Ustanowienie nagrody.

Akty korporacyjne

PAN.2014.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2014 r.

DECYZJA Nr 36/14
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 18 listopada 2014 r.
w sprawie ustanowienia nagrody

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, ze zm.) oraz § 30 statutu Polskiej Akademii Nauk stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 8/2010 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 24 listopada 2010 r. zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 28 grudnia 2010 r., zmienionego Uchwałą Nr 8/2012 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 25 września 2012 r. zatwierdzoną przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 26 listopada 2012 r., postanawiam, co następuje:
§  1.
Ustanawiam Medal im. Wincentego Pola.
§  2.
Regulamin przyznawania Medalu im. Wincentego Pola stanowi załącznik do niniejszej decyzji.
§  3.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

przyznawania Medalu im. Wincentego Pola

§  1.
1.
Medal im. Wincentego Pola zwany dalej "Medalem" przyznaje się za szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nauk geograficznych i popularyzowania osiągnięć geografii wśród geografów i w społeczeństwie.
2.
Medal ma charakter honorowy, w danym roku kalendarzowym przyznaje się tylko jeden Medal i może być przyznawany danej osobie tylko raz.
3.
Medal przyznaje Prezes Akademii na wniosek Prezydium Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk zwanego dalej "Komitetem".
§  2.
Medal przyznaje się osobom ze stopniem co najmniej doktora w zakresie geografii.
§  3.
1.
Kandydata do Medalu mają prawo zgłaszać członkowie Komitetu (z wyjątkiem wchodzących w skład Kapituły Medalu) oraz Rady Wydziałów szkół wyższych uprawnione do nadawania stopni i tytułu w zakresie geografii oraz Rada Naukowa Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
2.
Wnioski należy zgłaszać do sekretariatu Komitetu w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
3.
Wniosek powinien zawierać dane osobowe kandydata do Medalu wraz z charakterystyką dorobku naukowego w zakresie geografii lub charakterystykę działalności na rzecz popularyzowania i wdrażania osiągnięć geografii w różnych dziedzinach życia.
§  4.
1.
Kapituła Medalu wybierana jest w głosowaniu tajnym spośród członków Komitetu na okres trwania kadencji Komitetu. Członkowie Kapituły nie mogą być kandydatami do Medalu w czasie trwania kadencji.
2.
Skład Kapituły Medalu zatwierdza Prezes Akademii na wniosek Prezydium Komitetu.
3.
W skład Kapituły Medalu wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, pięciu członków oraz pierwszy zastępca członka, drugi zastępca członka.
4.
Kapituła obraduje w składzie sześciu osób, przy czym w razie nieobecności przewodniczącego lub któregoś z członków na ich miejsca wchodzą: zastępca przewodniczącego lub kolejno pierwszy i drugi zastępca członka.
5.
W przypadku braku możliwości skompletowania regulaminowego składu Kapituły w czasie rozpatrywania wniosków, przewodniczący Kapituły jest upoważniony do dokooptowania do jej składu jednej osoby spośród członków Komitetu.
6.
Do podjęcia uchwały o wyłonieniu kandydata do Medalu potrzeba co najmniej trzech głosów pozytywnych; w przypadku otrzymania jednakowej liczby głosów, głos decydujący zachowuje przewodniczący Kapituły.
§  5.
Przewodniczący Kapituły przedstawia kandydaturę wraz z uzasadnieniem członkom Prezydium Komitetu, które zatwierdza propozycję przyznania Medalu w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, a następnie przedstawia wyłonionego kandydata do Medalu wraz z uzasadnieniem Prezesowi Akademii.
§  6.
1.
Osoba wyróżniona Medalem otrzymuje dyplom w języku polskim podpisany przez Prezesa Akademii i Przewodniczącego Komitetu, opatrzony okrągłą pieczęcią Akademii.
2.
Wzór medalu i dyplomu ustala Prezydium Komitetu i przedstawia Prezesowi Akademii do zatwierdzenia.
§  7.
1.
Medal wręcza Prezes PAN lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Nazwisko laureata ogłaszane jest podczas wybranej ogólnopolskiej konferencji geograficznej w roku przyznania Medalu.
grafika

Medal

im. Wincentego Pola

dla

___________________________________________________________________________

za szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nauk

geograficznych i popularyzowania osiągnięć geografii

"Niechaj Polska zna, jakich synów ma"

(Wincenty Pol, 1863)

Przewodniczący Prezes

Komitetu Nauk Geograficznych PAN Polskiej Akademii Nauk

Prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski Prof. dr hab. Michał Kleiber

Warszawa, dnia________________________

grafika