Wycena świadczeń stomatologicznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2019 r.

STANOWISKO Nr 10/19/VIII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 31 maja 2019 r.
w sprawie wyceny świadczeń stomatologicznych

Naczelna Rada Lekarska Naczelna Rada Lekarska wyraża stanowczy sprzeciw wobec nieujęcia umów w rodzaju leczenia stomatologicznego w procesie podwyższenia wyceny poszczególnych rodzajów świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Przedstawiony do konsultacji publicznych w dniu 27 maja 2019 r. projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne przewiduje jedynie wzrost współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielonych dzieciom i młodzieży z 1,3 do 1,5.

Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, że przedstawione w tym samym czasie do konsultacji publicznych zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny innych rodzajów świadczeń (w tym m.in. zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia, czy zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna) zwiększają finansowanie wyraźnie wskazując, że podwyżka wyceny świadczeń jest skutkiem wzrostu kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców przy ich realizacji, w szczególności zwiększającymi się kosztami wynagrodzeń personelu.

Przedstawiony projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne zdaje się zupełnie pomijać fakt iż:

1)
placówki stomatologiczne są dotknięte przynajmniej w takim samym stopniu co pozostali świadczeniodawcy wzrostem kosztów,
2)
znaczna część placówek stomatologicznych nie wykonuje świadczeń podlegających ww. współczynnikowi.

Świadczenia stomatologiczne nie miały od lat rewaloryzowanej wyceny. Procedury zabiegowe wyceniane są na poziomie nieprzystającym do kosztów i ryzyka ich udzielania.

W posiadaniu Prezesa NFZ jest też obszerna korespondencja Naczelnej Rady Lekarskiej wskazująca na konieczność zmiany tabeli punktowej z uwagi na ewidentne wady względnej wyceny punktowej niektórych procedur. Analiza ta poparta jest opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Rada wskazuje, że Minister Zdrowia powinien niezwłocznie dokonać:

1)
analizy nakładów na leczenie stomatologiczne oraz wyceny świadczeń,
2)
niezbędnych korekt w ostatecznej wersji planu finansowego na 2019 r
3)
analizy wyceny świadczeń stomatologicznych, tak aby spowodować głębsze zmiany w Zarządzeniu będącym przedmiotem konsultacji.