Zagrożenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.9.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 września 2012 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 września 2012 r.
w przedmiocie zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Krajowa Rada Sądownictwa z rosnącym niepokojem zauważa, że ostatnie incydentalne wydarzenia, związane z działalnością sądów, w tym niestosownymi zachowaniami pojedynczych sędziów, sprowokowały nieadekwatne reakcje niektórych polityków i przedstawicieli części mediów, podważające zaufanie do sądów i sprawowanego przez nie wymiaru sprawiedliwości.

Niezależne sądy i niezawiśli sędziowie są podstawą demokratycznego państwa prawa. Nieuzasadnione podważanie autorytetu władzy sądowniczej uderza w podstawy państwa.

Bezpieczeństwo państwa, ochrona praw i wolności obywatelskich, zapewnienie sprawnego funkcjonowania społecznej gospodarki rynkowej zależą od niezakłóconego, stabilnego, wolnego od nacisków politycznych działania sądów.

Poszukiwanie sensacji tam, gdzie powinna mieć miejsce pogłębiona i spokojna refleksja nad sprawnym i dającym obywatelom poczucie bezpieczeństwa funkcjonowaniem wszystkich organów państwa, może doprowadzić do całkowitego zanegowania pozycji ustrojowej władzy sądowniczej. Strat społecznych z tym związanych nie będzie można naprawić przez wiele lat.

Organy władzy publicznej mają obowiązek działania na podstawie i w granicach przepisów prawa, dokonując wszechstronnej jego wykładni, a wszelka jednostronność podejścia w tej kwestii zagraża praworządności.

Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega konieczność jak najpilniejszego podjęcia działań - także legislacyjnych - zmierzających do zmian ustrojowych, których skutkiem powinna być zmiana zasad sprawowania nadzoru administracyjnego nad sądami i umocnienie niezależności władzy sądowniczej.