Uchwalenie Regulaminu Sądów Dyscyplinarnych.

Akty korporacyjne

Podat.2003.10.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 października 2003 r.

UCHWAŁA Nr 1462/2003
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 07 października 2003 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu Sądów Dyscyplinarnych

§  1.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych działając na wniosek Pana Roberta Wrzesińskiego Przewodniczącego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego uchwala Regulamin Sądów Dyscyplinarnych stanowiący Załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN SĄDÓW DYSCYPLINARNYCH

DZIAŁ  I

ZASADY ORGANIZACJI SĄDÓW

Rozdział  1

Przepisy wstępne i ogólne.

§  1.
1.
Przepisy regulaminu określają organizację i tryb działania Sądu Dyscyplinarnego i Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Izby Doradców Podatkowych w sprawach dyscyplinarnych, za czyny sprzeczne z zasadami etyki zawodowej.
2.
Podstawę działania Sądu Dyscyplinarnego stanowią:
1.
ustawa z dnia 05 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. Nr 102, poz. 475 z późniejszymi zmianami);
2.
uchwała nr 13/2002 Pierwszego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych z dnia 27 stycznia 2002 r. w sprawie Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych;
3.
ustawa z dnia 06 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późniejszymi zmianami);
4.
niniejszy regulamin.

Rozdział  2

Nazwy sądów. Pieczęcie urzędowe.

§  2.
1.
Sądem pierwszej instancji jest Sąd Dyscyplinarny.
2.
Siedzibą Sądu Dyscyplinarnego jest m. St. Warszawa a siedzibami zamiejscowych oddziałów Sądu Dyscyplinarnego - siedziby właściwych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
3.
Nazwę oddziału zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego ustala się zgodnie z nazwą właściwego regionalnego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
4.
Oddziały zamiejscowe Sądu Dyscyplinarnego posługują się nazwami: "................................ Oddział Zamiejscowy Sądu Dyscyplinarnego w ....................".
§  3.
1.
Nazwy sądów ustalone zgodnie z paragrafem poprzedzającym używa się w pieczęciach urzędowych, w orzeczeniach i dokumentach wydawanych przez sąd oraz umieszcza na aktach spraw tego sądu i na wszelkich pismach wychodzących z sądu.
2.
Nazwę sądu umieszcza się na tablicy informacyjnej w siedzibie sądu.
§  4.
1.
Sąd Dyscyplinarny oraz Oddziały Zamiejscowe Sądu Dyscyplinarnego posługują się pieczęciami urzędowymi według wzoru: pieczęć ma kształt prostokąta o wymiarach 60 na 30 mm, napis pieczęci jest czterowierszowy i zawiera nazwę oraz adres sądu.
2.
Pieczęcie są zaopatrzone w numer rozpoznawczy. Pieczęć bez numeru rozpoznawczego uważa się za zaopatrzoną w numer "1". W razie zaginięcia, uszkodzenia lub zniszczenia pieczęć nowa otrzymuje kolejny numer rozpoznawczy.
3.
Pieczęcie należy przechowywać pod zamknięciem, w sposób wyłączający ich zaginięcie, uszkodzenie lub zniszczenie albo popełnienie za ich pomocą jakichkolwiek nadużyć.
§  5.
1.
Sądem drugiej instancji jest Wyższy Sąd Dyscyplinarny.
2.
Siedzibą Wyższego Sądu Dyscyplinarnego jest m. St. Warszawa.
3.
Przepisy § 3 i § 4 stosuje się odpowiednio.

DZIAŁ  II

PRZEPISY WSPÓLNE DLA WSZYSTKICH RODZAJÓW SPRAW

Rozdział  1

Czynności przewodniczącego sądu, przewodniczącego składu orzekającego i sędziów.

