Złożenie w interesie publicznym petycji dotyczącej zmiany w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego.

Akty korporacyjne

Adwok.2024.2.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 443/2024
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
z dnia 15 lutego 2024 r.
w sprawie złożenia w interesie publicznym petycji dotyczącej zmiany w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze i art. 2 ustawy z dnia z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, działając w interesie publicznym, w tym w interesie wymiaru sprawiedliwości, mając na względzie troskę o jego prawidłowe funkcjonowanie, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwala, co następuje:
1. Wystąpić do Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z petycją w interesie publicznym w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę przepisów prawa, tj. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego poprzez:

1) zmianę art. 168a i nadanie mu brzmienia:

"Niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 Kodeksu karnego."

2) uchylenie się art. 168b,

3) zmianę art. 237a. i nadanie mu brzmienia:

"Jeżeli w wyniku kontroli uzyskano dowód popełnienia przestępstwa wymienionego w art. 237 § 3, popełnionego przez osobę, wobec której kontrola była stosowana, innego niż objęte zarządzeniem kontroli, prokurator w czasie trwania kontroli albo nie później niż w ciągu miesiąca od dnia jej zakończenia może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na jego wykorzystanie w postępowaniu karnym. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie wniosku w terminie 14 dni na posiedzeniu bez udziału stron."

2. Wyrazić zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych podmiotu wnoszącego petycję.

3. Upoważnić adw. Przemysława Rosatiego do reprezentowania Naczelnej Rady Adwokackiej w pracach nad petycją przed Radą Ministrów, Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, w tym do złożenia petycji.