Zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2007.6.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 czerwca 2007 r.

UCHWAŁA Nr 4
VI KRAJOWEGO ZJAZDU BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 30 czerwca 2007 r.
w sprawie zasad obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów

Na podstawie przepisów art. 24 ust. 1 pkt 8 ustawy z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. z 2001 r. Nr 31, poz. 359 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§  1.
Określa się Zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała nr 3 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów z 30 czerwca 2002 r. w sprawie zasad obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów z późniejszymi zmianami.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na stronie internetowej Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

ZAŁĄCZNIK 

Zasady obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów

§ 1.
1.
Biegli rewidenci obowiązani są brać udział w doskonaleniu zawodowym według zasad określonych niniejszą uchwałą.
2.
Obligatoryjne doskonalenie zawodowe obejmuje szkolenie z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej.
3.
Obowiązek udziału biegłego rewidenta w obligatoryjnym doskonaleniu zawodowym, o którym mowa w § 2 powinien być wypełniany przez biegłego rewidenta poczynając od roku następującego po roku, w którym biegły rewident został wpisany do rejestru biegłych rewidentów.
4.
Rokiem szkoleniowym jest okres od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Cyklem rozliczeniowym jest okres kolejnych dwóch lat, rozpoczynających się 1 kwietnia roku nieparzystego, a kończący się 31 marca kolejnego roku nieparzystego.
5.
Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może - w uzasadnionych przypadkach - uznać za spełniony przez niego obowiązek obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 na podstawie wglądu w dorobek biegłego rewidenta w dziedzinach rachunkowości i rewizji finansowej:

- w pracy naukowej i dydaktycznej,

- w piśmiennictwie fachowym,

- w pracach legislacyjnych.

6.
Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta dotkniętego zdarzeniem losowym, wyłączającym możliwość wypełnienia obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 1, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może zwolnić biegłego rewidenta z wykonania tego obowiązku w danym roku. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przesunąć ten obowiązek na kolejny cykl rozliczeniowy. W takim wypadku biegły rewident zobowiązany jest odbyć przesunięty i bieżący wymiar obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
7.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów uznaje za spełniony przez biegłego rewidenta, utrzymującego się wyłącznie ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych - w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), obowiązek obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pod warunkiem, że biegły rewident:
a)
nie jest członkiem zarządu, jak i organów nadzorczych, w rozumieniu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie,
b)
nie prowadzi działalności, o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie,
c)
nie wykonuje zawodu biegłego rewidenta w żadnej z form wymienionych w art. 11 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie

i złoży Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w punktach a) - c).

Biegły rewident ma obowiązek poinformowania Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o ustaniu warunków określonych w oświadczeniu, w ciągu dwóch miesięcy.

8.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może:

- wprowadzić możliwość zaliczenia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego na podstawie udziału biegłego rewidenta w innych formach szkolenia,

- zorganizować obligatoryjne doskonalenia zawodowe poprzez e-learning,

- wprowadzić możliwość zaliczenia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego na podstawie różnorodnych form szkolenia w systemie uzyskiwania określonej liczby punktów,

- ustalić dla szczególnie uzasadnionych przypadków (dotyczy biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru) zasady samokształcenia nadzorowanego przez regionalne oddziały KIBR.

§  2.
1.
Obligatoryjne doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów obejmuje udział w corocznym szkoleniu prowadzonym według zasad określonych niniejszą uchwałą:

- dla biegłych rewidentów wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych - w wymiarze nie mniejszym niż 30 godzin rocznie lub 60 godzin w okresie dwuletnim,

- dla biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru (nie wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych) w wymiarze nie mniejszym niż 15 godzin rocznie lub 30 godzin w okresie dwuletnim.