§  6.
Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego kieruje całokształtem prac sądu w zakresie spraw organizacyjnych i spraw sądowych a w szczególności:
1.
Zaznajamia się z pismami wpływającymi do sądu i wydaje co do nich odpowiednie zarządzenia.
2.
Zapoznaje się z wnioskami o ukaranie wniesionymi przez Rzecznika Dyscyplinarnego i wydaje co do nich odpowiednie zarządzenia o właściwości rozpatrzenia wniosku przez oddział zamiejscowy Sądu Dyscyplinarnego.
3.
Wyznacza przewodniczącego oraz członków składu orzekającego z powiadomieniem stron.
4.
Czuwa nad przekazaniem akt sprawy przewodniczącemu składu orzekającego.
5.
Czuwa nad terminowym sporządzaniem uzasadnień.
6.
Zapobiega powstawaniu zaległości, a w razie ich powstania opracowuje plan ich usunięcia i kontroluje jego wykonanie.
7.
Czuwa nad sprawnością, prawidłowością i terminowością pracy sądu.
8.
Organizuje spotkania sędziów.
§  7.
1.
Sędziowie składu orzekającego w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia, mogą wnieść do przewodniczącego pisemny wniosek o wyłączenie ze składu, jeżeli zachodzą uzasadnione okoliczności mogące mieć znaczenie co do ich bezstronności w danej sprawie.
2.
W terminie 7 dni od powiadomienia prawo wniesienia wniosku wraz z uzasadnieniem o wyłączenia sędziego ze składu orzekającego przysługuje stronie.
3.
Wyłączenie sędziego od którego wpłynął wniosek o którym mowa w ust. 1 następuje z urzędu.
4.
W przypadku określonym w ust. 2:
1.
Przewodniczący w terminie 14 dni zwołuje niejawne posiedzenie sądu, dokonujące rozpatrzenia wniosku strony o wyłączenie sędziego.
2.
Skład sądu jest 3 osobowy.
3.
Sąd orzeka w kwestii wyłączenia sędziego ze składu orzekającego.
4.
Od orzeczenia sądu przysługuje stronie wniesienie odwołania.
§  8.
W uzasadnionych przypadkach wynikających z § 7 przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego wydaje zarządzenie co do zmiany właściwości oddziału zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego oraz wyznacza nowy skład orzekający i jego przewodniczącego.
§  9.
Przewodniczący składu orzekającego po otrzymaniu akt sprawy zwołuje naradę wstępną w celu:
1.
Zapoznania składu orzekającego z aktami sprawy.
2.
Wyznacza protokolanta posiedzeń sądu spośród doradców podatkowych.
3.
Dokonania wstępnej oceny materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie i omówienia wszystkich wyłaniających się zagadnień faktycznych i prawnych.
4.
W przypadku stwierdzenia luk lub zaniedbań w materiałach sprawy wzywa Rzecznika Dyscyplinarnego do ich uzupełnienia.
5.
Z odbycia narady wstępnej sporządza się protokół dołączany do akt.
§  10.
Przewodniczący składu orzekającego:
1.
Wyznacza termin posiedzenia w sprawie i wydaje wszelkie potrzebne zarządzenia tak, aby rozstrzygnięcie danej sprawy mogło, w miarę możliwości, nastąpić na pierwszym posiedzeniu.
2.
Czuwa nad zapewnieniem stronom możliwości przeglądania akt sprawy.
3.
Wzywa strony a w razie potrzeby również świadków i biegłych.
4.
Kontroluje pracę biegłych w zakresie terminowego sporządzania opinii.
§  11.
Przewodniczący składu orzekającego czuwa w szczególności, aby:
1.
Posiedzenie rozpoczęło się punktualnie.
2.
W toku postępowania nie pominięto okoliczności koniecznych do wyjaśnienia sprawy, bez zbędnej zwłoki oraz aby rozpatrzono złożone na posiedzeniu wnioski stron,
3.
Protokół został podpisany bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia, a w wyjątkowych przypadkach, najpóźniej w ciągu 3 dni po zakończeniu posiedzenia.
4.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem zostało doręczone stronom w ustawowym terminie.
§  12.
Przewodniczący składu orzekającego w terminie 7 dni od doręczenia stronom orzeczenia, wraz z uzasadnieniem wydaje zarządzenie o przekazaniu kompletnych akt sprawy do Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie.
§  13.
Niezależnie od obowiązków przewodniczącego składu orzekającego, każdy z sędziów składu orzekającego ma obowiązek kontrolowania, czy przydzielone mu sprawy otrzymały prawidłowy bieg oraz czy wydane w tych sprawach zarządzenia są terminowo i należycie wykonywane.
§  14.
1.
Sędziowie składu orzekającego są niezawiśli i orzekają na podstawie swego przekonania opartego na swobodnej ocenie całokształtu dowodów zebranych w toku postępowania, uwzględniając okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść obwinionego doradcy podatkowego.
2.
Obwinionego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu.
3.
Nie dające usunąć się wątpliwości rozstrzyga się na korzyść obwinionego.

