Wprowadzenie do planowanej nowelizacji ustawy budżetowej na 2022 r. zapisów dotyczących zwiększenia subwencji na rzecz polskich uczelni medycznych.

Akty korporacyjne

KAAUM.2022.6.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 5/2022
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 30 czerwca 2022 r.
w sprawie wprowadzenia do planowanej nowelizacji ustawy budżetowej na 2022 r. zapisów dotyczących zwiększenia subwencji na rzecz polskich uczelni medycznych.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1, w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uchwala, co następuje:
§  1. 
W związku z rosnącymi kosztami stałymi, zwiększonymi wydatkami, uzasadnionymi oczekiwaniami podwyżek wśród pracowników wyższych uczelni medycznych oraz uczelni publicznych prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych spowodowanymi m.in. obecną sytuacją gospodarczą i najwyższym poziomem inflacji od 25 lat oraz w związku z ogólną sytuacją finansową wyższych uczelni medycznych, wnioskuje się o przyznanie dodatkowych środków poprzez wprowadzenie do planowanej nowelizacji ustawy budżetowej na 2022 r. zapisów dotyczących zwiększenia subwencji na rzecz polskich wyższych uczelni medycznych oraz uczelni publicznych prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, w tym na działalność w zakresie kształcenia podyplomowego kadr medycznych, w wysokości nie mniejszej niż 30%, z przeznaczeniem na pokrycie ujemnych skutków finansowych, o których mowa powyżej.
§  2. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  3. 
Upoważnia się Przewodniczącego KRAUM do przekazania uchwały Ministrowi Zdrowia, Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Ministrowi Finansów.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UZASADNIENIE

Uchwała podjęta przez KRAUM 30 czerwca 2022 r. jest wyrazem troski o zapewnienie najwyższych standardów kształcenia w uczelniach medycznych oraz uczelniach publicznych prowadzących działalność dydaktycznej i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, zapewnienie godziwych warunków socjalnobytowych osobom zatrudnionym w tych uczelniach, a także zapewnienie prawidłowości i ciągłości funkcjonowania uczelni medycznych oraz uczelni publicznych prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych na najwyższym poziomie.

Obecny poziom inflacji jest najwyższy od 25 lat. GUS w informacji z 31 maja 2022 r. podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 13,9%. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 12,4%. Eksperci prognozują również dalszy znaczny i szybki wzrost inflacji w kolejnych miesiącach.

Wzrost cen towarów i usług przekłada się na wszystkie sfery działalności uczelni wyższych, skutkując wzrostem kosztów i wydatków uczelni związanych z podstawowym jej funkcjonowaniem. Wzrost cen towarów i usług przekłada się również na wzrost kosztów utrzymania (m.in. wyżywienie, zakwaterowanie) wszystkich zatrudnionych w uczelni pracowników, a w konsekwencji na wzrost oczekiwań tych osób w odniesieniu do wysokości otrzymywanych przez nich wynagrodzeń, także w kontekście spłaszczania wysokości wynagrodzeń w wyniku wzrostu płacy minimalnej. Uczelnie wyższe, jako pracodawcy zatrudniający od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób, odczuwają znaczną presję ze strony pracowników związaną z oczekiwaniami zwiększenia wysokości wynagrodzeń, co jest zrozumiałe z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną, a także na fakt, że wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uczelniach wyższych jeszcze przed gwałtownym wzrostem inflacji znacznie odbiegały od wynagrodzeń otrzymywanych w prywatnym sektorze. Uczelnie wyższe wyrażają obawę dotyczącą możliwości masowego odejścia pracowników zatrudnionych w uczelniach wyższych do sektora prywatnego, co będzie skutkować brakami kadrowymi, a także spadkiem jakości kształcenia, standardów nauczania i obsługi w uczelniach wyższych. Istnieje uzasadniona obawa, że pracownicy nie będą zainteresowani pracą w uczelniach wyższych z uwagi na wysokość wynagrodzenia niezapewniającą im możliwości utrzymania się i zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Nie bez znaczenia jest wzrostu kosztów funkcjonowania uczelni związanych z podwyżkami, m.in. cen prądu i gazu, a także z podniesieniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wszystkie koszty stałe uczelni rosną w ogromnym tempie. Biorąc pod uwagę poziom inflacji, realna wartość środków otrzymywanych przez uczelnie wyższe z budżetu państwa, jak również realna wartość wynagrodzeń pracowników uległy diametralnemu zmniejszeniu. Ponadto, poważne obawy budzi wpływ przedłużającej się wojny pomiędzy Ukrainą a Rosją na sytuację gospodarczą w naszym kraju, w tym na dalszy wzrost cen towarów i usług.

Nie sposób pomijać, że mimo zniesienia stanu epidemii rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 maja 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i zastąpienia go stanem zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2022 r., poz. 1025), nie można przewidzieć jak będzie kształtować się sytuacja zwigzana z zakażeniami SARS-CoV-2 w okresie jesiennozimowym. Ewentualny wzrost zakażeń niewgtpliwie przełoży się na tunkcjonowanie uczelni medycznych oraz uczelni publicznych prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, jak miało to już miejsce w czasie ostatnich ponad dwóch lat. Zapewnienie stabilności finansowej uczelniom medycznym oraz uczelniom publicznym prowadzącym działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych kształcącym przyszłą kadrę medyczną, także w obszarze kształcenia specjalizacyjnego, które ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów i zapewnienia wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych,winno być priorytetem dla organów naszego państwa.