Wniosek skierowany do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zabezpieczenia środków finansowych pozwalających na realizacje zadań związanych z uczestnictwem w konsorcjum BBMRI - ERIC.

Akty korporacyjne

KAAUM.2015.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 52/2015
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 28 kwietnia 2015 r.
Wniosek skierowany do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zabezpieczenia środków finansowych pozwalających na realizacje zadań związanych z uczestnictwem w konsorcjum BBMRI - ERIC.

Na podstawie § 2 Statutu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i § 6 ust 1 Regulaminu Działania KRAUM na kadencję 2012 - 2016 z Unia 08.10.2012r., Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych,
wnioskuje:

O zabezpieczenie środków finansowych pozwalających na realizacje zadań związanych z uczestnictwem w konsorcjum BBMRI - ERIC.

Bliska współpraca pomiędzy naukowcami, biobankami, pacjentami i firmami farmaceutycznymi jest kluczowa dla rozwoju medycyny spersonalizowanej w kontekście występowania chorób częstych i rzadkich, już w 2008 roku struktury europejskie dostrzegły tę potrzebę i podjęły decyzję o stworzeniu Instytucji zrzeszającej ośrodki badawcze z wielu krajów europejskich. Zawiązane zostało w tym celu BBMRI (Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure), do którego do dziś należy 16 krajów i IARC/WHO. Tworzy to największą w Europie sieć badawczą. Od 2013 roku, BBMRI stało się członkiem konsorcjum ERIC (European Research Infrastructure Consortium). Towarzystwo zbudowało bardzo silną pozycję w UE i jest aktualnie największym konsorcjum typu ERIC, co skutkuje bardzo wysoką skutecznością pozyskiwania środków na rozwój badań z zakresu m.in. medycyny spersonalizowanej.

Polska jako kraj o dużej populacji, została zauważona przez BBMRI i uczestniczy w jego pracach już od 2011 roku w oparciu o biobank Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednakże jedynie jako obserwator. W następnym roku tj. 2016, oczekuje się od Polski wejścia do infrastruktury badawczej w formie pełnoprawnego członka lub też rezygnacji z funkcji obserwatora. Obecna sytuacja pozbawia Polskę szansy bycia beneficjentem programów badawczych związanych z programem Horizon 2020. Ze względu na ramy czasowe tego programu rok 2016 wydaje się ostatnim momentem, kiedy przystąpienie Polski do BBMRI-ERIC daje szansę na uczestnictwo naszego kraju w wielu projektach badawczych finansowanych z funduszy europejskich dedykowanych dla ERIC. jednocześnie stwarza to okazje do nadrobienia zaległości w dziedzinie biobankowania jakie istnieją w naszym kraju w porównaniu z innymi krajami UE.

W grudniu 2014 roku powstało konsorcjum narodowej sieci biobanków, które podjęło się zadania wprowadzenia Polski do BBMRI-ERIC jako pełnoprawnego członka. W ramach działania, konsorcjum dokonało wstępnej analizy sytuacji związanych z biobankowaniem w Polsce. Zostało opracowane studium wykonalności projektu utworzenia narodowej sieci biobanków jako niezbędnego elementu uczestnictwa w konsorcjum BBMRI-ERIC. Obecność w sieci gwarantuje nam prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie, zapewnia dostęp do wieloośrodkowej infrastruktury badawczej, w tym zasobów innych biobanków partnerskich.

Warunkiem powodzenia tej inicjatywy jest zapewnienie w najbliższych miesiącach odpowiednich środków finansowych umożliwiających osiągnięcie w ciągu następnych kilku lat poziomu organizacyjnego i infrastrukturalnego pozwalającego na realizację zadań właściwych dla członków BBMRI-ERIC. Zadania te obejmują:

1.
Uzyskanie statusu pełnoprawnego członka BBMRI- ERIC,
2.
Uczestnictwo delegatów, koordynatora krajowego, ekspertów w pracach gremiów BBMRI-ERIC,
3.
Zdefiniowanie wspólnych i spójnych z europejskimi standardów pozyskiwania, przechowywania i udostępniania do badań materiału biologicznego. Realizacja poprzez zintegrowanie członków konsorcjum BBMRI.PL wspólną infrastrukturą informatyczną z wypracowanymi standardami zarządzania biobankami.

Wypracowane rozwiązania i know-how zostaną udostępnione wszystkim placówkom chcącym uczestniczyć w narodowej sieci biobanków BBMRI-ERIC.

§  2.
Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.