Założenie zmian w uchwale w sprawie określenia zasad wypełnienia przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych.

Akty korporacyjne

Radc.2011.9.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 września 2011 r.

UCHWALA Nr 62/VIII/2011
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 30 września 2011 r.
w sprawie założeń zmian w uchwale w sprawie określenia zasad wypełnienia przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych

Na podstawie art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z 2009 r. Nr 216, poz. 1676, z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 200, poz. 1326 i Nr 217, poz. 1429 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 142, poz. 830), uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Krajowa Rada Radców Prawnych przyjmuje, w załączniku do niniejszej uchwały, założenia zmian w uchwale Nr 30/B/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 6 czerwca 2008 r. w sprawie określenia zasad wypełnienia przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych.
2.
Przepisy uchwalone na podstawie założeń, o których mowa w ust. 1, powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2012 r.
3.
Krajowa Rada Radców Prawnych zobowiązuje Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych do opracowania projektu zmian w uchwale Nr 30/B/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 6 czerwca 2008 r. w sprawie określenia zasad wypełnienia przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkolenia zawodowych i przedstawienia go na następnym posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAŁOŻENIA ZMIAN W UCHWALE W SPRAWIE OKREŚLENIA ZASAD WYPEŁNIENIA PRZEZ RADCĘ PRAWNEGO OBOWIĄZKU BRANIA UDZIAŁU W SZKOLENIACH ZAWODOWYCH

I. System doskonalenia zawodowego stworzony uchwałą Nr 30/B/VII/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. powinien zostać zachowany jako całość, która się sprawdziła i została zaakceptowana przez członków samorządu, a zmiany winny dotyczyć niektórych regulacji, nie wpływając na całość i spójność systemu.

II. Katalog form wypełniania obowiązku szkolenia zawodowego, określony w § 1 uchwały, powinien zostać utrzymany w swoim zasadniczym kształcie, a jedynie należy uzupełnić go o:

1. odbycie studiów podyplomowych z zakresu prawa,

2. uściślenie pojęcia "szkoleń zawodowych organizowanych przez pracodawców",

3. wprowadzenie certyfikowania lub akredytacji szkoleń organizowanych przez inne instytucje szkoleniowe, w celu stworzenia porównywalności poziomu szkoleń organizowanych przez samorząd z tymi innymi.

III. Nie należy rozszerzać katalogu form wypełniania obowiązku o inne formy, takie jak:

1. studia doktoranckie,

2. naukę obcego języka prawniczego, (albowiem nie są one ściśle związane z doskonaleniem zawodowym radcy prawnego sensu stricte),

3. wyjazdy studyjne,

4. przynależność do towarzystw naukowych z zakresu prawa,

5. sprawowanie patronatu nad aplikantem.

IV. Należy podnieść ilość punktów koniecznych dla wypełnienia obowiązku szkolenia zawodowego w okresie jednego Cyklu Szkoleniowego do ilości 40 pkt (§ 2 ust. 1) (postulaty izb wskazują od 35 do 50 pkt).

V. Długość Cyklu Szkoleniowego określona w § 2 ust. 2 uchwały, nie powinna ulec zmianie.

VI. Należy pozostawić ilości punktów uzyskiwanych za poszczególne formy szkolenia.

VII. Należy określić ilość punktów za odbycie studiów podyplomowych w taki sposób, że odbycie studiów podyplomowych, które trwają w okresie jednego Cyklu Szkoleniowego wypełnia w całości obowiązek szkolenia zawodowego.

VIII. Należy utrzymać obowiązek określony w § 4 ust. 1 uchwały.

IX. Wyłączyć z obowiązku wynikającego z § 4 ust. 1 uchwały, radców prawnych, którzy zostali wpisani na listę radców prawnych, po zdaniu egzaminu radcowskiego, w trakcie aplikacji radcowskiej ale przed jej ukończeniem.

X. Do uchwały należy wprowadzić regulację wprowadzającą obowiązek radcy prawnego, który nie zgromadził wymaganej ilości punktów szkoleniowych, w danym Cyklu Szkoleniowym, uzupełnienia tych punktów w następnym Cyklu Szkoleniowym, nie później niż do końca pierwszego roku następnego Cyklu Szkoleniowego. Obowiązek ten byłby niezależny od konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania uchwały dotyczącej wypełniania przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkoleniu zawodowym.