Zmiana Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.).

Akty korporacyjne

KAAUM.2021.3.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 14/2021
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 19 marca 2021 r.
w sprawie zmiany Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.)

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 w zwiqzku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala co następuje:

§  1. 
1. 
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych wnosi o zmianę art. 127 ust. 7 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.) poprzez wprowadzenie możliwości powierzenia nauczycielowi akademickiemu, za jego zgodą, prowadzenia zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych w wymiarze nieprzekraczającym trzykrotności rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych.
2. 
Uzasadnienie wniosku objętego podmiotową Uchwałą stanowi załącznik nr 1.
§  2. 
Upoważnia się Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały Ministrowi Edukacji i Nauki.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UZASADNIENIE

Pandemia koronawirusa od początku marca 2020 r. wymusiła na uczelniach wprowadzenie zmian w ich funkcjonowaniu, a w szczególności w zakresie organizowania dydaktyki. Rygorystyczne zasady bezpieczeństwa epidemicznego spowodowały konieczność dzielenia studenckich grup dydaktycznych na mniejsze. Jednocześnie, pomimo daleko idących środków bezpieczeństwa, nie udało uniknąć się zakażeń zarówno wśród studentów, jak i wśród nauczycieli akademickich. Wyeliminowanie tych ostatnich (na okres czasami kilku tygodni) spowodowało konieczność organizowania zastępstw w wymiarze dotychczas niespodziewanym, którego nie można było wcześniej przewidzieć. Uczelnie borykają się ze znacznymi trudnościami w znajdywaniu ad hoc takich dydaktyków spoza swoich zasobów kadrowych, którzy zagwarantuję utrzymanie wysokiego poziomu nauczania.

Powyższe okoliczności mają bardzo niekorzystne skutki dla uczelni, nie tylko w wymiarze finansowym, ale także w wymiarze kadrowym. Uczelnie nie dysponuję bowiem tak liczną kadrę nauczycielską, która pozwoli na realizację zwiększonych potrzeb dydaktyki, uwzględniającej zwiększoną wskutek podziału grup liczbę godzin dydaktycznych i konieczność zapewnienia zastępstw osób przebywających na izolacji, kwarantannie lub na tradycyjnym zwolnieniu lekarskim - bez powierzenia poszczególnym nauczycielom godzin dydaktycznych w wymiarze przekraczającym maksymalny wymiar pensum, o którym mowa w art. 127 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (†.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.).

Najwyższym celem wszystkich uczelni jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, co możliwe jest przede wszystkim dzięki sprawdzonej kadrze dydaktycznej. Okres pandemii nie może stanowić powodu rezygnacji z utrzymania jakości kształcenia, jednakże trudno jest w trybie pilnym znaleźć wystarczającą liczbę dydaktyków o adekwatnych umiejętnościach. Rozwiązaniem powyższych problemów Uczelni byłoby zmodyfikowanie zapisów art. 127 ust. 7 ww. ustawy poprzez wprowadzenie możliwości powierzenia nauczycielowi akademickiemu, za jego zgodę prowadzenie zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych w wymiarze przekraczającym dwukrotność rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, lecz nieprzekraczającego trzykrotności takiego wymiaru. Takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone na stałe lub przynajmniej na czas obowiązywania w Polsce stanu epidemii. Dzięki niemu uczelnie będę miały możliwość niezakłóconej, pomimo obostrzeń epidemicznych, realizacji dydaktyki za pomocą sprawdzonej kadry dydaktycznej.