Wyznaczenie radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.

Akty korporacyjne

Radc.2005.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2005 r.

UCHWAŁA Nr 475/VI/05
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 22 listopada 2005 r.
w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu

Na podstawie art. 60 pkt. 8a) ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 z późn. zm.) Krajowa Rada Radców Prawnych
uchwala, co następuje:
§  1.
Postępowanie rad okręgowych izb radców prawnych (zwanych dalej "radą") przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (art. 117 i n.) określa Regulamin stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§  2.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (art. 244 § 2, oraz art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. Nr 153, poz. 1270).
§  3.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio do świadczenia pomocy prawne) osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania lub czasowego pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (na potrzeby postępowania w Polsce) lub mającym takie miejsce w Rzeczypospolitej Polskiej (na potrzeby postępowania w innym państwie członkowskim). Dotyczy to w szczególności udzielenia niezbędnej porady prawnej oraz występowania przed sądem (art. art. 5,26 i 30 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej - Dz.U. z 2005 r. Nr 10 poz. 67).
§  4.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu radców prawnych do sporządzania skargi konstytucyjnej lub zażalenia na postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu z powodu nieusunięcia braków formalnych skargi lub jej oczywistej bezzasadności (art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym - Dz.U. Nr 102, poz. 643 z późn. zm.)
§  5.
1.
Dziekan rady okręgowej izby przedstawia corocznie prezesom sądów w okręgu izby wykaz radców prawnych wykonujących zawód.
2.
Dziekan rady okręgowej izby, we współdziałaniu z dziekanem rady właściwej okręgowej izby adwokackiej, przedstawia prezesom właściwych sądów wykaz radców prawnych, którzy pełnią we wskazanym okresie dyżury telefoniczne, umożliwiające niezwłoczne ich wyznaczenie z urzędu do spraw o wykroczenia rozpatrywanych w trybie przyśpieszonym. Przy sporządzaniu tych wykazów stosuje się odpowiednio przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1 uchwały.
§  6.
1.
W postępowaniu karnym radcę prawnego jako pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy - z uwzględnieniem przepisów Kodeksu postępowania karnego (art. 88 k.p.k.).
2.
W postępowaniu karnym skarbowym radcę prawnego jako pełnomocnika z urzędu lub jako obrońcę z urzędu w sprawach o wykroczenia karnoskarbowe wyznacza prezes sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 125 i art. 176 k.k.s.).
3.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia radcę prawnego jako obrońcę z urzędu bądź pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy (art. 23 oraz art. 30 k.p.w.).
4.
W postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. Nr 197, poz. 1661 z późn. zm.) radcę prawnego jako obrońcę z urzędu wyznacza sąd (art. 33 ust. 4 tej ustawy).
5.
W sprawach, o których mowa w ust. 1-4, rada izby nie jest właściwa do zwalniania wyznaczonego radcy prawnego z obowiązku świadczenia z urzędu pomocy prawnej.
§  7.
1.
W razie potrzeby dziekan rady okręgowej wyznacza z urzędu zastępcę radcy prawnego, który został skreślony z listy radców prawnych albo nie może czasowo wykonywać czynności zawodowych (art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych - t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz.1059 z późn. zm.).
2.
Potrzeba wyznaczenia z urzędu zastępcy radcy prawnego istnieje w szczególności wówczas, gdy radca prawny prowadzący dotąd sprawę z urzędu nie może złożyć wniosku o zwolnienie go z tego obowiązku, ani też wyznaczyć pełnomocnika substytucyjnego, a istnieje konieczność podjęcia czynności niecierpiących zwłoki lub zakończenia prowadzonych spraw.
§  8.
Traci moc uchwala Nr 499/V/2002 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 14 września 2002 r. w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.