Zasady przyjmowania osób do PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie.

Akty korporacyjne

PAN.2013.2.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lutego 2013 r.

DECYZJA Nr 15/2013
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 15 lutego 2013 r.
w sprawie zasad przyjmowania osób do PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie.

Na podstawie art. 22 ust. 1 i art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, ze zm.), w związku z § 7 Statutu - PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie, stanowiącego załącznik do decyzji Nr 47 Prezesa PAN z dnia 27 września 2011r. w sprawie nadania statutu jednostce działającej pod nazwą Polska Akademia Nauk Dom Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie, postanawia się, co następuje:
1.
Wprowadza się zasady przyjmowania osób do PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie, które stanowią załącznik do decyzji.
2.
Traci moc Decyzja Nr 50/04 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 29 lipca 2004r. w sprawie zasad przyjmowania osób do Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie (zm.).
3.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Zasady przyjmowania osób do PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie-Jeziorna.

1.
Do Domu Rencisty, zwanego "Domem" mogą zostać przyjęte na pobyt stały lub czas oznaczony osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub w podeszłym wieku, o których mowa w ust. 2-4, z zastrzeżeniem ust.5, po spełnieniu poniższych warunków.
2.
Do Domu przyjmuje się w pierwszej kolejności członków PAN oraz byłych pracowników Akademii pobierających rentę lub emeryturę na podstawie obowiązujących przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
3.
Do Domu może zostać przyjęty również małżonek oraz członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym pracownika i członka PAN.
4.
Do Domu może zostać przyjęta inna osoba, jeżeli są wolne miejsca.
5.
Do Domu nie mogą zostać przyjęte osoby leżące, wymagające trwałej specjalistycznej opieki medycznej, leczenia w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej, uzależnione od alkoholu lub narkotyków, chore zakaźnie.
6.
Przyjęcie do Domu odbywa się na podstawie:

1) decyzji Kanclerza PAN lub upoważnionej przez niego osoby,

2) decyzji Dyrektora Domu, w przypadkach o których mowa w punkcie 17.

7.
Przyjęcie do Domu jest możliwe po uzyskaniu:

1) podania o przyjęcie do Domu (według wzoru stanowiącego załącznik nr 1) złożonego przez osobę ubiegającą się o przyjęcie (dalej kandydat) lub członka jej rodziny działającego w jej imieniu wraz z załączoną dokumentacją,

2) zaświadczenia lekarza pierwszego kontaktu o stanie zdrowia kandydata, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 oraz ewentualnego orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności (określającego stopień niepełnosprawności).

3) karty oceny w skali Barthel kandydata, stanowiącej załącznik nr 3, wypełnionej przez członka rodziny, opiekuna lub pielęgniarkę środowiskową,

4) pisemnej opinii lekarza Domu o stanie zdrowia kandydata, po uprzednim jej zbadaniu,

5) pozytywnej opinii Komisji ds. PAN Domu Rencisty im. Witolda Orłowskiego w Konstancinie -Jeziorna, powołanej przez Prezesa PAN, zwanej dalej Komisją.

