Wprowadzenie regulacji prawnych umożliwiających uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w krajach Unii Europejskiej absolwentom kierunków medycznych, prowadzonych w języku angielskim na uczelniach medycznych w Polsce, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2017/2018 i w kolejnych latach.

Akty korporacyjne

KAAUM.2021.12.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 31/2021
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 27 grudnia 2021 r.
w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych umożliwiających uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w krajach Unii Europejskiej absolwentom kierunków medycznych, prowadzonych w języku angielskim na uczelniach medycznych w Polsce, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2017/2018 i w kolejnych latach

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1, w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, mając na uwadze trwający stan epidemii
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uchwala, co następuje:
§  1. 
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych postuluje do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie regulacji prawnych umożliwiających uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w krajach Unii Europejskiej absolwentom kierunków medycznych, prowadzonych w języku angielskim na uczelniach medycznych w Polsce, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2017/2018 i w kolejnych latach.
§  2. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi Załącznik nr 1 do Uchwały.
§  3. 
KRAUM upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały wraz z Załącznikiem nr 1 Ministrowi Zdrowia.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK  1

UZASADNIENIE

Aktualnie, zgodnie z Dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 roku, załącznik V, w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, wraz z późniejszymi zmianami, dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji w zakresie podstawowego kształcenia medycznego w Polsce jest dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lekarskim lub kierunku lekarsko-dentystycznym wraz z dołączonymi do niego dokumentami w postaci świadectwa złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz zaświadczenia o ukończeniu stażu podyplomowego. W sierpniu 2020 roku weszła w życie Ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła całkowicie odrębne uregulowanie w zakresie stażu podyplomowego w przypadku studentów studiujących w języku innym niż język polski. Zgodnie z art. 8 wymienionej Ustawy minister właściwy do spraw zdrowia uznaje, w drodze decyzji, staż podyplomowy za odbyty osobom, które ukończyły, po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty, trwające 6 miesięcy szkolenie praktyczne, odpowiadające zakresowi części klinicznej programu stażu podyplomowego przeprowadzone w podmiocie leczniczym udostępniającym uczelni medycznej, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 13 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295 i 567), jednostki organizacyjne niezbędne do prowadzenia kształcenia przedi podyplomowego w zawodach medycznych. Rozwiązanie to jednak dotyczy tylko osób, które rozpoczęły studia na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym w języku innym niż język polski w roku akademickim 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017.

Wspomniana regulacja nie obejmuje studentów, którzy rozpoczęli kształcenie na kierunkach medycznych w roku akademickim 2017/2018 i później. Wśród nich są również absolwenci, którzy kończą wykształcenie w trybie przeniesienia z innej uczelni w Europie i nie będą mogli wykonywać zawodu lekarza w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Zmiany uregulowań w zakresie stażu są również absolutnie niezbędne dla utrzymania konkurencyjności polskich uczelni medycznych w porównaniu z ofertą kształcenia w innych krajach, które nie stawiają tak dużych, jak przepisy obowiązujące w Polsce wymogów uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Przegrywamy rywalizację o zagranicznych kandydatów na studia medyczne, co ma znaczenie zwłaszcza w tak trudnym okresie pandemii, kiedy zmalała ogólna liczba zagranicznych kandydatów z uwagi na ich obawy przed opuszczeniem własnego kraju i kłopoty finansowe.

Ponieważ kwestia zmian w programie kształcenia na studiach medycznych (w tym zniesienia stażu) jest rozciągnięta w czasie, zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości przedłużenie terminu obowiązywania istniejących rozwiązań w zakresie 6-miesięcznego stażu podyplomowego dla studentów studiujących w języku innym niż język polski na kolejne lata (najlepiej znieść całkiem w tym zakresie wskazanie dat).