Wytyczne działania samorządu radców prawnych w latach 2003-2007.

Akty korporacyjne

Radc.2003.11.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 listopada 2003 r.

UCHWAŁA Nr 11/2003
VII KRAJOWEGO ZJAZDU RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 8 listopada 2003 r.
w sprawie wytycznych działania samorządu radców prawnych w latach 2003-2007

Na podstawie art.57 pkt 3 i art. 41 ustawy z 6 lipca 1982 o radcach prawnych (tekst jednolity: Dz.U. Nr 123 z 2002 r. poz. 1059 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

I.

STATUS ZAWODOWY I ZAPEWNIENIE WARUNKÓW DO WYKONYWANIA USTAWOWYCH ZADAŃ RADCÓW PRAWNYCH

Zapewnienie warunków do wykonywania ustawowych zadań radców prawnych jest podstawowym obowiązkiem samorządu. Stawia to przed organami samorządu w okresie VI kadencji szczególne zadania. Wynikają one z faktu bliskiej akcesji do Unii Europejskiej i związanej z tym zmiany warunków wykonywania zawodu, a także z występujących w kraju zagrożeń dla niezależności samorządu.

Te inne warunki to między innymi: nowe obszary regulacji prawnych, które należy przyswajać i stosować w praktyce, rozwijająca i zacieśniająca się współpraca prawników unijnych i polskich, a także konieczność sprostania rosnącej konkurencji oraz wewnętrznym zagrożeniom dla samostanowienia i niezależności samorządu radców prawnych.

Zjazd aprobuje dotychczasowe działania i osiągnięcia KRRP, które zapewniły godną pozycję zawodową dla radców prawnych i ich samorządu, zarówno w kraju, a także za granicą, szczególnie w zakresie integracji z prawnikami unijnymi i ich organizacjami opartej na zasadzie wzajemności

W szczególności znaczącym osiągnięciem jest fakt uznania zawodu radcy prawnego jako zawodu wolnego, spełniającego wymogi zawarte w Dyrektywach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, odnoszące się do swobody wykonywania zawodów prawniczych w państwach Unii Europejskiej, a zwłaszcza Dyrektywy z 16 lutego 1998 Nr 98/5/WE w sprawie prowadzenia stałej praktyki prawniczej w innym państwie członkowskim niż to, w którym uzyskano kwalifikacje.

Uwieńczeniem tego była uchwała z 12 listopada 1999 r. Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Wspólnot Europejskich, stwierdzająca, że samorząd radców polskich spełnia wszystkie wymogi wolnego zawodu i powinien, wspólnie z samorządem adwokackim, reprezentować w CCBE zawody świadczące pomoc prawną w Polsce.

Kolejnym, godnym uznania faktem w tym zakresie, jest uregulowanie ustawowe zasad świadczenia pomocy prawnej przez prawników zagranicznych w Polsce, które zostało opracowane przy znaczącym wkładzie pracy członków KRRP, me bez walki o respektowanie zasady wzajemności oraz ochrony godnej pozycji samorządu i jego członków.

Zjazd wyraża przekonanie, że w tym kierunku powinny iść działania KRRP, na którą Zjazd nakłada obowiązek monitorowania prawidłowości stosowania ustawy o świadczeniu pomocy prawnej przez prawników zagranicznych i podejmowania stosownych kroków organizacyjnych przy jej wdrażaniu, łącznie z wnioskami legislacyjnymi, jeżeli takie wnioski będą wypływać z praktyki w realizowaniu tej ustawy.

Jednocześnie Zjazd zobowiązuje KRRP do opracowania programu działań zmierzających do rozszerzenia i umocnienia współpracy samorządu z korporacjami prawniczymi krajów unijnych, zarówno na szczeblu krajowym, jak też rad oirp, z wykorzystaniem siedziby w Brukseli, jak też ośrodków krajowych. Program ten powinien dotrzeć na szczebel lokalny, a jego realizacja podlegać okresowej ocenie.

