Wejście w życie w dniu 24.06.2020 r. nowelizacji przepisu art. 37a Kodeksu karnego zmienionego Ustawą z dnia 19.06.2020 r. (Dz. U. 2020, poz. 1086).

Akty korporacyjne

KAAUM.2020.7.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 lipca 2020 r.

UCHWAŁA Nr 106/2020
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 31 Lipca 2020 r.
w sprawie: wejścia w życie w dniu 24.06.2020 r. nowelizacji przepisu art. 37a Kodeksu karnego zmienionego Ustawą z dnia 19.06.2020 r. (Dz. U. 2020, poz. 1086)

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1) w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Wyraża sprzeciw wobec decyzji ustawodawczych zaostrzających kary za działania nieumyślne powodujące zagrożenie życia albo zgon pacjenta wprowadzonych nowelizacją art. 37a Kodeksu karnego.
2. 
Wskazuje, że nowelizacja art., o którym mowa w ust. 1 może obniżyć zainteresowanie kształceniem na kierunkach lekarskich i zwiększyć emigrację ich absolwentów, a przez to istotnie pogorszyć dostępność do świadczeń zdrowotnych w Polsce.
3. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały Ministrowi Zdrowia i Ministrowi Sprawiedliwości.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w sprawie nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, działając zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności uczelni, jak również mając na uwadze dobro szkolnictwa wyższego w Polsce, w szczególności kształcenia przed- i podyplomowego w zakresie nauk medycznych, wyraża sprzeciw wobec decyzji ustawodawczych zmierzających do zaostrzenia kar za działania nieumyślnie powodujące zagrożenie życia albo zgon pacjenta. Niepokój KRAUM budzi zmiana art. 37a Kodeksu karnego, przewidziana w tzw. Tarczy an ty kryzysowej 4.0, zwiększająca represyjność systemu odpowiedzialności lekarzy za błędy popełnione w sztuce. KRAUM odbiera to jako poważne zagrożenie dla przyszłego kształcenia na kierunkach medycznych i narzędzie zniechęcające kandydatów do podjęcia nauki na niełatwych studiach. Konsekwencje tego mogą być niebezpieczne dla całego systemu ochrony zdrowia, który od lat zmaga się z poważnym problemem deficytu kadr medycznych.

Z całą stanowczością KRAUM pragnie podkreślić, że zawód lekarza i lekarza dentysty należą do profesji szczególnego zaufania społecznego. Charakter ich pracy oraz zakres czynności zawodowych podejmowanych każdego dnia dla ratowania życia i zdrowia pacjentów obciążone są ogromnym ryzykiem i odpowiedzialnością. Służenie życiu i zdrowiu ludzkiemu, a także przeciwdziałanie cierpieniu i zapobieganie chorobom to część misji zawodu, jakiemu zdecydowali się poświęcić.

KRAUM apeluje do decydentów o rozwagę i zaniechanie dalszego procedowania znowelizowanego zapisu w Kodeksie karnym, postrzegając go jako zagrożenie dla kształcenia kadr medycznych w Polsce.