Wyznaczanie radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.

Akty korporacyjne

Radc.2002.9.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 września 2002 r.

UCHWAŁA Nr 489/V/2002
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 14 września 2002 r.
w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu

Na podstawie art. 60 pkt 8a) ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 123 poz. 1059) Krajowa Rada Radców Prawnych uchwala co następuje:
§  1.
Postępowanie rad okręgowych izb radców prawnych przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie art. 117 k.p.c. określa Regulamin stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu na wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego (art. 59 ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym).
§  3.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu radców prawnych do sporządzania skargi konstytucyjnej lub zażalenia na postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu z powodu nieusunięcia braków formalnych skargi lub jej oczywistej bezzasadności - na wniosek sądu rejonowego miejsca zamieszkania skarżącego (art. 48 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym).
§  4.
Dziekan rady izby przedstawia corocznie prezesom sądów w okręgu izby wykaz radców prawnych wykonujących zawód z uwzględnieniem uprawnień świadczenia pomocy prawnej osobom fizycznym nie będącym przedsiębiorcami.
§  5.
Dziekan rady izby, we współdziałaniu z dziekanem rady izby adwokackiej, przedstawia prezesom właściwych sądów wykaz radców prawnych, którzy pełnią we wskazanym okresie dyżury telefoniczne, umożliwiające niezwłoczne ich wyznaczenie z urzędu do spraw o wykroczenia rozpatrywanych w trybie przyspieszonym. Przy sporządzaniu tych wykazów uwzględnia się uprawnienia do świadczenia pomocy prawnej osobom fizycznym nie będącym przedsiębiorcami, a także stosuje się odpowiednio przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1 niniejszej uchwały.
§  6.
1.
W postępowaniu karnym radcę prawnego jako pełnomocnika wyznacza z urzędu prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy - z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 k.p.k. (art. 88 § 1 w zw. z art. art. 78 i 81 k.p.k.).
2.
W postępowaniu karnym skarbowym radcę prawnego jako pełnomocnika wyznacza z urzędu prezes sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 125 i art. 176 k.k.s.).
3.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia radcę prawnego jako obrońcę z urzędu bądź pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy (art. 23 oraz art. 30 k.p.w.).
4.
W sprawach o których mowa w ust. 1-3 rada izby nie jest właściwa do zwalniania wyznaczonego radcy prawnego z obowiązku świadczenia z urzędu pomocy prawnej.
§  7.
Traci moc uchwala Nr 264/IV/97 z dnia 22 marca 1997 r. wraz z późniejszymi zmianami w sprawie postępowania rad okręgowych izb radców prawnych przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego.
§  8.
Uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia.

REGULAMIN

postępowania rad okręgowych izb radców prawnych przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie art. 117 k.p.c.
§  1.
1.
Organem uprawnionym do wyznaczania radcy prawnego w trybie art. 117 § 1 k.p.c. jest rada okręgowej izby radców prawnych, która działa w okręgu sądu występującego z wnioskiem o wyznaczenie radcy prawnego.
2.
Rada okręgowej izby radców prawnych upoważnia dziekana do wykonywania uprawnień, o których mowa w ust. 1.

Dziekan rady okręgowej izby radców prawnych może upoważnić do wykonywania tych uprawnień innego członka rady.