Wobec ponawiających się zagrożeń dla statusu samorządu radców prawnych, takich jak: próby relatywizacji znaczenia tajemnicy zawodowej radców prawnych i podejmowanie w tym zakresie środków prawnych wymuszających na nich rezygnacje z zachowania tajemnicy zawodowej, inicjowanie przez różne gremia działań zmierzających do pozbawienia samorządu realnego wpływu na dobór i weryfikację kandydatów do zawodu, a tym samym obniżenia wysokich wymagań etycznych i profesjonalnych, jakie są dotychczas im stawiane, a także projekty aktów prawnych, które budzą niepokój samorządu radcowskiego, gdyż ograniczają jego samorządność.

Zjazd wyraża stanowczy sprzeciw wobec tych działań i podważaniu konstytucyjnych obowiązków oraz uprawnień naszego samorządu do sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony, aprobując dotychczasowe działania KRRP w tym zakresie, zobowiązując ją do ich kontynuacji.

II.

WSPÓŁDZIAŁANIE W KSZTAŁTOWANIU I STOSOWANIU PRAWA

Zjazd aprobuje dotychczasowe działania KRRP w procesie stanowienia i stosowania prawa, w szczególności:

- prace członków Komisji Legislacyjnej oraz członków Prezydium KRRP, opiniujących projekty nowych ustaw o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju, w tym także dla samorządu, oraz monitorowanie tych projektów przez cały proces ich legislacji.

Zjazd zaleca kontynuowanie tej działalności i zwiększenie w niej roli rad oirp, poprzez wykorzystanie kontaktów oraz współpracy z posłami z rejonu izb, a także zintensyfikowanie udziału w tych pracach członków izb - radców prawnych specjalizujących się w danej dziedzinie.

Działania te należy podejmować w porozumieniu i współdziałaniu z Komisją Legislacyjną jako koordynatorem w tych sprawach.

Zjazd zobowiązuje do kontynuowania i nawiązywania nowych, stałych kontaktów oraz współpracy z innymi organizacjami i instytucjami uczestniczącymi w stanowieniu prawa w celu wymiany doświadczeń, poglądów, ekspertów i prezentowania wspólnego stanowiska w procesie legislacyjnym. Konieczne jest także wyraźne prezentowanie zajmowanego stanowiska samorządowi.

III.

APLIKACJA RADCOWSKA

Akceptując obowiązujący system i program aplikacji radcowskiej, jak też stałe ulepszanie procesu szkolenia i modyfikację zasad naboru na aplikację, w tym zniesienie limitu miejsc i wprowadzenie limitu punktowego, Zjazd wypowiada się przeciwko stale podejmowanym działaniom różnych gremiów zmierzających do pozbawienia samorządu decydującego wpływu na poziom profesjonalny i etyczny przyszłych radców prawnych - członków samorządu, nad którymi sprawuje ustawowy nadzór, a także pieczę nad należytym wykonywaniem przez nich zawodu.

Zjazd wyraża przekonanie, że pozbawienie samorządu decydującego wpływu na dobór kandydatów do zawodu, a tym samym skuteczną weryfikacje ich poziomu wiedzy i predyspozycji do wykonywania zawodu zaufania publicznego, jak też rażące obniżenie kryteriów dotyczących posiadanej praktyki związanej z wykonywaniem zawodu, godzi nie tylko w konstytucyjne uprawnienia samorządu, lecz w konsekwencji - w interes publiczny.

W związku z tym Zjazd zobowiązuje KRRP do:

- podjęcia stanowczych działań przeciwko próbom pozbawienia samorządu prawa naboru na aplikacje, organizacji i prowadzenia szkolenia aplikantów, a także przeprowadzania egzaminu.

- stałego ulepszania programów aplikacji, zarówno pod względem merytorycznym, organizacyjnym, jak też dydaktycznym, a w szczególności wykorzystania w pracach nad modyfikacją konkursu programu aplikacji i egzaminów, wniosków zgłaszanych przez delegatów VII Zjazdu z OIRP Szczecina, Opola, Bydgoszczy i Warszawy.

