Założenia do Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023.

Akty korporacyjne

Lekarz.2018.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2018 r.

STANOWISKO Nr 75/18/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 listopada 2018 r.
w sprawie Założeń do Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z Założeniami do Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 zamieszczonymi na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia dnia 8 listopada 2018 r. zgłasza następujące uwagi:

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela zawarty w dokumencie pogląd, że "Narodowy Fundusz Zdrowia jako instytucja zaufania publicznego funkcjonująca w bardzo wrażliwym obszarze zabezpieczenia zdrowotnego obywateli powinien działać transparentnie, sprawnie i efektywnie". Osiągnięciu tego celu ma służyć opracowanie strategii, która pozwoli na: "określenie mierzalnych celów, koordynację działań, identyfikację procesów i ich standaryzację oraz systematyczne monitorowanie stopnia realizacji celów". Biorąc to pod uwagę, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z zaniepokojeniem przyjmuje fakt, że zaprezentowana mapa celów i wyodrębnione grupy interesariuszy pomijają aspekt personelu medycznego, w szczególności lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów medycznych, których praca bezpośrednio oddziałuje na obszary strategiczne wskazywane w opracowaniu. Zdaniem Prezydium uwzględnienie w dokumencie perspektywy świadczeniodawcy, obok perspektywy pacjenta i władzy publicznej, jest niewystarczające zważywszy, że to na szeroko rozumianym personelu medycznym spoczywa ciężar zadań związanych z bezpieczeństwem i jakością leczenia, do których bezpośrednio ma odwoływać się Strategia NFZ na lata 2019-2023.

Środowisko lekarskie jest aktywnym uczestnikiem debaty na temat kształtu systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wychodzi z inicjatywami usprawniającymi finansowanie świadczeń, poprawiającymi ich dostępność i jakość. Od codziennej pracy lekarzy w bezpośrednim kontakcie z pacjentem zależy efekt kliniczny terapii, a także subiektywna ocena pacjenta standardu obsługi. To lekarze codziennie podejmują decyzje o skutkach ekonomicznych dla systemu. W naszej ocenie powinno to znaleźć stosowne odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych NFZ.

Pozostawienie lekarzy - jak to proponuje się w Założeniach - w uogólnionym procesie komunikacji społecznej oraz w roli osób uzależnionych od decyzji innego interesariusza, jakim są świadczeniodawcy, nie oddaje charakteru faktycznej relacji pomiędzy NFZ a środowiskiem lekarskim i pełnionej przez nas służby.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej deklaruje gotowość do współpracy przy opracowaniu zarówno Założeń jak i samej Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezydium wnioskuje ponadto, żeby w przyszłości dokumenty określające strategię Narodowego Funduszu Zdrowia, były przesyłane - celem wyrażenia opinii - do Naczelnej Izby Lekarskiej jako podmiotu reprezentującego środowisko 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów.