Utworzenie centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych (ICNFCM)".

Akty korporacyjne

PAN.2011.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2011 r.

UCHWAŁA Nr 67/2011
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 15 grudnia 2011 r.
w sprawie utworzenia centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych (ICNFCM)"

Na podstawie art. 57 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z późn. zm.) Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się centrum Polskiej Akademii Nauk pod nazwą "Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych (ICNFCM)", zwane dalej "Centrum".
§  2.
Przedmiotem działania Centrum jest prowadzenie wspólnej polityki naukowej związanej z rozwojem potencjału badawczego, kadry naukowej i infrastruktury uczestniczących jednostek naukowych.
§  3.
1.
Centrum współpracuje z Wydziałem III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
2.
Rada Kuratorów Wydziału III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk opiniuje w szczególności:
1)
wybór Przewodniczącego Centrum,
2)
odwołanie Przewodniczącego Centrum,
3)
raporty z realizacji zadań Centrum corocznie składane Prezesowi Akademii.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk instytuty Akademii współpracują ze sobą w ramach centrów Akademii tworzonych przez Prezydium PAN, na wniosek Prezesa. W skład centrów mogą także wchodzić uczelnie i instytuty badawcze, przedsiębiorcy prowadzący badania naukowe i prace rozwojowe oraz zagraniczne instytucje naukowe.

Umowa zawarta w dniu 4 listopada 2011 r. przez Instytut Farmakologii PAN, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN określa cele i zasady działania centrum Akademii o nazwie "Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych" (ICNFCM). Umowa ta określa także strukturę organizacyjną oraz sposoby finansowania działań, podejmowania decyzji i reprezentowania Centrum zgodnie z wymogami zapisanymi w ustawie. Zgodnie z intencją trzech wchodzących w jego skład krakowskich instytutów Akademii, Centrum będzie współpracować z Wydziałem III PAN.

Oblicze współczesnej nauki, jak nigdy dotąd, ma wymiar multidyscyplinarny i wymaga rozumnego łączenia i stosowania narzędzi badawczych typowych dla poszczególnych dziedzin nauki tj. fizyki, chemii, biologii czy medycyny. Centrum będzie więc sprzyjać poszerzeniu zakresu metod badawczych.

Istotna część prac badawczych prowadzonych w instytutach tworzących Centrum usytuowana jest na pograniczu nauk i wymaga ustawicznego kształcenia i poszerzania zakresu zainteresowań i kompetencji kadry naukowej. Cele te będą osiągane poprzez czasową wymianę kadry naukowej między poszczególnymi instytutami, wspólne korzystanie z kadry inżynieryjno-technicznej dla budowy i utrzymania aparatury naukowej oraz ścisłe współdziałanie w zakresie kształcenia młodej kadry naukowej i wspólne prowadzenie interdyscyplinarnych studiów doktoranckich. Warto podkreślić, że w chwili obecnej jednostki wchodzące w skład Centrum już takie dwa projekty studiów doktoranckich prowadzą wspólnie ze sobą i Akademią Górniczo-Hutniczą.

Należy też podnieść aspekt ekonomiczny. Stworzenie tematycznie spójnej platformy badawczej, wpisanej w struktury administracyjne jednostek tworzących Centrum może walnie przyczynić się do koncentracji środków finansowych na wytworzenie lub zakup aparatury badawczej i jej optymalne wykorzystanie.

Struktury Centrum pozwalają na zasiadanie wzajemne w Radach Naukowych, co pozwoli również na lepsze zrozumienie prowadzonych w poszczególnych jednostkach badań oraz na zapoznanie Rad Naukowych jednostek wchodzących w skład Centrum z badaniami partnerskich jednostek.

Zawarcie umowy o współpracy w ramach ICNFCM jest naturalną konsekwencją wzajemnie korzystnych kontaktów i wspólnych działań podejmowanych od wielu już lat przez wchodzące w skład Centrum instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk. Utworzenie Centrum ułatwi i rozszerzy współpracę z grupami badawczymi w uczelniach, zwłaszcza z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. O atrakcyjności tego zamierzenia świadczy zainteresowanie uczestnictwem w pracach Centrum, wyrażone przez przedstawicieli innych jednostek naukowych z terenu Krakowa.

Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk pozytywnie zaopiniował sprawę utworzenia Interdyscyplinarnego Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych (ICNFCM) - uchwała nr 5 Sesji Plenarnej Wydziału III PAN z dnia 14.11.2011 r.