IV.

DOSKONALENIE ZAWODOWE

Zjazd z uznaniem przyjmuje wprowadzenie nowych, atrakcyjnych form szkolenia, w szczególności:

- "Forum Radców Prawnych" organizowane, corocznie i stojące na najwyższym, europejskim poziomie, tak w zakresie organizacji, jak też rangi i prestiżu wykładowców oraz doboru tematyki, zalecając kontynuację tego rodzaju szkoleń.

- rozpoczęty cykl szkoleń dla członków oirp, z wykorzystaniem własnej siedziby w Brukseli, z zakresu praktycznych aspektów prawa europejskiego, zalecając, aby szkolenia te stały się stałą praktyką umożliwiającą stopniowe korzystanie z tej formy szkolenia coraz szerszemu gronu radców prawnych.

Zjazd zaleca:

- kontynuowanie szkoleń centralnych i zwiększenie częstotliwości szkoleń jednodniowych, poświęconych prezentacji wybranych, nowych uregulowań prawnych, mających istotne znaczenie dla radców prawnych, z udziałem wybitnych specjalistów

- kontynuowanie szkolenia na poziomie izb okręgowych, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów wybranych zagadnień prawnych, jak też rozwijanie różnych form samokształceniowych grup dyskusyjnych radców danej specjalności.

V.

NADZÓR NAD PRAWIDŁOWYM WYKONYWANIEM ZAWODU i PROWADZENIE BADAŃ W ZAKRESIE FUNKCJONOWANIA POMOCY PRAWNEJ

Wzrastająca konkurencja na rynku usług prawniczych, zwiększone oczekiwania odbiorców tych usług, a także obowiązek nadzoru samorządu nad przestrzeganiem zasad etyki i wysokich wymogów profesjonalnych przez radców prawnych, obligują KRRP i rady oirp, a także statutowe organy tych gremiów do wzmożonych i systematycznych działań w tym zakresie. Dotychczasowe metody działania w obliczu tych wyzwań są już niewystarczające.

W związku z powyższym Zjazd zobowiązuje:

- KRRP i rady oirp do intensywnej, systemowej analizy przypadków nienależytego wykonywania zawodu, bądź czynów sprzecznych ze ślubowaniem radcowskim poprzez:

a/ wprowadzenia obowiązku prezentacji szczególnie rażących przypadków tych naruszeń na zebraniach radców prawnych, w tym także szkoleniowych, w biuletynach i komunikatach rad oirp.

b/ wprowadzenia w "Radcy Prawnym" stałej pozycji - " Orzecznictwo Sądu Dyscyplinarnego" prezentującej wybrane orzeczenia sądów dyscyplinarnych,

c/ wprowadzenia obowiązku okresowego szkolenia zespołów orzekających i rzeczników dyscyplinarnych z bieżących problemów dotyczących orzekania i ustalania kierunków działań zmierzających do jednolitości orzekania w nietypowych sprawach,

d/ natychmiastowego reagowania na sygnały i informacje w mediach dotyczące nieprawidłowego wykonywania zawodu przez radców prawnych, wnikliwe badanie zarzutów i pilne informowanie opinii publicznej o wynikach tych badań, jak też podjętych działaniach.

Rosnące znaczenie pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych uzasadnia konieczność systematycznego prowadzenia badań w zakresie funkcjonowania tej pomocy.

Zjazd zobowiązuje Krajową Rade Radców Prawnych i rady oirp do zwiększenia wizytacji radców prawnych, ankietyzacji środowiska wg wskazówek Ośrodka Badawczego Radców Prawnych i sygnalizacji problemów, jakie wiążą się z wykonywaniem zawodu, tak aby uzyskany tą drogą materiał stał się podstawą do opracowania zbiorczych wniosków mogących podnieść poziom pomocy prawnej.

VI.

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Zjazd aprobuje zakres i formy dotychczasowych działań Krajowej Rady Radców Prawnych i jej Komisji Spraw Zagranicznych, które doprowadziły w minionej kadencji do uznania samorządu radców za równorzędnego partnera przez wszystkie znaczące organizacje zawodowe prawników w Europie.

