Zm.: uchwała nr 1/2002 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 8 lutego 2002 r. - Regulaminu działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Akty korporacyjne

Podat.2003.4.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 kwietnia 2003 r.

UCHWAŁA Nr 289/2003
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 3 kwietnia 2003 r.
w sprawie zmiany uchwały nr 1/2002 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 8 lutego 2002 r. - Regulaminu działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych

§  1.
W uchwale nr 1/2002 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 8 lutego 2002 r. - Regulaminu działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych wprowadza się następujące zmiany:
1.
skreśla się § 9, § 10, § 11 oraz § 12;
2.
dodaje się § 121 - 1212 w brzmieniu:

§ 121. 1. Rada tworzy i rozwiązuje Komisje oraz powołuje i odwołuje ze swego grona ich członków.

2. Rada powołuje i odwołuje Przewodniczących Komisji. Przewodniczący Komisji kieruje pracą Komisji i odpowiada przed Radą za pracę Komisji.

3. Rada tworzy i rozwiązuje w zależności od potrzeb Komisje doraźne (okresowe) oraz powołuje i odwołuje ich Przewodniczących.

4. Do podstawowych zadań Komisji należy występowanie z inicjatywami programowymi, opiniowanie spraw wchodzących w zakres jej zadań, przygotowywanie projektów uchwał Rady w tym zakresie.

5. Komisjami Rady są:

1. Komisja Prawa Podatkowego

2. Komisja Finansowa,

3. Komisja Ochrony Zawodu,

4. Komisja do spraw Wewnątrzkorporacyjnych,

5. Komisja do spraw Stosunków Międzynarodowych,

6. Komisja do spraw Stosunków z Organami Państwa,

7. Komisja do spraw Etyki Zawodowej,

8. Komisja do spraw Rozwoju Doradztwa Podatkowego.

9. Komisja do spraw Regionów.

6. Rada może powoływać również inne Komisje określając cel i zakres ich działania.

7. Komisja realizuje swoje zadania w oparciu o plan działania zatwierdzony przez Radę. Za sporządzenie i przedłożenie Radzie planu działania Komisji odpowiada Przewodniczący Komisji.

8. Przewodniczący Komisji przedstawia Radzie projekty uchwał wywołujące dla Izby istotne skutki finansowe wraz z opinią Komisji Finansowej i Skarbnika na ich temat. Komisja Finansowa i Skarbnik obowiązani są do przygotowania opinii w sposób umożliwiający ujęcie tych uchwał w porządku obrad Rady zgodnie z planem.

9. Przewodniczący Komisji, dla skutecznego zwołania posiedzenia Komisji, powiadamia członków Komisji o terminie i miejscu posiedzenia, a także o planowanym porządku obrad, co najmniej na 10 dni przed tym posiedzeniem. Dopuszcza się rozsyłanie powiadomień drogą elektroniczną za pośrednictwem zbiorczego adresu Komisji.

§ 122. 1. Komisje liczą nie mniej niż 3 członków.

2. Komisje wybierają ze swego grona Wiceprzewodniczącego Komisji oraz Sekretarza Komisji.

3. Uchwały Komisji, przedstawiane Radzie, przyjmowane są przez Komisję zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji lub osoby upoważnionej przez Przewodniczącego Komisji do prowadzenia posiedzenia Komisji.

4. Dokumentacja pracy Komisji, w tym protokoły z jej posiedzeń powinna być przechowywana w Biurze.

5. Opinie Komisji są gromadzone i dostępne dla Członków Rady w formie elektronicznej.

§ 123. 1. Członka Rady obowiązuje czynny udział w pracach Komisji.

2. Członek Rady potwierdza swoją obecność na posiedzeniu Komisji podpisem na liście obecności.

3. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Komisji, Członek Rady jest obowiązany zawiadomić pisemnie Biuro przed terminem posiedzenia o swojej nieobecności oraz o jej przyczynach.

§ 124. Do zadań Komisji Prawa Podatkowego należy w szczególności:

1. opracowywanie projektów opinii o planowanych zmianach ustaw i rozporządzeń dotyczących prawa podatkowego oraz przedstawienie wniosków w tym zakresie,

2. opracowywanie projektów aktów normatywnych Rady w zakresie zleconym przez Radę,

3. przygotowywanie projektów dokumentów związanych z decyzjami Ministra Finansów wydanymi na podstawie art. 62 ust. 2 oraz 63 ust. 3 Ustawy.

§ 125. Do zadań Komisji Ochrony Zawodu należy w szczególności:

1. opracowywanie projektów uchwał Rady w zakresie eliminacji przypadków wykonywania doradztwa podatkowego bez uprawnień,

2. opracowanie projektu uchwały dotyczącej utworzenia sądu arbitrażowego,

3. działania informacyjne zmierzające do budowy pozytywnego wizerunku doradcy podatkowego.