2.
Wypełnieniem obowiązku corocznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru może być również udział biegłego rewidenta w innej formie szkolenia pod warunkiem, że będzie ono zgodne pod względem tematycznym i godzinowym z ustalonymi przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów zasadami, a zainteresowany wystąpi z odpowiednio udokumentowanym wnioskiem do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
§  3.
Obligatoryjne doskonalenie zawodowe, o którym mowa w § 2 mogą prowadzić:
1)
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów oraz regionalne oddziały Krajowej Izby Biegłych Rewidentów - według założeń organizacyjno-programowych ustalonych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów; regionalne oddziały Krajowej Izby Biegłych Rewidentów mogą, po uzyskaniu zgody Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, powierzać innym jednostkom zadania związane z tymi szkoleniami, ponosząc odpowiedzialność za wszystkie aspekty szkolenia,
2)
podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, po uzyskaniu zgody Krajowej Rady Biegłych Rewidentów,
3)
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, po uzyskaniu zgody Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
§  4.
1.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów uchwala, do końca października każdego roku, listę zagadnień, które mogą być przedmiotem corocznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów, uwzględniając zagadnienia zgłaszane:
1)
przez członków Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i na wnioski regionalnych oddziałów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów,
2)
na wnioski podmiotów, o których mowa w § 3 pkt 2,
3)
na wnioski innych zainteresowanych osób i jednostek.
2.
Uchwała, o której mowa w ust. 1 podlega publikacji na stronie internetowej Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
§  5.
1.
Listę podmiotów, które uzyskały zgodę Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, na prowadzenie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego - według stanu na ostatni dzień lutego każdego roku, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów publikuje na stronie internetowej Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
2.
Na listę podmiotów, o której mowa w ust. 1, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów na podstawie uchwały, wpisuje - na ich wniosek - podmioty, które w ocenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów dają rękojmię odpowiedniego poziomu merytorycznego i organizacyjno-technicznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów. Podmiot może prowadzić bezterminowo obligatoryjne doskonalenie zawodowe obejmujące wyłącznie zagadnienia zamieszczone na liście, o której mowa w § 4 ust. 1, do których opracował założenia organizacyjno-programowe pozytywnie ocenione przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
3.
Oceny, o której mowa w ust. 2 Krajowa Rada Biegłych Rewidentów dokonuje na podstawie przedłożonych przez podmioty ubiegające się o zgodę na prowadzenie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, założeń organizacyjno-programowych, dotyczących określonego zagadnienia.
4.
Założenia organizacyjno-programowe, o których mowa w ust. 3 powinny zawierać:
1)
program obligatoryjnego doskonalenia zawodowego lub deklarację korzystania z założeń organizacyjno-programowych uchwalonych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
2)
materiały szkoleniowe (w tym zadania sytuacyjne) zapewniane lub zalecane przez podmiot, o którym mowa w § 3 pkt 2; w przypadku zamiaru prowadzenia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego z zastosowaniem własnych materiałów szkoleniowych - należy przedłożyć te materiały lub ich konspekt i umowę z autorem, a w przypadku zamiaru korzystania z materiałów opracowanych przez inne podmioty - pisemne potwierdzenie ich udostępnienia; w przypadku zamiaru prowadzenia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego z zastosowaniem ogólnie dostępnej literatury - należy przedłożyć wykaz tej literatury,
3)
zamierzone formy kontroli aktywności uczestników obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, a w tym formy sprawdzania opanowania tematyki obligatoryjnego szkolenia.
4)
wykaz wykładowców wraz z ich charakterystyką zawodową i oświadczeniem o podjęciu się prowadzenia zajęć.
5.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może ustalić odpłatność za wpis na listę podmiotów, które uzyskały zgodę na prowadzenie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
§  6.
Podmioty przeprowadzające szkolenia są zobowiązane:
1)
zapewnić odpowiednią efektywność obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów, m.in. przez:
a)
prowadzenie zajęć dydaktycznych w grupach seminaryjnych, w których liczebność słuchaczy powinna im umożliwić bezpośredni kontakt z prowadzącym zajęcia; przyjmuje się, że w dobrze wyposażonej sali dydaktycznej liczba osób w grupie seminaryjnej nie powinna być większa niż 40 osób,
b)
nieprzekraczanie w ciągu dnia dziennego wymiaru czasu pracy określonego przepisami Kodeksu pracy,
2)
informować Krajową Radę Biegłych Rewidentów o terminach seminariów organizowanych w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego i ich miejscu, co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem danego obligatoryjnego szkolenia,
3)
zapewnić osobom delegowanym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów możliwość przeprowadzania wizytacji obligatoryjnego doskonalenia zawodowego,
4)
po zakończeniu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przekazać do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów listę uczestników, którzy ukończyli obligatoryjne szkolenie zawierającą:
a)
imię i nazwisko biegłego rewidenta,
b)
nr w rejestrze biegłych rewidentów,
c)
adres.
§  7.
1.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów organizuje wizytacje obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, obejmujące w szczególności kontrolę przestrzegania przez podmioty prowadzące szkolenie zasad ustalonych niniejszą uchwałą oraz zgodności przebiegu szkolenia z warunkami zadeklarowanymi w założeniach organizacyjno-programowych.
2.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, w razie stwierdzenia nieprawidłowości w prowadzeniu i przebiegu obligatoryjnego szkolenia, może nie uznać go za spełnienie obowiązku obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, a podmiot przeprowadzający szkolenie skreślić z listy, o której mowa w § 5 ust. 1 uchwały.
3.
Odpowiedzialność za nieuznanie za spełniony obowiązku obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w stosunku do jego uczestników ponoszą podmioty przeprowadzające szkolenie.
§  8.
W seminariach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów mogą uczestniczyć kandydaci na biegłych rewidentów.