Waloryzacja wynagrodzeń prokuratorów, urzędników i innych pracowników prokuratury.

Akty korporacyjne

Prok.2022.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2022 r.

UCHWAŁA Nr 27
KRAJOWEJ RADY PROKURATORÓW PRZY PROKURATORZE GENERALNYM
z dnia 11 października 2022 r.
w sprawie waloryzacji wynagrodzeń prokuratorów, urzędników i innych pracowników prokuratury

Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym popiera działania podejmowane przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego oraz Kierownictwo Prokuratury Krajowej zmierzające do zapewnienia waloryzacji wynagrodzeń prokuratorów, urzędników i innych pracowników prokuratury zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami.Reguły wynagradzania prokuratorów i asesorów prokuratury zostały ustalone w art. 123 Prawa o prokuraturze jako jeden z gwarantów niezależności prokuratorów oraz mechanizm zapewniający godne wynagradzanie za pełnienie niezwykle odpowiedzialnych obowiązków służbowych, związanych z surowymi ograniczeniami w podejmowaniu przez nich dodatkowej działalności zarobkowej. Z uwagi na istotne wartości leżące u podstaw zasad ustalania wysokości wynagrodzenia prokuratorów oraz asesorów prokuratury, wszelkie odstępstwa w tym zakresie mogą mieć wyłącznie charakter epizodyczny i ekstraordynaryjny, a tym samym być wprowadzane jedynie wyjątkowo - ze względu na szczególne i znaczne trudności budżetowe.

Mając świadomość obecnych, trudnych uwarunkowań społecznogospodarczych, w ocenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, wprowadzenie przepisów po raz kolejny zamrażających płace stanowiłoby rozwiązanie pozbawione dostatecznych podstaw prawnych.

Przypomnienia wymaga, że zamrożenie płac prokuratorów i asesorów prokuratury wystąpiło już w 2020 r., i było decyzją incydentalną, podjętą w związku z niemożliwymi do przewidzenia trudnościami budżetowymi państwa. Również w 2021 r. i 2022 r. prokuratorom i asesorom prokuratury nie przyznano w pełni ustawowo zagwarantowanego wynagrodzenia. Działania takie nie mogą stać się powtarzalną praktyką, która prowadzi do stałego pogarszania sytuacji materialnej prokuratorów i asesorów prokuratury. Należy podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny zajmujący się tą kwestią w uzasadnieniu wyroku z dnia 12.12.2021 r., sygn. K 1/12 (Dz.U. z 2021 r., poz. 1510) jednoznacznie wskazał, że działania takie mogą być dopuszczalne absolutnie jednostkowo i tylko w sytuacji poważnych trudności budżetowych.

Zauważyć należy, że przeciętne wynagrodzenie w kraju systematycznie wzrasta, a mimo to ponownie proponuje się odejście od zagwarantowanego systemu waloryzowania wynagrodzenia swoich funkcjonariuszy, w kontekście rosnącej inflacji i kosztów utrzymania.

Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wskazuje również na potrzebę ponownego rozważenia kwot przewidzianych na wynagrodzenia dla urzędników i innych pracowników prokuratury oraz asystentów, tak aby możliwe było zagwarantowanie wzrostu wynagrodzenia w tej grupie zawodowej na poziomie pozwalającym na dostosowanie poziomu płac do obecnej sytuacji ekonomicznej i rynkowej państwa.