Zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania w zakresie zawodu "zielarz-fitoterapeuta".

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.2.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 lutego 2023 r.

STANOWISKO Nr 9/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 10 lutego 2023 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania w zakresie zawodu "zielarz-fitoterapeuta"

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się ze wspólnym stanowiskiem Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiej Rady Leku Roślinnego z dnia 9 listopada 2022 r. dotyczącym zawodu zielarz-fitoterapeuta ujętym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227), po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii NRL, popiera to stanowisko.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdza, że:

1. Połączenie w jednym zawodzie "zielarza" i "fitoterapeuty" wprowadziłoby de facto nową kategorię zawodu medycznego, pomimo, że osoby go wykonujące nie mogą być uznane za osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2022 r., poz. 633, z późn. zm.). W ślad za wspólnym stanowiskiem Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiej Rady Leku Roślinnego samorząd lekarski wskazuje, że nie ma podstaw do połączenia tych zawodów.

2. Stosowanie w lecznictwie leków pochodzenia roślinnego (fitoterapii), zgodnie z aktualną wiedzą medyczną opartą na dowodach naukowych, prowadzące do skutecznego i bezpiecznego leczenia pacjentów, należy wyłącznie do kompetencji osób z wyższym wykształceniem medycznym, z gruntowną znajomością farmakologii klinicznej, interakcji lekowych, zawodowo do tego uprawnionych, co oznacza w praktyce: lekarza lub farmaceutę (w ograniczonym zakresie, w ramach tzw. opieki farmaceutycznej).

3. Istnienie zawodu "zielarz-fitoterapeuta" jest precedensem nieuzasadnionym naukowo, potencjalnie szkodliwym dla pacjentów, a wykonywanie tego zawodu przez osoby bez stosownego wykształcenia medycznego postrzegać należy jako usankcjonowanie medycyny niekonwencjonalnej w jej najgorszym, pozbawionym kontroli bezpieczeństwa, wydaniu. Usankcjonowanie zawodu "zielarz-fitoterapeuta" to również cios w rozwijaną w Polsce opiekę farmaceutyczną.

4. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela opinię, że pożądane jest funkcjonowanie samego zawodu "zielarz", tak aby umiejętności w tym zawodzie były wystarczające do poradnictwa związanego ze sprzedażą ziół i preparatów roślinnych w sklepach zielarskich.