Ustalenie wzoru legitymacji, określenie kryteriów i trybu przyznawania honorowej Odznaki " Zasłużony dla Samorządu Rzeczników Patentowych".

Akty korporacyjne

Rzeczn.2013.1.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.

REGULAMIN
w sprawie ustalenia wzoru legitymacji, określenia kryteriów i trybu przyznawania honorowej Odznaki " Zasłużony dla Samorządu Rzeczników Patentowych"

Na podstawie § 45 ust. 3 Statutu Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ustanawia niniejszy regulamin w sprawie ustalenia wzoru, określenia kryteriów i trybu przyznawania Odznaki honorowej "Zasłużony dla Samorządu Rzeczników Patentowych", zwanej dalej "Odznaką".
§  1.
Odznaka jest honorowym wyróżnieniem za zasługi na rzecz środowiska rzeczników patentowych i może być nadana obywatelowi polskiemu lub cudzoziemcowi, który w szczególności w sposób znaczący:
a)
położył zasługi na rzecz rozwoju samorządu rzeczników patentowych,
b)
przyczynił się do zapewnienia warunków należytego wykonywania zawodu rzecznika patentowego,
c)
przyczynił się do rozwoju współpracy samorządu rzeczników patentowych z organami władzy i administracji państwowej lub samorządowej,
d)
przyczynił się do rozwoju współpracy samorządu rzeczników patentowych z organizacjami międzyrządowymi lub krajowymi i zagranicznymi organizacjami zajmującymi się własnością przemysłową lub zrzeszającymi rzeczników patentowych,
e)
przyczynił się do doskonalenia zawodowego rzeczników patentowych lub kształcenia aplikantów,
f)
pracował społecznie na rzecz samorządu lub środowiska rzeczników patentowych,
g)
swą długoletnią, nienaganną działalnością zawodowa przyczynił się do umocnienia w społeczeństwie rangi rzecznika patentowego jako osoby zaufania publicznego.
§  2.
1.
Odznaka ma postać okrągłego znaczka o średnicy 16 mm i grubości 1,2 mm, wykonanego ze złota próby ......, na którego awersie znajduje się relief godła Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, a na rewersie umieszczony jest element mocujący
2.
Osoba, której nadano Odznakę otrzymuje legitymację potwierdzającą jej nadanie. Legitymacja ma postać ozdobnego, złożonego arkusza formatu A6 i zawiera:
-
na pierwszej stronie godło Polskiej Izby Rzeczników Patentowych,
-
na drugiej stronie rozmieszczone napisy: "Polska Izba Rzeczników Patentowych", "Legitymacja nr ......", "Warszawa, dnia .........",
-
na trzeciej stronie odpowiednio rozmieszczone napisy "Na podstawie Uchwały Krajowej Rady Rzeczników Patentowych z dnia ....... nr .......... przyznaje Odznakę za Zasługi dla Samorządu Rzeczników Patentowych" pod spodem miejsce na imię i nazwisko osoby odznaczonej, u dołu napis "Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych" i miejsce na podpis.
§  3.
1.
Odznakę można przyznać tej samej osobie tylko raz.
2.
Odznaka może być przyznana pośmiertnie.
§  12.
1.
Odznakę nadaje Krajowa Rada Rzeczników Patentowych w drodze uchwały.
2.
Z wnioskiem o przyznanie Odznaki mogą wystąpić do Krajowej Rady Rzeczników Patentowych: Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, dziekani okręgów, przewodniczący organizacji społecznych zrzeszającej rzeczników patentowych.
3.
Wniosek o nadanie Odznaki powinien zawierać, co najmniej imię i nazwisko proponowanej osoby oraz uzasadnienie, a także numer wpisu na listę rzeczników patentowych, jeżeli wniosek dotyczy rzecznika patentowego.
§  5.
1.
Odznakę wręcza się na Krajowym Zjeździe Rzeczników Patentowych w sposób zapewniający uroczysty charakter aktu wręczenia.
2.
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza Przewodniczący Krajowej Rady Rzeczników Patentowych lub jeden z jej wiceprzewodniczących.
3.
Wręczenie Odznaki poprzedza się odczytaniem treści uchwały Krajowej Rady Rzeczników Patentowych i wypowiedzeniem formuły "wręczam Odznakę Zasłużony dla Samorządu Rzeczników Patentowych".
4.
Jeżeli odznaczonym jest cudzoziemiec nie władający językiem polskim, formuła wręczania może być wypowiedziana obok języka polskiego, w innym języku.
5.
Jeżeli odznaka została przyznana pośmiertnie albo osoba, której nadano Oznakę, zmarła przed jej wręczeniem, Odznakę wręcza się przedstawicielowi rodziny zmarłego.
6.
Krajowa Rada Rzeczników Patentowych w uzasadnionych okolicznościach może określić inne miejsce i czas wręczenia Odznaki, niż wymieniono w ust 1. W takim wypadku podczas najbliższego Krajowego Zjazdu Rzeczników Patentowych ogłasza się uroczyście informację o dokonanym wręczeniu Odznaki i odczytuje uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych o jej nadaniu.
§  6.
Osobie odznaczonej nie będącej czynnym zawodowo rzecznikiem patentowym, jak również członkowi rodziny osoby odznaczonej pośmiertnie lub osobie, która zmarła przed wręczeniem Odznaki, koszty związane z przybyciem na Zjazd w celu odebrania Odznaki pokrywa Polska Izba Rzeczników Patentowych.
§  7.
Osoba odznaczoną, nie będąca czynnym zawodowo rzecznikiem patentowym otrzymuje bezpłatnie wydawane przez samorząd czasopism: "Rzecznik Patentowy - Problemy Ochrony Własności Przemysłowej" i "Biuletyn Rzeczników Patentowych".
§  12.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia Odznaki lub legitymacji, na wniosek osoby odznaczonej wydaje się wtórny egzemplarz. Ponowne wydanie Odznaki lub legitymacji następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
§  9.
Krajowa Rada Rzeczników Patentowych podejmuje uchwałę o pozbawieniu odznaki, w przypadku orzeczenia wobec osoby odznaczonej, na mocy prawomocnego wyroku, zakazu wykonywania zawodu rzecznika patentowego lub w przypadku prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu osoby odznaczonej praw wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Uchwałę wraz z wezwaniem do zwrotu legitymacji i Odznaki doręcza się osobie, której odznakę przyznano.
§  10.
Ewidencję osób odznaczonych prowadzi Biuro Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
§  11.
Wnioski o nadanie odznaki i dokumenty z nimi związane podlegają archiwizacji na zasadach ogólnie obowiązujących w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
§  12.
Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych.