Uchwała 8/2006 nadzwyczajnego zgromadzenia plenarnego konferencji rektorów publicznych szkół zawodowych w warszawie z dnia 29 listopada 2006 r.

Akty korporacyjne

KRPSZ.2006.11.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 listopada 2006 r.

UCHWAŁA 8/2006
NADZWYCZAJNEGO ZGROMADZENIA PLENARNEGO KONFERENCJI REKTORÓW PUBLICZNYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH W WARSZAWIE
z dnia 29 listopada 2006 r.

Narada Rektorów PWSZ z Kierownictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 29.11.2006 r., została zakończona odbyciem Nadzwyczajnego Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ
Konferencja podjęła uchwałę, której postulaty kierowane do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego są podtrzymaniem najważniejszych zgłaszanych w materiale przygotowanym przed naradą i tych wynikłych z przebiegu spotkania:

1. Rektorzy z uznaniem przyjmują potwierdzenie przez Ministra, że dyskutowane wdrożenie Art.28. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, dotyczącego związków uczelni publicznych, może się odbywać wyłącznie na podstawie autonomicznych decyzji Senatów zainteresowanych szkół.

Równocześnie poinformowani o trwających pracach nad nowelizacją ustawy Rektorzy wnoszą o nie dokonywanie zmian zapisów ustawy, które ubezwłasnowolniłyby Senat PWSZ, w tym zakresie.

2. Rektorzy z zadowoleniem przyjmują te elementy propozycji nowego systemu finansowania wyższych szkół publicznych, które uwzględniają specyfikę oraz warunki działania PWSZ.

Równocześnie zwracają uwagę, że system ten w niedostatecznym stopniu zapewnia finansowanie badań naukowych w tych szkołach, w szczególności środki na rozwój własnej kadry naukowej, w tym pokrycie znacznych kosztów przewodów doktorskich i habilitacyjnych, osób zatrudnionych w PWSZ na pierwszym miejscu pracy.

3. Konferencja usilnie popiera intencję Kierownictwa Resortu, aby PWSZ stały się w pełni szkołami zawodowymi, zgodnie z wolą ustawodawcy (1997) oraz Rządu RP, który powołał do życia pierwsze z tych szkól (1998).

KRePSZ czuje się zaszczycona propozycją współpracy z Ministerstwem nad systemowym rozwiązaniem modelu tego typu kształcenia i podejmuje to wyzwanie.

4. KRePSZ skupia rektorów ponad 30 PWSZ, którzy swą działalnością wykazali, że mają wiele do zaproponowania w systemie wyższej edukacji i przez zrzeszenie się na mocy ustawy o stowarzyszeniach udowodnili determinację do stanowienia odrębnej społeczności w systemie konferencji rektorów.

Dobitnie wnosimy o wprowadzenie KRePSZ, jako trzeciego podmiotu, do Art. 54 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

5. Rektorzy PWSZ, powołani do 2002 roku, kończą w tym roku akademickim drugą czteroletnią kadencję i zgodnie z zapisami, nie wszędzie jeszcze zatwierdzonych statutów, powinni przystąpić do ustanowienia komisji wyborczych.

Wnosimy o potwierdzenie na piśmie granicy wiekowej biernego prawa wyborczego obieralnych organów jednoosobowych oraz, że kadencje odbyte pod rządami ustawy z 1997 r. O wyższych szkołach zawodowych (która nie określała dopuszczalnej liczby kolejnych kadencji) nie są przeszkodą do kandydowania przez rektora na kolejną kadencję.