§  2.
1.
Osoba uprawniona wyznacza do prowadzenia sprawy na wniosek sądu radcę prawnego zamieszkałego w okręgu tego sądu z listy radców prawnych według kolejności alfabetycznej, pomijając radców prawnych nie wykonujących zawodu. Na wniosek radcy prawnego można go wyznaczyć, poza kolejnością alfabetyczną, do prowadzenia sprawy z urzędu.
2.
W sprawach, w których wniosek sądu dotyczy zastępstwa procesowego osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, wyznacza się radcę prawnego uprawnionego do obsługi osób fizycznych tzn. wykonującego zawód w warunkach odpowiadających przepisom art. 8 ust. 2 ustawy o radcach prawnych.
3.
Członkowie rad okręgowych izb radców prawnych, Krajowej Rady Radców Prawnych, okręgowych Komisji rewizyjnych i Wyższej Komisji Rewizyjnej, Sądów dyscyplinarnych obu instancji oraz rzecznicy dyscyplinarni i Główny Rzecznik Dyscyplinarny oraz ich zastępcy mogą na swój wniosek nie być wyznaczani do prowadzenia spraw w trybie art. 117 k.p.c. w okresie pełnienia funkcji.
§  3.
Jeżeli radca prawny wyznaczony w trybie § 1 i 2 ma podjąć czynności poza terenem właściwości miejscowej sądu, który wnosił o wyznaczenie, osoba uprawniona, która wyznaczyła radcę prawnego wyznaczy, na jego wniosek, radcę prawnego z innej miejscowości w trybie (1 i 2 lub wystąpi o takie wyznaczenie do rady okręgowej izby radców prawnych właściwej dla miejsca czynności, która ma być podjęta.
§  4.
1.
O wyznaczeniu radcy prawnego w trybie § 1, 2 i 3 osoba uprawniona zawiadamia na piśmie właściwy sąd oraz wyznaczonego radcę prawnego.

Wzory pism w tej sprawie stanowią załączniki Nr 1 i 2 do niniejszego Regulaminu.

2.
Wyznaczenie radcy prawnego przez osobę uprawnioną w trybie art. 117 k.p.c. oraz § 1, 2 i 3 niniejszego Regulaminu jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa.
3.
Prowadzenie sprawy przez radcę prawnego wyznaczonego w trybie art. 117 k.p.c. oraz § 1, 2 i 3 niniejszego Regulaminu stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
§  5.
1.
Radca prawny może z ważnych przyczyn wnosić o zwolnienie go od obowiązku zastępowania strony z urzędu do uprawnionej osoby, która wyznaczyła go do prowadzenia sprawy.

Osoba uprawniona zwalniając go z tego obowiązku wyznacza jednocześnie innego radcę prawnego.

2.
Ważnymi przyczynami uzasadniającymi wniosek o zwolnienie od obowiązku zastępowania strony z urzędu mogą być w szczególności:

- okoliczności uzasadniające wyłączenie się ze sprawy lub powstrzymanie się od czynności w świetle zasad etyki zawodowej,

- uzasadnione podejrzenie, że zachodzi kolizja interesów tej strony z interesami osoby, której sprawę prowadzi radca prawny na skutek wcześniejszych zobowiązań,

- choroba lub wypadek losowy uniemożliwiający prowadzenie sprawy.

§  6.
Radca prawny wnoszący o zwolnienie go z obowiązku, o którym mowa w § 3 i 5, obowiązany jest do podjęcia czynności procesowych nie cierpiących zwłoki oraz w razie zwolnienia - do przekazania innemu wyznaczonemu radcy sprawy wraz z aktami podręcznymi i informacji o wyznaczonych terminach czynności procesowych.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

wzór ustanowienia pełnomocnika z urzędu:

______________________________________________________________

pieczątka Rady OIRP miejscowość, data

Kol. radca prawny

.......................

w .....................

Na podstawie art. 117 k.p.c. i Regulaminu stanowiącego

załącznik do Uchwały Nr 499/V/2002 KRRP z dnia 14 września

2002 r. zostaje Kol. ustanowiona/y pełnomocnikiem z urzędu dla

...........................................................

...........................................................

w sprawie .................... sygn. akt ..................

toczącej się / mającej się toczyć przed ....... w .........

Zgodnie z art. 118 k.p.c. niniejsze ustanowienie jest

równoznaczne z udziałem pełnomocnika procesowego.

Proszę niezwłocznie zbadać akta, zawiadomić stronę listem

poleconym o ustanowieniu i prowadzić sprawę z dołożeniem

najwyższej staranności zgodnie z zasadami etyki radcy prawnego.

Dziekan Rady OIRP

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

wzór pisma do sądu:

______________________________________________________________

(pieczątka Rady OIRP) nazwa, adres sądu i

sygnatura sprawy

......................

Stosownie do pisma sądu w sprawie ............sygn. .........

zawiadamiam uprzejmie, że pełnomocnikiem w sprawie został

wyznaczony radcaprawny ......................................

zam. w .......................................................

Dziekan Rady OIRP