§ 126. Do zadań Komisji do spraw Wewnątrzkorporacyjnych należy w szczególności:

1. opiniowanie oraz przygotowywanie uchwał Rady w zakresie wpisów i skreśleń na listę oraz przekształceń wpisów doradców podatkowych,

2. opiniowanie projektów oraz przygotowywanie uchwał Rady w zakresie uznawania nabytych w państwach Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego,

3. opracowywanie projektów uchwał dotyczących kryteriów jakim powinni odpowiadać członkowie Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego,

4. opiniowanie kandydatów do Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego,

5. sprawy dotyczące prowadzenia listy doradców podatkowych,

6. kontrola ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej doradców podatkowych.

§ 127. Do zadań Komisji do spraw Stosunków Międzynarodowych należy w szczególności:

1. opiniowanie oraz opracowywanie projektów uchwał Rady dotyczących stosunków z organizacjami doradców podatkowych innych państw oraz międzynarodowymi organizacjami lub związkami doradców podatkowych,

2. czuwanie nad ochroną praw doradców podatkowych w procesie integracji z Unią Europejską i stawianie wniosków w tym zakresie,

3. uczestnictwo w pracach i spotkaniach z organizacjami doradców podatkowych innych państw oraz międzynarodowymi organizacjami lub związkami doradców podatkowych.

§ 128. Do zadań Komisji do spraw Stosunków z Organami Państwa należy w szczególności:

1. opiniowanie oraz opracowywanie projektów uchwał Rady w zakresie stosunków z organami Państwa,

2. reprezentowanie Rady w pracach Sejmu i Senatu, a w szczególności czynne uczestnictwo w pracach komisji parlamentarnych,

3. współpraca z organami Państwa w zakresie zadań i polityki Izby,

4. współpraca z organizacjami społecznymi, gospodarczymi, naukowymi i dydaktycznymi,

5. rekomendowanie Radzie zakresu w jakim Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych reprezentują Izbę w zakresie ustalonym przez Radę, wobec terenowych organów państwowych i samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych,

6. koordynowanie poprzez Pełnomocników do reprezentowania Krajowej Rady Doradców Podatkowych przed organami rządowymi i samorządowymi Oddziałów Regionalnych KIDP w zakresie reprezentowania Izby wobec terenowych organów państwowych i samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych.

§ 129. Do zadań Komisji do spraw Etyki Zawodowej należy w szczególności:

1. przygotowywanie i aktualizacja standardów wykonywania zawodu doradcy podatkowego,

2. przygotowywanie projektów wykładni zasad etyki zawodowej na potrzeby organów Izby,

3. propagowanie zasad etyki zawodowej we współpracy z Regionalny Oddziałami Krajowej Izby Doradców Podatkowych,

4. opiniowanie oraz opracowywanie projektów uchwał Rady w zakresie kontroli przestrzegania zasad etyki zawodowej przez doradców podatkowych,

5. organizowanie wymiany doświadczeń z innymi korporacjami wolnych zawodów w zakresie praktycznych aspektów zastosowania zasad etyki zawodowej,

6. opiniowanie zleconych przez Radę przypadków podejrzenia naruszenia zasad etyki zawodowej przed ich skierowaniem do Rzecznika Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

§ 1210. Do zadań Komisji do spraw Rozwoju Doradztwa Podatkowego należy w szczególności:

1. opiniowanie oraz opracowywanie projektów uchwał Rady w zakresie doskonalenia zawodowego doradców podatkowych,

2. popularyzacja najnowszych osiągnięć wiedzy dla potrzeb wykonywania zawodu doradcy podatkowego,

3. współpraca z regionami w zakresie działalności informacyjnej i szkoleniowej oraz opracowanie projektu standardu szkoleń.

§ 1211. Do zadań Komisji do spraw Regionów należy w szczególności:

1. współpraca z Regionalnymi Oddziałami Izby w zakresie niezastrzeżonym dla innych Komisji

2. przygotowywanie projektów rozstrzygnięć Rady w zakresie zwoływania Walnych Zgromadzeń w Regionalnych Oddziałach Izby, jak i zasad powoływania, odwoływania, uzupełniania wyboru podczas tych zgromadzeń.

§ 1212. 1. Przewodniczący Komisji składa Radzie roczne sprawozdanie z działalności Komisji.

2. Przewodniczący Komisji informuje Radę o działaniach Komisji.

3. Gdy zakres działania Komisji wymaga współdziałania z innymi Komisjami, Rada może upoważnić członka Prezydium do koordynacji działań tych Komisji."

§  2.
1.
Ilekroć w uchwałach Rady używa się określenia "Komisja do spraw Stosunków z Parlamentem, Organami Administracji Rządowej i Samorządowej" - rozumie się przez to Komisję do spraw Stosunków z Organami Państwa.
2.
Ilekroć w uchwałach Rady używa się określenia "Zespół do spraw ubezpieczenia OC doradców podatkowych" - rozumie się przez to Komisję do spraw ubezpieczenia OC doradców podatkowych.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.