Zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2009.11.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 listopada 2009 r.

UCHWAŁA Nr 1422/33/2009
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 3 listopada 2009 r.
w sprawie zasad obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów

Na podstawie art. 21 ust. 2 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) uchwala się, co następuje:
§  1.
Biegły rewident jest zobowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe, w tym przez odbywanie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów, zwanego dalej "obligatoryjnym doskonaleniem zawodowym" z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej.
§  2.
Okresem rozliczeniowym odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego jest rok kalendarzowy.
§  3.
Obowiązek udziału biegłego rewidenta w obligatoryjnym doskonaleniu zawodowym powstaje poczynając od roku następującego po roku, w którym biegły rewident został wpisany do rejestru biegłych rewidentów.
§  4.
Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta - w przypadkach losowych -Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może zwolnić biegłego rewidenta z odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w danym roku kalendarzowym.
§  5.
Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta - w uzasadnionych przypadkach -Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może uznać za spełniony przez niego obowiązek szkolenia, na podstawie wglądu w dorobek biegłego rewidenta w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej: w pracy naukowej i piśmiennictwie fachowym, w pracy dydaktycznej oraz w pracach legislacyjnych.
§  6.
Termin składania wniosków, o których mowa w § 4 i § 5 upływa 15 stycznia roku

następującego po roku, za który biegły rewident ubiega się o zwolnienie lub uznanie obowiązku obligatoryjnego doskonalenia zawodowego za spełniony.

§  7.
Biegły rewident ma obowiązek przechowywania dokumentów potwierdzających odbycie szkolenia przez okres 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym odbył szkolenie.
§  8.
Biegły rewident zobowiązany jest, na wezwanie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania dokumenty, potwierdzające odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
§  9.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do szkoleń począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia w trybie przepisów art. 72 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.