Rozdział  2

Doręczenia.

§  15.
Doręczeń sądowych należy dokonywać przede wszystkim przez pocztę za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§  16.
Jeżeli obecny w sądzie adresat wykazał swoją tożsamość, można doręczyć mu pismo bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru.
§  17.
1.
Pisma przeznaczone dla obwinionego doręcza się w taki sposób, aby treść ich nie była dostępna dla osób niepowołanych.
2.
Przepis ust.1 stosuję się odpowiednio do innych pism, jeżeli jest to uzasadnione interesem społecznym lub interesem strony.
§  18.
Zawiadomienia o terminach posiedzeń albo wezwania na nie, powinny być wysyłane, tak aby w przypadku stwierdzenia przeszkód w ich doręczeniu można było zawiadomienie lub wezwanie wysłać ponownie albo odwołać posiedzenie i zawiadomić o tym osoby, którym zawiadomienia lub wezwania zostały już urzędowo doręczone.

Rozdział  3

Przebieg i porządek posiedzenia.

§  19.
Na posiedzeniu oprócz osób biorących udział w postępowaniu to znaczy: Rzecznika Dyscyplinarnego, pokrzywdzonego, jego pełnomocnika, obwinionego, obrońcy, wezwanych świadków i biegłych mogą być obecni tyko doradcy podatkowi.
§  20.
1.
Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyłączając uczestniczących w posiedzeniu Rzecznika Dyscyplinarnego i protokolanta, powstają z miejsc w czasie ogłaszania orzeczenia.
2.
W czasie posiedzenia każda osoba powstaje z miejsca gdy przemawia do sądu lub gdy sąd do niej się zwraca. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący składu orzekającego może zezwolić na pozostanie w pozycji siedzącej.
3.
Rzecznik Dyscyplinarny zajmuje miejsce przed stołem sędziowskim po prawej stronie, a obwiniony po lewej.
4.
Pokrzywdzony i jego pełnomocnik oraz obrońca obwinionego zajmują przed stołem sędziowskim miejsca, odpowiednio, po prawej i po lewej stronie.
§  21.
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim. Protokolant zajmuje miejsce przy stole sędziowskim po lewej stronie sądu.
§  22.
Udział Rzecznika Dyscyplinarnego lub jego zastępcy w posiedzeniu jest obowiązkowy. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje posiedzenia, chyba że sąd uzna ich obecność za konieczną.
§  23.
1.
Posiedzenie rozpoczyna odczytanie wniosku o ukaranie przez Rzecznika Dyscyplinarnego lub jego zastępcę, po czym następuje przesłuchanie obwinionego.
2.
Materiały sprawy za zgodą stron mogą być bez odczytania uznane przez sąd w całości lub w części za materiał dowodowy.
3.
Następnie sąd przesłuchuje świadków i biegłych.
4.
Sąd może zarządzić przerwę w posiedzeniu.
5.
Sąd odracza posiedzenie w razie niestawiennictwa Rzecznika Dyscyplinarnego lb jego zastępcy, jak również obwinionego lub jego obrońcy, których obecność uznano za konieczną. Sąd może odroczyć posiedzenie w razie niestawiennictwa świadka lub biegłego albo z innej ważnej przyczyny.
1.
W przypadku odroczenia posiedzenia, należy osobom zainteresowanym ogłosić na posiedzeniu termin następnego posiedzenia, chyba że niezwłoczne wyznaczenie następnego terminu nie jest możliwe.
2.
W razie ogłoszenia terminu następnego posiedzenia należy pouczyć osoby zainteresowane o tym, które z nich mają obowiązek stawienia się na następne posiedzenie bez osobnego wezwania. Na żądanie osoby zainteresowanej należy wydać jej pismo wskazujące termin stawienia się w sądzie. Osoby nieobecne na posiedzeniu należy wezwać na następne posiedzenie lub zawiadomić o nim na zasadach ogólnych.
§  24.
1.
Jeżeli na podstawie okoliczności, które wyszły na jaw w toku rozprawy, Rzecznik Dyscyplinarny zarzucił obwinionemu inne przewinienie oprócz objętego wnioskiem o ukaranie, sąd może za zgodą stron rozpoznać na tym samym posiedzeniu sprawę w zakresie rozszerzonym o nowe zarzuty lub odroczyć posiedzenie.
2.
W razie odroczenia posiedzenia Rzecznik Dyscyplinarny składa nowy lub dodatkowy wniosek o ukaranie.
§  25.
Posiedzenie kończą przemówienia stron, pełnomocników i obrońców, przy czym ostatni głos przysługuje obwinionemu.
§  26.
Z przebiegu posiedzenia sporządza się protokół.

