Umowy o badanie sprawozdań finansowych.

Akty korporacyjne

Rewid.2012.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2012 r.

KOMUNIKAT Nr 6/2012
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 7 lutego 2012 r.
w sprawie umów o badanie sprawozdań finansowych

Ustawa o rachunkowości stanowi w art. 66 ust. 5, że kierownik jednostki zawiera z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych umowę o badanie lub przegląd sprawozdania finansowego. Ustawa wymienia też niektóre obowiązki stron takiej umowy, nie wspominając o innych obowiązkach i sytuacjach, które mogą być w umowie sprecyzowane, chroniąc interesy stron umowy, na co pozwalają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

Przykładowym zagadnieniem mogącym budzić wątpliwości i w konsekwencji stanowić przedmiot sporu pomiędzy jednostką a podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych jest wydanie przez biegłego rewidenta stanowiska w sprawie odmowy wyrażenia opinii a nie opinii niezależnego biegłego rewidenta.

Zgodnie z art. 65 ustawy o rachunkowości celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki, zaś opinia powinna w sposób jednoznaczny wskazywać powody wyrażenia zastrzeżeń do sprawozdania finansowego, wyrażenia opinii negatywnej lub odmowy wyrażenia opinii, z uwagi na zaistnienie okoliczności uniemożliwiających jej sformułowanie. Wobec faktu, że odmowa wyrażenia opinii jest przez biegłego rewidenta zamieszczana w dokumencie zatytułowanym Stanowisko niezależnego biegłego rewidenta, a nie Opinia niezależnego biegłego rewidenta, zdarzają się przypadki kwestionowania przez jednostki w takich przypadkach wykonania przez podmiot uprawniony usługi badania sprawozdania finansowego, czego konsekwencją jest odmowa uregulowania należności za badanie sprawozdania finansowego.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wyraża przekonanie, że zawarcie w umowie informacji, iż opinia o zbadanym sprawozdaniu finansowym - zgodnie z ust. 66 krajowego standardu rewizji finansowej nr I1 - może być wyrażona jako opinia bez zastrzeżeń, z zastrzeżeniem(-ami), opinia negatywna albo stanowisko w sprawie odmowy wyrażenia opinii, może zapobiec ewentualnym sporom z jednostką (w tym na tle finansowym), której sprawozdanie finansowe podlega badaniu.

______

1 Standard stanowi załącznik nr 1 do uchwały Nr 1608/38/2010 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie krajowych standardów rewizji finansowej.