Zm.: uchwała w sprawie Statutu Polskiej Akademii Nauk.

Akty korporacyjne

PAN.2015.3.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1/2015
ZGROMADZENIA OGÓLNEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 19 marca 2015 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie Statutu Polskiej Akademii Nauk

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z 2011 r. Nr 84, poz. 455, z 2013 r. poz. 675 oraz z 2014 r. poz. 1198) Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk uchwala, co następuje:
§  1.
W Statucie Polskiej Akademii Nauk, stanowiącym załącznik do uchwały Nr 8/2010 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie Statutu Polskiej Akademii Nauk zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 28 grudnia 2010 r., zmienionego uchwałą Nr 8/2012 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 25 września 2012 r,, zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 26 listopada 2012 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Zgromadzenie Ogólne Akademii wybiera siedmiu członków Komisji Rewizyjnej w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością ważnie oddanych głosów, przy obecności co najmniej ]Ą liczby członków krajowych Akademii.

2. Zebrania plenarne wydziałów wyłaniają kandydatów do Komisji Rewizyjnej spośród członków krajowych Akademii, którzy nie pełnią funkcji dyrektora jednostki organizacyjnej Akademii nieposiadającej osobowości prawnej i wyrażą pisemnie zgodę na kandydowanie.

3. Kandydaci na członków Komisji Rewizyjnej powinni posiadać wiedzę i doświadczenie z zakresu ekonomii, gospodarowania mieniem lub finansów jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych,

4. W przypadku rezygnacji, odwołania lub trwałej niemożności sprawowania funkcji przez członka Komisji Rewizyjnej Zgromadzenie Ogólne Akademii dokonuje wyboru uzupełniającego. Osoby wybrane w wyborach uzupełniających pełnią funkcje do końca kadencji Komisji Rewizyjnej.

5. Na pierwszym w kadencji posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, zwołanym przez Prezesa Akademii, członkowie wybierają przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i zastępcę.";

2)
w § 40 w pkt 7 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8) Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów.
UZASADNIENIE

Projektowana nowelizacja Statutu Polskiej Akademii Nauk podyktowana jest koniecznością dostosowania przepisów dotyczących oddziałów Polskiej Akademii Nauk oraz doprecyzowania uregulowań odnoszących się do Komisji Rewizyjnej.

Zmiana przewidziana w § 40, określającym oddziały działające w Akademii, związana jest z utworzeniem Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie (uchwała Nr 5/2014 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 11 grudnia 2014 r. w sprawie powołania Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie). Z tego względu w § 40 dodano pkt 8 uwzględniający nowoutworzony oddział PAN.

W praktyce, przy stosowaniu § 17 ust. 1 wątpliwości wzbudziło jego dotychczasowe brzmienie wskazujące, iż Zgromadzenie Ogólne PAN wybiera członków Komisji Rewizyjnej w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz 5 członków. W treści tego ustępu niedookreślono kto wskazuje kandydatów na funkcje przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Uznano zatem za zasadne, aby uregulować w projektowanym § 17 ust. 1 jedynie ogólną liczbę członków wybieranych przez ZO PAN (siedmiu). Natomiast w § 17 ust. 5 proponuje się sprecyzować, że wyboru kierownictwa Komisji Rewizyjnej - przewodniczącego i jego zastępcy dokonują członkowie na pierwszym w kadencji posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.

W obowiązujących postanowieniach Statutu PAN brakuje również wyraźnego wskazania dotyczącego przeprowadzenia wyborów uzupełniających do składu Komisji Rewizyjnej. Dlatego też w § 17 ust. 4 przewidziano możliwość dokonania przez Zgromadzenie Ogólne Akademii wyboru uzupełniającego skład Komisji Rewizyjnej w przypadku rezygnacji, odwołania lub trwałej niemożności sprawowania funkcji przez członka Komisji Rewizyjnej. Zaznaczono również, że osoby wybrane w wyborach uzupełniających pełnią funkcje do końca kadencji Komisji Rewizyjnej.