8.
Podanie do Domu o przyjęcie za odpłatnością ulgową składa się do Kanclerza PAN, za pośrednictwem Dyrektora Domu. Podanie do Domu za pełną odpłatnością składa się do Dyrektora Domu.
9.
W podaniu należy wskazać przyczyny uzasadniające przyjęcie do Domu oraz uwzględnić informację, czy kandydat jest członkiem PAN, byłym pracownikiem, członkiem rodziny lub jest niezwiązany z PAN. Do podania należy załączyć dokumentację, o której mowa w punkcie 7.
10.
Dyrektor Domu, po otrzymaniu podania, dokonuje jego oceny formalnej. W przypadku braków w dokumentacji, o której mowa w punkcie 7 ppkt l)-3), Dyrektor wzywa do jej uzupełnienia. W razie potrzeby Dyrektor Domu może także wystąpić o przedstawienie dokumentacji uzasadniającej przyjęcie do Domu (np. dotyczącej pobierania renty i emerytury, orzeczonej niepełnosprawności, stosunku pracy z Akademią, lub pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem lub członkiem PAN).
11.
W przypadku otrzymania kompletu złożonych dokumentów, Dyrektor Domu nadaje sprawie bieg, kierując podanie do lekarza Domu, celem wydania opinii o braku przeciwskazań do zamieszkania kandydata w Domu oraz wykluczenia istnienia przesłanek, o których mowa w punkcie 5.
12.
Lekarz z Domu wydaje opinię, o której mowa w punkcie 7 ppkt 4 na podstawie wywiadu lekarskiego i dokumentacji, o której mowa w punkcie 7 ppkt 1-3. W razie potrzeby, lekarz opiniujący ma prawo wystąpić do wnioskodawcy o dodatkową dokumentację, związaną ze stanem zdrowia kandydata.
13.
Po wystawieniu opinii przez lekarza Domu, Dyrektor Domu przekazuje komplet dokumentów do Komisji oraz przedstawia stanowisko, które zawiera informację, co do możliwości przyjęcia kandydata do Domu, uwzględniającą stan wolnych miejsc, możliwości zapewnienia opieki i długości pobytu oraz innych czynników wpływających na przyjęcie osoby ubiegającej się do Domu.
14.
Komisja wydaje opinię na podstawie dokumentów, o których mowa w punkcie 7 ppkt 1-4.
15.
Komisja, po wydaniu opinii, o której mowa w punkcie 7 ppkt 5 i 14 przekazuje komplet dokumentacji Kanclerzowi PAN lub Dyrektorowi Domu, celem wydania decyzji, o której mowa w punkcie 6. Kanclerz PAN lub upoważniona przez niego osoba może podjąć decyzję o przyjęciu do Domu z ulgową lub pełną odpłatnością albo odmówić przyjęcia.
16.
Decyzję o przyjęciu do Domu z ulgową odpłatnością podejmuje tylko Kanclerz PAN lub upoważniona przez niego osoba.
17.
Decyzję o przyjęciu do Domu z pełną odpłatnością może podjąć także Dyrektor Domu Rencisty, z zastrzeżeniem pkt 18.
18.
Dyrektor Domu podejmuje decyzję o przyjęciu na pobyt z pełną odpłatnością do wykorzystania limitu miejsc stanowiących 90% ogółu miejsc przeznaczonych dla mieszkańców Domu. Dyrektor zobowiązany jest do poinformowania Komisji o osobach nowoprzyjętych, wraz ze wskazaniem ogólnej liczby: osób przyjętych i wolnych miejsc.
19.
Decyzje, o których mowa w punkcie 6, stanowią podstawę do zawarcia umowy pomiędzy Dyrektorem Domu, a kandydatem. Umowa określa w szczególności prawa i obowiązki Stron zakres świadczonych przez Dom ustug oraz przyczyny i sposób rozwiązania umowy.
20.
Decyzje, o których mowa w punkcie 6 są ważne przez 1 miesiąc od daty doręczenia decyzji kandydatowi. Niestawienie się kandydata w Domu celem zamieszkania w w/w terminie traktowane jest jako rezygnacja z miejsca w Domu.
21.
W razie ponownego ubiegania się o miejsce w Domu, kandydat musi przejść od początku całą procedurę dotyczącą przyjęcia.
22.
Do zawarcia umowy wymagane są następujące dokumenty:
a)
wypełniona karta osobowa
b)
ksero dowodu osobistego i legitymacji emeryta/rencisty
c)
ksero decyzji ZUS i odcinek emerytury/renty
d)
oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminami oraz statutem obowiązującym w Domu Rencisty
e)
oświadczenie na wypadek śmierci mieszkańca - upoważnienie członka rodziny lub opiekuna, dotyczące rzeczy osobistych oraz pochówku
f)
oświadczenie w sprawie przyjmowania leków.

Załącznik Nr  1

Podanie

Adres zamieszkania

Telefon kontaktowy

Kanclerz PAN

ul. Plac Defilad 1

00-901 Warszawa

Proszę o przyjęcie mnie do Polskiej Akademii Nauk Domu Rencisty w Konstancinie-Jeziornie jako pensjonariusza na pobyt stały/czasowy

Informacje, które należy podać w uzasadnieniu przyjęcia, a także dołączyć do podania:

- warunki bytowe (osoba samotna, zamieszkała z rodziną)

- sytuacja rodzinna (czy są prawni opiekunowie...) -dane o stanie zdrowia (ocena lekarska - załącznik nr 2)

- ocena stopnia sprawności psycho-fizycznej wg. skali Barthel (załącznik nr 3)

- krótki życiorys,

- powiązania z PAN (członek PAN, pracownik PAN, członek rodziny, brak związku z PAN)

- opłata za pobyt w pełnej wysokości lub odpłatność ze zniżką.