Zjazd wyraża uznanie za zaangażowanie i aktywność członkom Komisji Spraw Zagranicznych Komisji Europejskiej, za udział i działalność w różnych prawniczych gremiach europejskich, jak np. CCBE, Europejskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, Europejski Klub Zawodów ds. Pracy i innych organizacjach krajowych oraz o zasięgu europejskim.

Za godne uznania i kontynuowania Zjazd uznaje nawiązanie przez niektóre rady oirp kontaktów lokalnych z organizacjami prawniczymi z sąsiadujących terenów przygranicznych oraz współprace z nimi w zakresie szkoleń, seminariów i wymiany doświadczeń.

Zjazd uznając dotychczasowe formy współpracy z zagranicą za prawidłowe, zobowiązuje KRRP i rady oirp, aby w okresie VI kadencji koncentrowały swoją działalność na:

- kontynuowaniu i rozwijaniu kontaktów z zagranicznymi samorządami różnych organizacji prawniczych, szczególnie adwokackich,

- kontynuowaniu i wzbogacaniu dotychczasowej polityki prezentowania na arenie międzynarodowej samorządu radców prawnych oraz zasad wykonywania zawodu radcy prawnego i działania samorządu,

- organizowaniu współpracy zarówno na szczeblu krajowych organizacji prawniczych, jak też lokalnych w zakresie wspólnych szkoleń, praktyk, a także wymiany doświadczeń.

VII.

DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA

Zjazd z uznaniem przyjmuje i aprobuje działalność wydawniczą prowadzoną przez KRRP W szczególności uznanie budzi wydanie w roku 2002 Księgi Jubileuszowej XX-lecia samorządu.

Księga, podobnie jak czasopismo samorządu radców prawnych "Radca Prawny", stanowią istotny element pozytywnie wpływający na zewnętrzną percepcję środowiska radcowskiego. Zjazd zwraca również uwagę na znaczącą rolę czasopisma "Radca Prawny", jaką spełnia ono w procesie integracji środowiska oraz w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych radców prawnych. Wprowadzenie nowej szaty graficznej, jak i podziału pisma na działy tematyczne pozwoliło na wzbogacenie zawartości pisma i jej lepsze wyeksponowanie.

Zjazd zaleca KRRP dalsze, regularne wydawanie pisma z dotychczasową częstotliwością, przekazywanie na jego łamach aktualnych informacji dotyczących działalności samorządu oraz innych spraw ważnych dla środowiska, w tym również nowych technologii i kwestii warsztatowych, a także kontynuowanie możliwie szerokiej prezentacji zagadnień prawa europejskiego.

Zjazd zaleca KRRP rozważenie możliwości wydawania, w miarę posiadanych środków, innych własnych publikacji ukierunkowanych na doskonalenie zawodowe członków samorządu, zwłaszcza skryptów szkoleniowych dla aplikantów radcowskich, a w przyszłości również wydawnictw książkowych.

Zjazd zaleca KRRP dołożenie wszelkich starań o dalszy rozwój tej działalności, przy jednoczesnym utrzymaniu jak najwyższego udziału finansowania zewnętrznego w jej prowadzeniu.

VIII.

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU SAMORZĄDU

Zjazd zobowiązuje KRRP do zwrócenia uwagi na kształtowanie pozytywnego wizerunku samorządu w sposób stały i profesjonalny. W szczególności konieczne jest informowanie społeczeństwa o pracach, celach i aktywności Krajowej Rady Radców Prawnych w zakresie stosowania i stanowienia prawa, przygotowania do wykonywania zawodu profesjonalnej kadry prawników świadczących pomoc prawną, a także sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. W związku z tym VII Krajowy Zjazd Radców Prawnych zobowiązuje KRRP do powołania zespołu lub organu do stałych kontaktów z mediami, którego zadaniem byłoby upowszechnianie wiedzy o samorządzie, jego zadaniach i dorobku.