lekarską do powołanie interdyscyplinarnego zespołu ekspertów, który dokona całościowej oceny przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej pod katem jego ewentualnej nowelizacji, co pozwoli na podjęcie szerokiej dyskusji w środowisku lekarskim oraz wypracowanie wniosków, które następnie staną się przedmiotem debaty Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy.

W ocenie Krajowego Zjazdu Lekarzy Kodeks Etyki Lekarskiej spełnia na chwilę obecną swoje funkcje i nie wymaga pilnej zmiany. Jednocześnie mając na uwadze dokonujący się w szybkim tempie postęp cywilizacyjny, rozwój medycyny, bioetyki i zmieniające się otoczenie prawne oraz fakt, że od chwili uchwalenia Kodeksu upłynęło ponad 20 lat, Krajowy Zjazd Lekarzy uważa, że celowe jest powołanie zespołu ekspertów w celu dokonania oceny przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej pod kątem potrzeby ich nowelizacji. Ewentualna propozycja zmiany przepisów Kodeksu powinna zostać wypracowana przez zespół ekspertów reprezentujący różne dziedziny nauki, w tym nauki medyczne oraz w szczególności prawo i etykę.

Krajowy Zjazd Lekarzy oczekuje, że zespół ekspertów powołany przez Naczelną Radę Lekarską podejmie rzeczową dyskusję na temat modelu Kodeksu Etyki Lekarskiej poprzez wydanie kierunkowej opinii co do tego czy Kodeks powinien pozostać zbiorem dość precyzyjnie wyznaczonych zasad postępowania ujętych w kilkudziesięciu artykułach, czy też powinien zostać zredukowany do kilku ogólnych zasad, które będą doprecyzowywane w komentarzach i orzecznictwie z zakresu odpowiedzialności zawodowej. Przedmiotem rozważań zespołu ekspertów powinien być także temat przyrzeczenia lekarskiego w kontekście tekstu przysięgi lekarskiej zapisanej w Deklaracji Genewskiej przyjętej przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy.

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący:

Romuald Krajewski ....................................................

Zastępcy Przewodniczącego:

Andrzej Gałecki ....................................................

Marta Klimkowska-Misiak ....................................................

Grzegorz Krzyżanowski ....................................................

Anita Pacholec ....................................................

Andrzej Wojnar ....................................................

Marcin Andrzej Tatrzański ....................................................

Sekretarze:

Stefan Antosiewicz ....................................................

Stanisława Barańska ....................................................

Jacek Kotuła ....................................................

Jolanta Szczurko ....................................................

Jacek Tętnowski ....................................................

Jarosław Zawiliński ....................................................

Maria Dura ....................................................