[Zniżka może być zastosowana dla kandydata, który jest związany z PAN oraz udokumentuje, że nie jest w stanie zapłacić pełnej stawki].

Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

……………………..

/ podpis /

Załącznik Nr  2

OCENA LEKARSKA/KWALIFIKACYJNA

Data ………………………

stanu zdrowia pensjonariusza ubiegającego się o pobyt w Domu Rencisty PAN w Konstancinie-Jeziorna ul Chodkiewicza 3/5

1. Pensjonariusz imię i nazwisko ……………………………………………………………

PESEL ……………………………………………………………………………………...

Adres ……………………………………………………………………………………….

2. Lekarz prowadzący ………………………………………………………………………...

3. Rozpoznanie

zasadnicze ………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

4 Choroby

współistniejące …………………………………………………………………………......

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

a) choroby psychiatryczne

tak/nie ………………………………………………………………………………….

Opis leczenia

psychiatrycznego …………………………………………………………………………...

5 Zalecenia dotyczące leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji

a) Leczenie ……………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

b) Pielęgnacja …………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

c) Rehabilitacja …………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………….

Pieczątka i podpis lekarza

Załącznik Nr  3

Ocena stopnia sprawności psycho-fizycznej kandydata na mieszkańca Domu Rencisty wg. skali Barthel. [Wypełnia najbliższa rodzina/opiekun].

(Opracowanie na podstawie załącznika nr 7 do zarządzenia nr 96/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 października 2008 w srawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach: świadczenie pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opieka paliatywna i hospicyjna).
Lp.AktywnośćPunktacja
1Spożywanie posiłków
0 - nie jest w stanie samodzielnie jeść
5 - potrzebuje pomocy w krojeniu, smarowaniu masłem itp.
10 - samodzielny, niezależny
2Przemieszczanie się (z łóżka na krzesło i z powrotem, siadanie)
0 - nie jest w stanie, nie zachowuje równowagi przy siedzeniu
5 - większa pomoc (fizyczna) jednej lub dwóch osób, może siedzieć
10 - mniejsza pomoc (słowna lub fizyczna)
15 - samodzielny
3Utrzymanie higieny osobistej
0 - potrzebuje pomocy przy wykonywaniu czynności osobistych
5 - niezależny przy myciu twarzy, goleniu się, czesaniu, myciu zębów (z zapewnionymi pomocami)
4Korzystanie z toalety
0 - zależny
5 - częściowo potrzebuje pomocy
10 - niezależny w dotarciu do toalety oraz zakładaniu i zdejmowaniu ubrania
5Mycie, kąpiel całego ciała
0 - zależny
5 - niezależny
6Poruszanie się (po powierzchniach płaskich)
0 - nie porusza się samodzielnie lub jest zależny na wózku
5 - niezależny na wózku lub porusza się na odległość < 50m przy użyciu sprzętu wspomagającego
10 - spacery z pomocą jednej osoby na odległość > 50m
15 - niezależny, także przy użyciu sprzętu wspomagającego

na odległość > 50m

7Wchodzenie i schodzenie po schodach
0 - nie jest w stanie samodzielnie wykonać czynności
5 - potrzebuje pomocy (fizycznej, asekuracji, słownej)
10 - samodzielny
8Ubieranie się i rozbieranie
0 - całkowicie zależny
5 - potrzebuje pomocy, część czynności wykonuje samodzielnie
10 - samodzielny
9Kontrolowanie stolca/zwieracza odbytu
0 - nie panuje nad oddawaniem stolca lub występuje konieczność lewatywy
5 - sporadycznie bezwiednie oddaje stolec
10 - kontroluje oddawanie stolca
10Kontrolowanie moczu/zwieracza pęcherza moczowego
0 - nie panuje nad oddawaniem moczu lub jest cewnikowany
5 - sporadycznie bezwiednie oddaje mocz
10 - kontroluje oddawanie moczu

Interpretacja wyników:

86 - 100 pkt. - stan pacjenta "lekki"

21 - 85 pkt. - stan pacjenta "średnio ciężki"

0-20 pkt. - stan pacjenta "bardzo ciężki"