Rozdział  4

Orzeczenie

§  27.
1.
Po zamknięciu posiedzenia i odbyciu narady przewodniczący składu orzekającego ogłasza stronom orzeczenie podpisane przez skład orzekający, przytaczając ustnie jego motywy.
2.
W sprawach szczególnie zawiłych sąd może odroczyć ogłoszenie orzeczenia najwyżej na 7 dni.
§  28.
1.
Sąd z urzędu uzasadnia na piśmie orzeczenie w terminie 14 dni od ogłoszenia orzeczenia.
2.
Odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się obwinionemu i Rzecznikowi Dyscyplinarnemu a jeżeli ustanowiono obrońcę lub pełnomocnika strony - odpis orzeczenia doręcza się obrońcy lub pełnomocnikowi.
§  29.
Zgłoszenie zdania odrębnego zaznacza się przy podpisie złożonym na orzeczeniu przez zamieszczenie odpowiedniej wzmianki.
§  30.
1.
Oczywiste omyłki pisarskie i rachunkowe oraz w obliczeniu terminów w orzeczeniu lub zarządzeniu albo w ich uzasadnieniu można sprostować w każdym czasie.
2.
Sprostowanie orzeczenia lub jego uzasadnienia następuje w drodze postanowienia, a sprostowanie zarządzenia w drodze zarządzenia
§  31.
1.
Od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego przysługuje obwinionemu i Rzecznikowi Dyscyplinarnemu oraz innym uprawnionym organom odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, wraz z uzasadnieniem.
2.
Odwołanie wraz z odpisami dla stron wnosi się do Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie.
§  32.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o ukaraniu Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego umieszcza stosowny wpis w rejestrze ukaranych.
§  33.
1.
Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego w ciągu 14 dni od daty wpływu odwołania przekazuje akta sprawy do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego albo wydaje zarządzenie o odmowie przyjęcia środka odwoławczego, jeżeli wniesiony został po terminie lub przez osobę nie uprawnioną albo jest niedopuszczalny z mocy ustawy.
2.
Na zarządzenie wymienione w ust. 1 przysługuje zażalenie.

