Ustanowienie insygniów samorządu radców prawnych oraz zasady ich używania.

Akty korporacyjne

Radc.2010.6.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 czerwca 2010 r.

UCHWAŁA Nr 134/VII/2010
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 18 czerwca 2010 r.
w sprawie ustanowienia insygniów samorządu radców prawnych oraz zasad ich używania

Na podstawie art. 60 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z 2009 r. Nr 216, poz. 1676 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278), uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się insygnia samorządu radców prawnych w postaci:
  1)
Łańcucha Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych;
  2)
Łańcucha Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych.
2.
Insygnia, o których mowa w ust. 1, są materialnym atrybutem władz samorządu radców prawnych i podkreślają funkcje pełnione przez osoby, którym przysługuje prawo ich noszenia.
3.
Insygnia, o których mowa w ust. 1, są przechowywane w miejscu stałego urzędowania osób, którym przysługuje prawo ich noszenia.
4.
Wzór graficzny insygnium, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przedstawia załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
5.
Wzór graficzny insygnium, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedstawia załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
6.
Szczegółowy opis insygniów, o których mowa w ust. 1, określa Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.
§  2.
1.
Prawo noszenia insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, ma jedynie Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
2.
Prawo noszenia insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, ma jedynie dziekan rady okręgowej izby radców prawnych.
3.
W przypadku nieobecności osoby uprawnionej do noszenia insygnium lub przeszkody w wykonywaniu obowiązków przez tę osobę uprawnienie do noszenia insygnium przysługuje osobie, która na mocy przepisów aktów prawa wewnętrznego zastępuje odpowiednio Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych lub dziekana rady okręgowej izby radców prawnych w pełnieniu ich obowiązków.
4.
W wyjątkowych sytuacjach osoba uprawniona do noszenia insygniów może upoważnić do ich noszenia odpowiednio wiceprezesa Krajowej Rady Radców Prawnych lub wicedziekana rady okręgowej izby radców prawnych.
§  3.
1.
Insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, używane jest przez Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w czasie oficjalnych wystąpień, uroczystości oraz wizyt, a w szczególności podczas:
  1)
Krajowego Zjazdu Radców Prawnych;
  2)
posiedzenia Krajowej Rady Radów Prawnych;
  3)
zgromadzenia okręgowej izby radców prawnych jeżeli Prezes uczestniczy w zgromadzeniu;
  4)
posiedzenia rady okręgowej izby radców prawnych jeżeli Prezes uczestniczy w posiedzeniu;
  5)
uroczystości honorowania odznakami samorządowymi.
2.
Insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, używane jest przez dziekana rady okręgowej izby radców prawnych w czasie czynności urzędowych, oficjalnych wystąpień, uroczystości oraz wizyt, a w szczególności podczas:
  1)
składania ślubowania przez radców prawnych lub aplikantów radcowskich;
  2)
zgromadzenia okręgowej izby radców prawnych;
  3)
posiedzenia rady okręgowej izby radców prawnych;
  4)
Krajowego Zjazdu Radców Prawnych jeżeli dziekan uczestniczy w Zjeździe;
  5)
posiedzenia Krajowej Rady Radów Prawnych jeżeli dziekan uczestniczy w posiedzeniu.
§  4.
Decyzję o potrzebie użycia insygniów podejmują osoby uprawnione do ich noszenia, mając na względzie przepisy odpowiednio § 3 ust. 1 lub § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Osoba uprawniona do noszenia insygnium może odstąpić od jego użycia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Ślubowanie radców prawnych lub aplikantów radcowskich odbiera dziekan rady okręgowej izby radców prawnych w stroju urzędowym radcy prawnego i z użyciem insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
§  6.
1.
Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Krajowej Rady Radców Prawnych poprzedni Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych dokonuje dekoracji nowo wybranego Prezesa insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
W przypadku nieobecności poprzedniego Prezesa na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Krajowej Rady lub wyboru nowego Prezesa w trakcie trwania kadencji, dekoracji, o której mowa w ust. 1, dokonuje najstarszy wiekiem dziekan obecny na posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych.
3.
W przypadku, gdy nowo wybrany Prezes był Prezesem w poprzedniej kadencji odstępuje się od dekoracji, o której mowa w ust. 1.
§  7.
1.
Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej rady okręgowej izby radców prawnych poprzedni dziekan rady okręgowej izby radców prawnych dokonuje dekoracji nowo wybranego dziekana insygnium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
2.
W przypadku nieobecności poprzedniego dziekana na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej rady lub wyboru nowego dziekana w trakcie trwania kadencji, dekoracji, o której mowa w ust. 1, dokonuje najstarszy wiekiem członek rady.
3.
W przypadku, gdy nowo wybrany dziekan był dziekanem w poprzedniej kadencji odstępuje się od dekoracji, o której mowa w ust. 1.
§  8.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przekaże dziekanom rad okręgowych izb radców prawnych fub osobom przez nich upoważnionym insygnia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych VII Kadencji.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2