Ustawa o zmianie ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.2.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lutego 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lutego 2012 roku
w przedmiocie ustawy o zmianie ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z przedmiotowym projektem, opiniuje go pozytywnie w zakresie, w jakim proponowane zmiany znoszą zasadę obywatelstwa polskiego wobec obywateli Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej jako warunku powołania na notariusza.

Rada poddaje natomiast krytycznej ocenie planowaną nowelizację art. 76 § 2 ustawy - Prawo o notariacie.

Na mocy art. 12 § 1 ustawy - Prawo o notariacie z wymogu odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i zatrudnienia na stanowisku asesora notarialnego zwolnione są osoby posiadające odpowiedni tytuł naukowy, zajmujące określone stanowisko lub wykonujące wskazany zawód prawniczy. W myśl art. 12 § 2 tej ustawy bez odbywania aplikacji notarialnej do egzaminu notarialnego mogą z kolei przystąpić osoby posiadające tytuł doktora nauk prawnych albo zatrudnione przez określony czas na stanowisku: referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora lub w urzędach organów władzy publicznej bądź wykonujące czynności bezpośrednio związane z czynnościami wykonywanymi przez notariusza w kancelarii notarialnej, zatrudnione na stanowisku radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej oraz osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki lub radcowski.

Dotychczasowe brzmienie art. 76 § 2 umożliwia osobom wskazanym w przepisie art. 12 § 2 wnioskowanie o powołanie na asesora notarialnego po złożeniu egzaminu notarialnego z wynikiem pozytywnym i po przedstawieniu oświadczenia notariusza o gotowości zawarcia umowy o pracę. Proponowana zmiana przepisu art. 76 § 2 zakłada, że asesorem notarialnym może być osoba, która między innymi odbyła aplikację notarialną. W rezultacie czego osoby zwolnione na mocy art. 12 § 2 z odbywania tej aplikacji, nie będą mogły zostać powołane na asesora notarialnego, a w konsekwencji na notariusza.