Warunki udzielania zwolnienia kandydata na biegłego rewidenta z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne.

Akty korporacyjne

Rewid.2010.3.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 marca 2010 r.

UCHWAŁA NR 1802/41/2010
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 30 marca 2010 r.
w sprawie warunków udzielania zwolnienia kandydata na biegłego rewidenta z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne

Na podstawie art. 9 ust. 9 pkt 5, ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa warunki zwalniania przez Komisję Egzaminacyjną kandydata na biegłego rewidenta, zwanego dalej "kandydatem", z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne oraz tryb działania Komisji Egzaminacyjnej w tym zakresie.
2.
Przez egzaminy równorzędne z uniwersyteckimi, o których mowa w art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, zwanej dalej "ustawą", rozumie się egzaminy zdane w uczelniach posiadających uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych lub nauk o zarządzaniu albo nauk prawnych, zwanych dalej "uczelniami".
§  2.
1.
Komisja Egzaminacyjna może zwolnić kandydata z następujących egzaminów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym:
1)
Teoria i zasady rachunkowości;
2)
Ekonomia i kontrola wewnętrzna;
3)
Prawo - prawo cywilne, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo spółek, prawo o postępowaniu upadłościowym i naprawczym, prawo regulujące działalność gospodarczą;
4)
Finanse;
5)
Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza.
2.
Zwolnienie z egzaminu może nastąpić, jeżeli spełnione są łącznie niżej wymienione warunki:
1)
kandydat złożył wniosek o zwolnienie z jednego lub większej liczby egzaminów, o których mowa w ust. 1;
2)
kandydat zdał egzamin uniwersytecki lub równorzędny z wynikiem pozytywnym, z przedmiotów, które łącznie wyczerpują zakres tematyczny egzaminu objętego wnioskiem;
3)
od uzyskania dyplomu ukończenia uczelni nie upłynęło więcej niż 3 lata do dnia złożenia wniosku, o którym mowa w pkt 1;
4)
na podstawie danych uzyskanych z uczelni Komisja Egzaminacyjna stwierdziła, że:
a)
program nauczania przedmiotu lub przedmiotów, z których kandydat zdał egzaminy, wyczerpuje zakres tematyczny egzaminu w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów, uchwalony przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów,
b)
egzaminy z przedmiotu, w tym egzamin lub egzaminy zdane przez kandydata, przeprowadzane są w formie pisemnej, z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.
§  3.
Kandydat ubiegający się o zwolnienie z egzaminu składa wniosek do Komisji Egzaminacyjnej, załączając do niego - jako dowód zdania egzaminu - oryginał indeksu (do wglądu) lub uwierzytelniony przez uczelnię albo notarialnie wypis z indeksu, obejmujący dane identyfikacyjne kandydata i uczelni. Kandydat przedstawia ponadto następujące informacje o egzaminie: nazwa przedmiotu, program przedmiotu potwierdzony przez kierownika katedry, imię i nazwisko egzaminatora, data egzaminu i ocena.
§  4.
1.
Komisja Egzaminacyjna prowadzi ewidencję wniosków o zwolnienie z egzaminu.
2.
Wniosek o zwolnienie z egzaminu podlega ocenie pod względem spełniania formalnych i merytorycznych warunków, określonych w § 2 i § 3.
3.
Decyzję - w formie uchwały - o zwolnieniu z egzaminu Komisja Egzaminacyjna podejmuje w czasie, gdy kandydat uzyska prawo przystąpienia do sesji egzaminacyjnej obejmującej egzamin, z którego uznano za zaliczony egzamin uniwersytecki lub równorzędny. Komisja Egzaminacyjna rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 2, w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia, z tym że w sprawach szczególnie złożonych termin ten może zostać wydłużony do 60 dni. O wyniku rozpatrzenia wniosku Komisja Egzaminacyjna powiadamia kandydata niezwłocznie.
4.
Od negatywnego rozpatrzenia wniosku przysługuje kandydatowi odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej, składane w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Do rozpatrzenia odwołania stosuje się odpowiednio terminy, o których mowa w ust. 3.
§  5.
W celu zapewnienia możliwości zwalniania kandydatów, którzy zdali egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, Komisja Egzaminacyjna współpracuje z uczelniami, a w szczególności:
1)
informuje władze uczelni prowadzących kierunki i specjalności zbieżne z wymaganiami kwalifikacyjnymi dla kandydatów na biegłych rewidentów o warunkach zwalniania kandydatów z egzaminów, o których mowa w § 2 ust. 1, jeżeli zdali egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne obejmujące zakres tematyczny zgodny z wymaganiami w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów;
2)
występuje do władz uczelni o udostępnienie programów nauczania z przedmiotów, o których mowa w pkt 1;
3)
występuje do władz uczelni o stosowanie formy pisemnej egzaminów z przedmiotów, o których mowa w pkt 1, z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.
§  6.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, na wniosek Komisji Egzaminacyjnej, zawiera porozumienia z zainteresowanymi uczelniami o współdziałaniu w sprawach, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3; w porozumieniu określa się przedmioty nim objęte.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia w trybie przepisów art. 72 ustawy.