Zniesienie obowiązkowego, podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Akty korporacyjne

KAAUM.2021.10.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 26/2021
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 26 października 2021 r.
w sprawie zniesienia obowiązkowego, podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów

Na podstawie § 2 ust.1 pkt 1, § 6 ust.1 w związku z § 4 ust. 1 pkt 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (tekst jednolity: Załącznik nr 1 do Uchwały nr 107/2020 KRAUM z dnia 25 sierpnia 2020 r.)
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uchwala, co następuje:
§  1. 
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych postuluje do Ministerstwa Zdrowia o zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów
§  2. 
Uzasadnienie stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych przedstawionego w § 1 stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  3. 
Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UZASADNIENIE

W opinii KRAUM zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego jest w pełni uzasadnione wysokim poziomem kształcenia na tych kierunkach, potwierdzonym przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz liczne akredytacje międzynarodowe. Absolwenci kierunków lekarskich są kształceni na wszystkich uczelniach w kraju, zgodnie z obowiązującym i ustalonym przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki standardem kształcenia i wymogami przewidzianymi w dyrektywie unijnej, a uzyskana wiedza i umiejętności zostają potwierdzone w toku studiów oraz odpowiednimi państwowymi lekarskimi egzaminami końcowymi. Absolwenci są także bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów. Podczas całego roku studenci odbywają intensywne zajęcia praktyczne przy łóżku pacjenta, w warunkach ambulatoryjnych i w nowoczesnych centrach symulacji medycznej. Ostatni "praktyczny rok studiów" sprzyja możliwości świadomego podjęcia decyzji przez przyszłego absolwenta co do kierunku przyszłej specjalizacji. W opinii KRAUM dyplom lekarza powinien w pełni upoważniać do wykonywania zawodu lekarza, a odkładanie o ponad rok możliwości wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności może być czynnikiem demotywującym. Roczny staż podyplomowy niepotrzebnie wydłuża okres do rozpoczęcia i zakończenia specjalizacji. Kursy obowiązkowe w czasie stażu można zrealizować w ramach szkolenia specjalizacyjnego - w miejsce treści powtarzających wiedzę nabytą w czasie studiów.

Należy zaznaczyć, iż obecnie większość krajów europejskich odeszło od obowiązkowego stażu podyplomowego, uznając dyplom lekarza jako w pełni wystarczający dla uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu. Co niezwykle ważne, skrócenie cyklu kształcenia specjalisty o rok, w obliczu znaczącego niedoboru kadr medycznych w Polsce, ma także szczególne znaczenie społeczne. Sugerujemy aby oszczędzone środki przeznaczyć na zwiększenie liczby kształconych lekarzy w Polsce oraz poprawę jakości kształcenia w uczelniach medycznych.