DZIAŁ  III

POSTĘPOWANIE PRZED WYŻSZYM SĄDEM DYSCYPLINARNYM

§  34.
W postępowaniu odwoławczym przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed Sądem Dyscyplinarnym.
§  35.
1.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny w drodze postanowienia pozostawia bez rozpoznania przyjęty środek odwoławczy, jeżeli zachodzą okoliczności określone w par 32 ust. 1 albo jeżeli przyjęcie tego środka nastąpiło na skutek niezasadnego przywrócenia terminu. Na postanowienie powyższe przysługuje zażalenie.
2.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny rozstrzyga na posiedzeniu o dopuszczeniu nowych dowodów, może też postanowić uzupełnienie postępowania dowodowego, zlecając te czynności Rzecznikowi Dyscyplinarnemu.
§  36.
Na rozprawie odwoławczej pierwszy głos przysługuje stronie odwołującej się, a jeżeli obie strony się odwołały Rzecznikowi Dyscyplinarnemu.
§  37.
1.
Po rozpatrzeniu odwołania Wyższy Sąd Dyscyplinarny orzeka o utrzymaniu w mocy, zmianie albo uchyleniu zaskarżonego orzeczenia w całości lub części.
2.
Jeżeli pozwalają na to zebrane dowody, Wyższy Sąd Dyscyplinarny zmienia zaskarżone orzeczenie, orzekając odmiennie co do istoty, lub uchyla orzeczenie w całości lub części i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Dyscyplinarnemu w innym składzie.
§  38.
Prawomocne orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego o ukaraniu, Przewodniczący składu orzekającego przekazuje Przewodniczącemu Sądu Dyscyplinarnego celem umieszczenia stosownego wpisu w Rejestrze Ukaranych.

DZIAŁ  IV

KOSZTY POSTĘPOWANIA

§  39.
Koszty postępowania dyscyplinarnego pokrywane są ze środków samorządu Doradców Podatkowych.
§  40.
W przypadku prawomocnego ukarania, ukarany dokonuje zwrotu kosztów postępowania w formie opłaty zryczałtowanej wnoszonej na rzecz samorządu Doradców Podatkowych.
§  41.
1.
Wysokość opłaty zryczałtowanej określi w drodze odrębnej uchwały Krajowa Rada Doradców Podatkowych.
2.
Opłatę zryczałtowaną pobiera się za postępowanie przed każdą instancją.
3.
Przy wydaniu orzeczenia łącznego wymierzone opłaty sumuje się.
4.
Jeżeli w jednym orzeczeniem ukarano dwóch lub więcej obwinionych, opłatę zryczałtowaną ponosi każdy z nich z osobna.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może zmniejszyć opłatę, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
6.
Opłatę o której mowa w ust. 1, ukarany obowiązany jest wnieść w terminie 21 dni od uprawomocnienia się wyroku, na rachunek bankowy KIDP.
§  42.
Jeżeli w orzeczeniu nie określono opłaty zryczałtowanej, określa ją przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego w formie postanowienia.

DZIAŁ  V

NADZÓR

§  43.
1.
Nadzór nad działalnością Sądu Dyscyplinarnego oraz Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, sprawują odpowiednio przewodniczący tych sądów, którzy czynności z tym związane wykonują osobiście lub delegowanych przez siebie członków sądów.
2.
Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę orzecznictwa.
§  44.
Działalność nadzorcza przewodniczących zmierza do tego, aby praca wykonywana była planowo, sprawnie, starannie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a nadto, aby zachowanie się sędziów odpowiadało wymogom godności zawodowej.

