Utworzenie centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB".

Akty korporacyjne

PAN.2013.9.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 28 /2013
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 24 września 2013 r.
w sprawie utworzenia centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB"

Na podstawie art. 57 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z późn. zm.) Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB", zwane dalej "Centrum".
§  2.
Przedmiotem działania Centrum jest koordynacja badań eksperymentalnych i teoretycznych oraz przedsięwzięć o charakterze wdrożeniowym, a także kształcenie kadry w zakresie fizykochemii, technologii oraz inżynierii złożonych nanostruktur perspektywicznych dla nowatorskich zastosowań w nowoczesnych gałęziach techniki.
§  3.
1.
Centrum współpracuje z Wydziałem III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
2.
Rada Kuratorów Wydziału III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk opiniuje w szczególności:
1)
wybór Przewodniczącego Centrum,
2)
odwołanie Przewodniczącego Centrum,
3)
raporty z realizacji zadań Centrum corocznie składane Prezesowi Akademii.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Wniosek w sprawie utworzenia centrum Akademii pod nazwą "Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB" przedstawił Dyrektor Instytutu Fizyki PAN prof. dr hab. Leszek Sirko. W ramach Centrum współpracować będą trzy instytuty naukowe Akademii i trzy uczelnie.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z późn. zm.) centra działają na podstawie umów zawartych między podmiotami wchodzącymi w skład centrów. W skład Krajowego Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB wchodzą: Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet w Białymstoku. O jego tworzeniu zostały poinformowane rady naukowe instytutów PAN. Centrum powoływane jest na czas nieograniczony.

Do zadań Centrum należy w szczególności:

a) wspieranie i koordynowanie działalności badawczej Stron,

b) wspieranie i koordynowanie udziału Stron w krajowych i międzynarodowych programach badawczych,

c) współdziałanie w organizowaniu środowiskowych studiów doktoranckich,

d) organizowanie okresowej wymiany pracowników pomiędzy Stronami,

e) rozwijanie wspólnych programów staży podoktorskich,

f) pozyskiwanie i obsługa projektów badawczych międzynarodowych, wspólnych projektów badawczych krajowych i projektów finansowanych z funduszy europejskich.

Celem powołania Centrum jest koordynacja badań zjawisk fizycznych zachodzących w nanostrukturach magnetycznych, a także kształcenie kadry w zakresie nanofizyki, fizykochemii i fizyki powierzchni oraz nanotechnologii. Złożoność nanostruktur magnetycznych i procesów ich wytworzenia powoduje konieczność prowadzenia kompleksowych programów badawczych, których celem jest poszukiwanie nowych materiałów oraz lepsze poznanie ich zjawisk. Taka kompleksowość badań jest jedynie możliwa poprzez integrację wielu ośrodków naukowych, koordynacje ich programów badawczych oraz korzystanie ze wspólnej, wzajemnie komplementarnej bazy aparaturowej. Stworzenie bazy lokalnej w jednym z ośrodków nie jest możliwe, a o wiele bardziej racjonalne i efektywne jest utworzenie ogólnopolskiego centrum badawczego złożonego z ośrodków naukowych o komplementarnym wyposażeniu i specjalizacji badawczej. Wszystkie te warunki spełniają uczestniczące w Centrum jednostki naukowe skupiające Zespoły, które osiągają wymierne efekty wspólnie realizując krajowe i zagraniczne projekty badawcze, publikując na międzynarodowym poziomie oraz uzyskując liczne nagrody. Obok zadań o charakterze badań podstawowych, Centrum podejmować będzie prace mające na celu opracowanie kompleksowej technologii wytwarzania nanostruktur magnetycznych do zastosowań laboratoryjnych, przemysłowych, a następnie pozyskiwać małe i średnie przedsiębiorstwa do praktycznych wdrożeń opracowanych rozwiązań technologicznych. Na tym etapie Centrum ma służyć partnerom przemysłowym w zakresie merytorycznych ekspertyz.

Zgodnie z intencją członków. Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB będzie współpracować z Wydziałem III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk.

Wydział III PAN pozytywnie zaopiniował utworzenie Krajowego Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB, uchwałą nr 8 Sesji Plenarnej Wydziału III PAN z dnia 9 września 2013 roku.