Zadania powierzone Naczelnej Radzie Adwokackiej w kadencji 2021-2025.

Akty korporacyjne

Adwok.2021.9.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 25
KRAJOWEGO ZJAZDU ADWOKATURY
z dnia 17 września 2021 r.
w sprawie zadań powierzonych Naczelnej Radzie Adwokackiej w kadencji 2021-2025

Krajowy Zjazd Adwokatury, mając na uwadze zmieniającą się rzeczywistość, w której adwokaci wykonują zawód, szanując tradycję zawodu, wielopokoleniową strukturę i dorobek Adwokatury, jak i konieczność zrównoważonego realizowania postulatów członków Adwokatury, a także solidarność i otwartość środowiska, postuluje podjęcie i przeprowadzenie przez Naczelną Radę Adwokacką, w obecnej kadencji następujących działań w obszarach:

Wykonywanie zawodu

1.
Ograniczenie możliwości świadczenia pomocy prawnej przez podmioty nielegitymujące się stosownymi uprawnieniami zawodowymi.
2.
Zwiększenie zakresu obligatoryjnego zastępstwa procesowego i obrony oraz wyłączności na reprezentację w tych sprawach przez adwokatów i radców prawnych w postępowaniach sądowych i szeroko rozumianych postępowaniach administracyjnych.
3.
Podjęcie działań umożliwiających wykonywanie zawodu adwokata w formie adwokackiej spółki kapitałowej.
4.
Podjęcie działań umożliwiających współpracę pomiędzy adwokatami, a kancelariami i spółkami z udziałem adwokatów w oparciu o adwokacką umowę o współpracy.
5.
Opracowanie jednolitego spójnego projektu rozwiązań legislacyjnych porządkujących zasady świadczenia pomocy prawnej z urzędu, na etapie przedsądowym i sądowym, a także podjęcie wszystkich możliwych działań w celu urealnienia stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu.
6.
Opracowanie projektu rozwiązań legislacyjnych oraz podejmowanie działań mających na celu uporządkowanie i przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Nowe technologie w pracy członków Adwokatury

1.
Krzewienie i popularyzowanie w środowisku adwokackim zastosowania nowych technologii w świadczeniu pomocy prawnej.
2.
Promowanie rozwiązań prawnych i etycznych w stosowaniu nowych technologii, a także współkształtowanie otoczenia normatywnego w zakresie prawa nowych technologii.

Informatyzacja Adwokatury

1.
Opracowanie i wdrożenie spójnego systemu informatycznego obsługującego organy Adwokatury i organy izb adwokackich.
2.
Opracowanie minimalnych standardów dla systemów informatycznych używanych przez adwokatów wykonujących zawód.
3.
Opracowanie systemu informatycznego wspierającego wykonywanie zawodu adwokata i ułatwiającego prowadzenie kancelarii w świecie cyfrowym łącznie z możliwością integracji z platformami i portalami wykorzystywanymi przez wymiar sprawiedliwości.

Wizerunek Adwokatury

Opracowanie spójnej dla wszystkich izb adwokackich, a także organów Adwokatury, koncepcji kreowania wizerunku zewnętrznego oraz budowy marki Adwokatury i adwokatów w połączeniu z edukacją prawną, popularyzacją wiedzy o wymiarze sprawiedliwości oraz kształtowaniem świadomości prawnej społeczeństwa.

Współpraca z zawodami zaufania publicznego

Realizowanie współpracy organów Adwokatury na szczeblu centralnym oraz izb adwokackich na szczeblu lokalnym, z zawodami zaufania publicznego celem prowadzenia wspólnych projektów i wzajemnego wspierania inicjatyw istotnych dla poszczególnych zawodów zaufania publicznego.

Współpraca z adwokaturami innych krajów

Podjęcie aktywności kreujących współpracę organów Adwokatury i izb adwokackich z adwokaturami innych państw, a także z prawniczymi organizacjami międzynarodowymi.

Zasady deontologii zawodowej

Opracowanie i wprowadzenie zmian odpowiadających na wyzwania rynkowe współkształtujące wykonywanie zawodu adwokata, w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, a także w regulaminie wykonywania zawodu adwokata.

Ochrona tajemnicy adwokackiej

Podjęcie działań zmierzających do ochrony tajemnicy adwokackiej, w tym wspieranie adwokatów, w stosunku do których podjęto próbę naruszenia tajemnicy adwokackiej przez organy państwa.

Ochrona niezależności adwokatów w wykonywaniu obowiązków zawodowych

Podjęcie działań zmierzających do wzmacniania ochrony niezależności adwokatów w wykonywaniu ich obowiązków zawodowych, takich jak przygotowywanie propozycji legislacyjnych, opiniowanie projektów legislacyjnych, podejmowanie działań edukacyjnych i wizerunkowych ukierunkowanych na uświadomienie obywatelom oraz środowiskom politycznym roli niezależności adwokatów w ochronie praw i wolności wszystkich obywateli.

Samorząd

Podjęcie działań związanych z nabyciem nowej siedziby organów Adwokatury, z uwzględnieniem bieżących potrzeb związanych z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania organów Adwokatury.

Wzmacnianie roli samorządu w celu wspierania adwokatów w wykonywaniu zawodu i podejmowanie działań ukierunkowanych na poprawę form i warunków wykonywania zawodu adwokata.