DZIAŁ  VI

SEKRETARIAT I BIUROWOŚĆ

Rozdział  1

Sekretariat

§  45.
Biuro Krajowej Izby Doradców Podatkowych zobowiązane jest zapewnić obsługę sądów dyscyplinarnych poprzez powierzenie wyznaczonym pracownikom funkcji sekretarza.
§  46.
Sekretarz wykonuje zarządzenia przewodniczącego sądu, przewodniczącego składu orzekającego i sędziów oraz prowadzi akta i księgi biurowe.
§  47.
Za prawidłową działalność sekretariatu odpowiada sekretarz.
§  48.
Do obowiązków sekretarza należy w szczególności:
1.
przyjmowanie nadchodzących do sądu pism oraz przedstawianie pism przewodniczącemu sądu, w razie potrzeby wraz z aktami lub odpowiednia notatką,
2.
przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych,
3.
wydawanie odpisów zarządzeń, a na zarządzenie przewodniczącego sądu, przewodniczącego składu orzekającego także innych dokumentów,
4.
sporządzanie wezwań i zawiadomień,
5.
przedstawianie pism i akt przewodniczącemu sądu lub przewodniczącemu składu orzekającego jeżeli z powodu upływu terminu należy wydać orzeczenie lub zarządzenie,
6.
sprawdzanie odpowiednio wcześnie przed terminem posiedzenia, czy w sprawie wyznaczonej na posiedzenie zostały doręczone wezwania i zawiadomienia, a w przypadku braku dowodów doręczenia lub stwierdzenia że adresat nie otrzymał przesyłki lub że którakolwiek z osób wezwanych nie stawi się na posiedzenie - przedstawienie akt przewodniczącemu składu orzekającego w celu wydania dodatkowych zarządzeń, które zapobiegłyby odroczeniu posiedzenia,
7.
wykonywanie innych czynności zleconych przez przewodniczącego sądu lub przewodniczącego składu orzekającego.
§  49.
Sekretarz podpisuje pisma w zakresie czynności przekazanych mu przez przewodniczącego sądu lub przewodniczącego składu orzekającego.

Rozdział  2

Biurowość

§  50.
Pisma z zakresu administracji i nadzoru rejestruje się w dzienniku ogólnym /o/ oraz oznacza sygnaturą "O" i numerem, pod którym zapisane zostały w dzienniku oraz dwiema ostatnimi cyframi roku. Numerację w dzienniku rozpoczyna się na nowo z początkiem każdego roku kalendarzowego.
§  51.
1.
Pisma z zakresu administracji i nadzoru składa się w teczkach założonych dla poszczególnych spraw według przedmiotu, którego dotyczą.
2.
Zarządzenia administracyjne przewodniczącego sądu składa się do oddzielnej teczki zarządzeń.
§  52.
Wypisy, zaświadczenia, odpisy itp. wydawane na podstawie akt, należy oznaczać znakiem akt oraz datą wydania.
§  53.
O wydaniu z akt dokumentów, wypisów, odpisów zaświadczeń itp. pism należy w odpowiednim miejscu akt uczynić adnotację, pod którą umieszcza się pokwitowanie odbioru przez osobę zainteresowaną lub adnotację o wysłaniu pisma.
§  54.
W każdej sprawie dyscyplinarnej zakłada się oddzielne akta; akta są poufne.
§  55.
Sprawy dyscyplinarne wpisuje się kolejno do właściwego repertorium.
§  56.
1.
Do repertorium prowadzi się imienny skorowidz alfabetyczny. Repertoria i skorowidze mogą służyć kilka lat, jednakże numerację w nich rozpoczyna się na nowo z początkiem każdego roku kalendarzowego.
2.
Repertoria i skorowidze mogą być prowadzone w formie elektronicznej.
§  57.
Przeglądanie akt w sprawach dyscyplinarnych dozwolone jest tylko stronom, ich obrońcom i pełnomocnikom oraz osobom sprawującym nadzór. Nie wyłącza to udostępniania akt przewidzianego szczególnymi przepisami.
§  58.
W sprawach dyscyplinarnych prowadzi się następujące repertoria:
1.
W Sądzie Dyscyplinarnym dla spraw prowadzonych w pierwszej instancji - repertorium SD................
2.
W Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym dla spraw prowadzonych w drugiej instancji - repertorium WSD................
3.
Dla innych spraw odpowiednio SDo............. i WSDo.................

DZIAŁ  VII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  59.
Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego ustali szczegółowe zasady biurowości w sprawach dyscyplinarnych, a także wprowadzi jednolite wzory podstawowych druków i formularzy.