Zmiana uchwały w sprawie ustalenia jednolitej procedury stwierdzania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia rejestru i listy członków izb aptekarskich.

Akty korporacyjne

Aptek.2016.9.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 września 2016 r.

UCHWAŁA Nr VII/28/2016
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
z dnia 22 września 2016 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia jednolitej procedury stwierdzania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia rejestru i listy członków izb aptekarskich

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt. 2 i pkt. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1429, z późn. zm.), Naczelna Rada Aptekarska uchwala, co następuje:
§  1.
W "Procedurze stwierdzania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia rejestru i listy członków izb aptekarskich", stanowiącej załącznik do uchwały Nr IV/ 78/2006 z dnia 8 marca 2006 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie ustalenia jednolitej procedury stwierdzania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia rejestru i listy członków izb aptekarskich;
1)
użyty w: tytule, w części I (Przepisy ogólne) pkt 1 lit. b, w części "Przepisy dotyczące PWZ obywateli polskich" w pkt 1, 2, 5, 6, 8, 12 i 17, w części III. "Przepisy dotyczące PWZ cudzoziemców" oraz w KWESTIONARIUSZU ZGŁOSZENIOWYM, w różnych przypadkach wyraz "stwierdzenie" zastępuje się w użytym w odpowiednim przypadku wyrazem "przyznanie";
2)
w części "Przepisy dotyczące PWZ obywateli polskich" po pkt 13 dodaje się pkt 13a i 13b w brzmieniu:

"13a. W przypadku, gdy w dokumencie PWZ na stronach przeznaczanych do umieszczania informacji o wpisach i skreśleniach z rejestru (str. od 4 do 9) nie ma miejsca na kolejne wpisy, informacje o wpisie i skreśleniu z rejestru należy nanieść na stronach oznaczonych jako "ADNOTACJE ODNOSZĄCE SIĘ DO WYKONYWANIA ZAWODU FARMACEUTY".

13b. W przypadku, gdy w dokumencie PWZ nie ma miejsca na dodatkowe wpisy, na wniosek farmaceuty, właściwa ze względu na miejsce wykonywania zawodu farmaceuty ORA wydaje nowy dokument, ale nie przyznaje nowego prawa. W takim przypadku na str. 1 dokumentu PWZ powołuje się uchwałę tej ORA, która wcześniej stwierdziła (przyznała) prawo wykonywania zawodu i umieszcza numer dokumentu PWZ odpowiadający numerowi znajdującemu się na wymienianym dokumencie, zaznacza miejsce i datę wystawienia nowego dokumentu. Na str. 1 również wtedy przystawia się pieczęć okrągłą tej ORA, która wystawiła nowy dokument i której prezes podpisuje ten dokument. Dotychczasowy dokument PWZ jest uszkadzany fizycznie przez pracownika OIA przez odcięcie prawego dolnego roku okładki. Na wewnętrznej stronie okładki umieszcza się czerwonym kolorem trwałą adnotację: "W dniu ......... wydano nowy dokument Prawa wykonywania zawodu farmaceuty". Po dokonaniu tych czynności dokument PWZ przechowywany jest w OIA, która wydała nowy dokument.".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Podjęcie uchwały wynika z konieczności zapewnienia jednolitego sposobu postępowania okręgowych izb aptekarskich w przypadkach, gdy w dokumencie "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty" nie ma miejsca na dokonywanie kolejnych wpisów.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wzoru dokumentu "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty" (Dz. U. Nr 136, poz.1458) obowiązuje już od dnia 24 czerwca 2004 r., co powoduje, że problem z dokonywaniem wpisów nabiera coraz większego znaczenie w codziennej pracy okręgowych izb aptekarskich. Obowiązujące przepisy prawa nie regulują sytuacji, gdy w dokumencie "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty" nie ma miejsca na dokonywanie kolejnych wpisów.

Naczelna Rada Aptekarska, jako zobowiązana do czuwania nad prawidłową realizacją zadań samorządu aptekarskiego oraz do koordynacji i nadzoru nad działalnością okręgowych rad aptekarskich, uprawniona jest do określania jednolitego sposobu postępowania izb aptekarskich w obszarach objętych zadaniami samorządu aptekarskiego